Slovenský ráj je oblast doslova posetá roklinami, potoky s vodopády a krasovitými kaňony. Území se nachází východně od Nízkých Tater. Na východní strně je ohraničeno městem Spišská Nová Ves a jižně Dobšinnou. Nejznámější jeskyní Slovenského ráje je turisticky přístupná Dobšinská ledová jeskyně, která se nachází v jižní části národního parku, nedaleko nejvyššího bodu Slovenského ráje, hory Ondrejisko 1 270 m n. m.
Díky mnoha udržovaným chodníkům, jistícím prvkům a žebříkům podél vodopádů je tato oblast jednou z turisticky nejnavštěvovanějších na celém Slovensku. Nejvyšším vodopádem Slovenského ráje (a druhým nejvyšším na Slovensku) je Závojový vodopád s výškou 75 m, který nalezneme v Sokolí dolině. Další vodopády Slovenského ráje jsou např. Obrovský vodopád (60 m), Karolinyho vodopán (25 m) a Kaplnkový vodopád (15 m). Až do poloviny 20. století byla oblast Slovenského ráje nazývána Stratenská hornatina. Se vznikem národního parku v roce 1988 se však název Slovenský ráj definitivně etabloval.
Borovniak 1 272 m n. m.
Ondrejisko1 270 m n. m., Strmá prť 1 198 m n. m., Javorina 1 186 m n. m., Honzovské 1 172 m n. m., Remiaška 1 168 m n. m., Havrania skala 1 154 m n. m.
Národní park Slovenský ráj
Patří do systému: Vnitřní Západní Karpaty
Je v zemích: Slovensko
Převládající horniny: vápenec; dolomit
1. Lehký trek - rodiny i s malými dětmi (kočárek nebo nosička), lesní cesty, pěšiny.
2. Lehký trek s převýšením - rodiny s dětmi ve školním věku, horské kamenité cesty, strmější profily.
3. Středně těžký trek - hobby sportovci, možnost exponovaných úseků s jištěním.
4. Těžký trek - nutná velmi dobrá kondice, více denní treky, často exponované.
5. Extrémní trek - perfektní zdravotní a psychický stav, více denní expediční treky.