NaTreku.cz

Turistika v CHKO Pálava na hrad Děvičky

Pohoří, oblast / Stát

Pálava / Česko

Roční období

Zima

08. 03. 2020

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 375 m

↓ 375 m

Délka

8.4 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 547 m n.m.

min. 327 m n.m.

Turistická mapa Pálavy

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 375 m
Sklesané metry: 375 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro kočárky - NE
  3. Vhodné pro psy -ANO
  4. Přelidněnost - střední

Jednoduchý přechod části CHKO Pálava přes Dívčí hrady

Nástupní místo

Placené parkoviště u obce Klentnice. Osobní auto stojí 30 Kč/den. K parkovišti je možné přijet z obce Perná nebo Pavlov.
 

Popis treku

U parkoviště jsem se napojil na červenou turistickou značku. Ta vede chvilku po silnici, ale dá se pohodlně jít i vedle ní. Po pár desítkách metrů se stáčí do lesa a začíná také stoupat. Po široké cestě jsem došel k rozcestí Soutěska.

Odtud začíná nejprudší stoupání na celé trase. Cesta je vyspravena dřevěnými schody. Stoupání vede kolem krásných vápencových skal ke skále s vyhlídkou Strážce. Odtud se otevírají také první výhledy na přehradu Nové Mlýny. Od skály jsem dál stoupal po široké cestě k odbočce Pod Děvínem. Zde jsem odbočil do lesa a po zelené značce došel na vrchol Děvína 550 m n. m. Výhledy jsou krásné, horizontu dominovaly Dukovanské chladící věže. Z vrcholu jsem prudce seběhl a napojil se na červenou značku. Po ní jsem došel k zřícenině hradu Děvičky (Dívčí hrad).

Zde je také možnost skvělých výhledů do okolí. Z hradu jsem se vrátil do sedla a napojil se na modrou značku. Po ní jsem se začal vracet zpět. Cesta vede skoro rovně lesem a vyhnul jsem se tak zbytečnému stoupání a klesání. Od rozcestí Nad Soutěskou stezka lehce vystoupala a poté hned prudce klesla pod vysoké vápencové skály. Dostal jsem se až na louku, ze které jsou krásné výhledy na blízké okolí. Po stezce jsem se nakonec vrátil zpět do Klentnice.
 

Náročnost

Velmi příjemný výlet v úžasné krajině. Převýšení sice na trase nějaké je (cca 380 výškových metrů), ale není se čeho bát. Nejprudší je hned v první části výletu při stoupání na nejvyšší bod Pálavy, vrchol Děvín 550 m n. m. Celou dobu se jde po značených cestách. Ty jsou dobře upravené. Trasa ideální pro děti a psy, kočárek ji neprojede. Jsou zde občas schody.
 

Dostupnost vody

Na trase není žádná možnost doplnění tekutin, je nutné mít nějaké zásoby vody s sebou. Mě bohatě stačil 1 litr vody na celý výlet.
 

Možnosti přespání

V okolí CHKO Pálava není problém najít ubytování v různých kvalitativních standardech. Ve všech obcích pod Pálavou jsou penziony nebo hotely, případně levnější kempy.
 

Vrcholy

Z vrcholu Děvín 550 m n.m. jsou krásné výhledy především na přehradní nádrž Nové Mlýny, Malé Karpaty. A jako vždy v jižní části naší republiky - za dobrého počasí je možné vidět i Alpy.
 

Nebezpečí

Trasa je velmi jednoduchá a bezpečná. Prudší stoupání je upraveno dřevěnými schody. Pozor tak je nutné si dát jen při prolézání zříceniny Děvičky. Ne všude je zábradlí a hlavně malé děti by mohly spadnout z docela velké výšky.
 

Jídlo

Na trase není žádná hospoda nebo chata. Restaurace jsou v obci Klentnice, kde je i parkoviště. Doporučuji dobrou, i když ne zrovna levnou, restauraci Café Fara, která je také na Gastromapě Lukáše Hejlíka. Vaří tam opravdu fantasticky.
 

Zajímavosti

Pálava je unikátní oblast nejen z přírodních důvodů, ale i historických. Zdejší oblast si oblíbili již v době kamenné. Světově známou je soška Věstonické venuše, která byla v oblasti nalezena Karlem Absolonem. Na Pálavě se nacházejí také dvě zříceniny - Sirotčí hrádek a Děvičky. Hrad Děvičky nebo také Dívčí hrad byl postaven v první polovině 13. století a jeho ruiny jsou dodnes dominantou Pálavy. Více o klenotu naší přírody, Pálavě, najdete ve stejnojmenném pořadu ČT zde. Nebo se o Pálavě můžete dozvědět více z pohledu milovníka vína v pořadu Krajinou vína zde.

Díky své jedinečné přírodě byla Pálava nejdříve v roce 1976 vyhlášena CHKO, v roce 1986 byla vyhlášena biosférickou rezervací UNESCO

Vloženo: 12. 03. 2020
Autor:
Gejza
Profil autora