Pohoří Králický Sněžník se nachází jižně od Rychlebských hor a severně od Hanušovické vrchoviny, západné od Jeseníků. Svůj název pohoří získalo podle stejnojmené hory Králický Sněžník (1 424 m n.m.).
Z větší částí se pohoří nachází v Polsku (Masiw Snieznika). Králický Sněžník je důležitým hydrografickým uzel, neboť jeho území náleží do úmoří Černého moře (řeka Morava), Severního moře (Lipkovský potok) a Baltského moře (Kladská Nisa).
Králický Sněžník je pohoří vzniklé tektonickými zdvihy v mladších třetihorách. Ve čtvrtohorách bylo pohoří utvářeno ledovcem, čímž následně vznikl charakteristický tvar řeky Moravy. Původně byla oblast Králického Sněžníku pokryta zejména bukem lesním, jedlí bělokorou a smrkem ztepilým. V nedávené minulosti však byly velké plochy přeměněny na smrkové monokultury.
Z živočichů se zde nachází nejčastěji jelen lesní nebo srnec obecný. Vzácně zde můžeme spatřit také kamzíka horského, který byl původně uměle vysazen v sousedních Jeseníkách.
Králický Sněžník 1 424 m n. m.
Malý Sněžník 1 326 m n. m., Sušina 1 321 m n. m., Podbělka 1 308 m n. m., Stříbrnická 1 250 m n. m., Slamník 1 233 m n. m.
Národní přírodní rezervace Králický Sněžník
Patří do systému: Jesenická oblast
Je v zemích: Česká republika, Polsko
Převládající horniny: rula; svor; vápenec
1. Lehký trek - rodiny i s malými dětmi (kočárek nebo nosička), lesní cesty, pěšiny.
2. Lehký trek s převýšením - rodiny s dětmi ve školním věku, horské kamenité cesty, strmější profily.
3. Středně těžký trek - hobby sportovci, možnost exponovaných úseků s jištěním.
4. Těžký trek - nutná velmi dobrá kondice, více denní treky, často exponované.
5. Extrémní trek - perfektní zdravotní a psychický stav, více denní expediční treky.