Moravskoslezské Beskydy / Česko
Jaro
15. 06. 2015
↑ 197 m
↓ 122 m
5.7 km
5 hod.
max. 896 m n.m.
min. 806 m n.m.
Na trek jsme vyráželi z chaty Charbulák. Je dostupná autem ze Starých Hamrů, parkoviště je zdarma.
Túra od chaty Charbulák je velmi jednoduchá a nenáročná. Stačí jít celou dobu po žluté značce, což je Naučná stezka Bílý Kříž. Žlutá značka vede po malém bezejmeném hřebenu až do osady Bílý Kříž. Bílý Kříž je osada v Moravskoslezských Beskydech, která z části zasahuje i na Slovensko. Nad osadou se rozkládá vrchol Sulov a stejně se jmenuje také turistická chata, která byla také cílem naší cesty. Dá se zde celkem dobře najíst, i když pouze výdejního okénka.
Cesta z chaty Charbulák až do osady Bílý Kříž nám s krátkými zastávkami na naučné stezce trvala bez zastávek cca dvě a půl hodiny. Celkově i se zastávkami na jídlo na turistické chatě Sulov a na pivo na Švarné Hance (foto) nám tento výlet zabral cca šest hodin. Cesta vede z větší části po asfaltové cestě. Túru jsme absolvovali s kočárkem a nebyl to žádný problém. Od rozcestí na Smrkovině se sice jde po lesní cestě, ale i tak byla chůze s kočárkem schůdná - děti houpavý pohyb na křenech spíš uklidňoval.
Po cestě na žluté značce naleznete mnoho naučných tabulí, ze kterých se dozvíte zajímavé informace jak o místní fauně a floře, tak o viditelných pohořích. Je nutné zmínit, že cestou se Vám za dobrého počasí naskytnou krásné výhledy. Směrem na východ lze spatřit Západní Tatry, Malou Fatru, Velkou Fatru. Zejména vrcholy Malé Fatry jako Malý a Velký Rozsutec, Chleb a Velký Kriváň jsou za jasného počasí krásně viditelné. Směrem na sever je skvěle viditelný nejvyšší vrchol Beskyd Lysá hora 1 323 m.n.m. (foto).
Naprosto oddechová túra po asfaltové cestě s minimálním převýšením. Trek je vhodný i pro rodiny s kočárkem (ideálně s nafukovacími koly) nebo pro osoby v důchodovém věku.
Po cestě je několik hospod (Švarná Hanka, turistické chata Sulov), kde je možnost se občerstvit. Přesto s sebou doporučuji mít rezervní láhev vody, dle aktuálních klimatických podmínek.
Na tomto treku žádnou horu nezdoláte, ale budete mít dobré výhledy na Lysou horu 1 323 m n. m., Velký Rozsutec 1 609 m n. m., Velký Kriváň 1 708 m n. m. a celé pohoří Malé Fatry.
Název Bílý Kříž dostala osada díky velikému bílému kříži, který podle pověsti získal svůj název podle strážců hranic. V osadě Bílý Kříž se také nachází pramen Černé Ostravice. Osada je rozcestím pro několik dalších turistických značek - např. směrem na horu Sulov (903 m n. m.), do CHKO Kysuce na Slovensku (z Bílého Kříže po červené severovýchodně) nebo do Černého Údolí podél toku řeky Černé Ostravice (od Bílého Kříže po zelené značce jižním směrem).