NaTreku.cz

Výlet k lagunám Miscanti a Miñiques v NP Los Flamencos

Pohoří, oblast / Stát

Andy / Chile

Roční období

Podzim

01. 10. 2012

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 552 m

↓ 551 m

Délka

17.8 km

6 hod.

Nadmořská výška

max. 4248 m n.m.

min. 3851 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 552 m
Sklesané metry: 551 m

Výlet k laguně Miscanti pod sopečný komplex Miñiques

Nástupní místo

Malé značené parkoviště na začátku cesty k lagunám. Sjezd od silnice 23CH vedoucí ze San Pedro de Atacama. Značení na silnici upozorní na odbočku k lagunám.
 

Popis treku

Výlet k Lagunám Miscanti a Miňiques, které leží v náhorní plošině Altiplano v severním Chile, začínáme na parkovišti u silnice CH23. Z parkoviště se vydáváme na širokou, upravenou cestu. Cesta není nijak značená, ale je jediná, která vede od tohoto parkoviště k lagunám. Po cestě míjíme solné kopce a pokračujeme výrazně žlutou kamenitou krajinou, která nás obklopuje. Celou dobu se nám otevírají úžasné výhledy na okolní sopky, např. Cerro Miscanti a Cerro Miňiques. Cesta nejprve vede mírně do kopce a poté klesá k lagunám. Nejedná se ale o žádné prudké stoupání. Bezpečně nás tak dovede až k laguně Miscanti.

Zde si chvilku odpočineme a kocháme se výhledy. Poté pokračujeme dále k laguně Miňiques, kde stezka pro turisty končila. Zpátky k autu se vracíme stejnou cestou. Případným návštěvníkům doporučuji ještě návštěvu nedaleké rezervace Los Flamencos, ve které můžete vidět chilské plameňáky. Tato rezervace se nachází asi 4 kilometry od parkoviště k lagunám na silnici 23CH.
 

Náročnost

Výlet vede po perfektně upravené cestě a zvládne ji i netrénovaný člověk nebo dítě. Převýšení je zde minimální, profil cest není prudký. Jediným problémem může být pohyb ve vyšší nadmořské výšce cca 4 120 m n. m. Doporučuji se před vstupem do těchto výšek postupně aklimatizovat. Příjezd do této výšky od moře by byl pro většinu lidí docela nepříjemný (bolesti hlavy apod.).
 

Dostupnost vody

Veškerou vodu (nám stačily 2 litry na osobu) musíte mít s sebou. Po cestě nikde vodu není možné nabrat ani koupit.
 

Možnosti přespání

V okolí o žádném nevím, vyzkoušené máme Residencial Casa Corvatsch v San Pedro de Atacama - můžu doporučit, dobrá cena, služby také v pohodě.
 

Vrcholy

Na této trase nezdoláte žádné vrcholy, ovšem po celou dobu se otevírají fantastické výhledy na okolní sopky, např. Cerro Miňiques 5 910 m n. m. a Cerro Miscanti  5 622 m n. m.

 

Nebezpečí

Cesta k lagunám je široká a bezpečná. Žádné exponované úseky zde nejsou. Není ani kam zabloudit, cesta je dobře udržovaná. Jediný problém je tak nadmořská výška, která může působit problémy, neboť laguny se nacházejí ve výšce cca 4200 m n. m. Proto také má tato trasa obtížnost č. 2.
 

Jídlo

Žádná možnost dokoupení jídla nebo pití na tomto treku není, jde se neosídlenou krajinou. Nám stačila k jídlu tyčinka a čokoláda.
 

Zajímavosti

Národní park Los Flamencos byl založen v roce 1990. Sestává se ze sedmi sektorů o celkové rozloze 73 986 ha. Leží v nadmořské výšce téměř 2 400 m. n. m. na severním okraji rozsáhlé solné pánve nazývané Salar de Atacama. Laguna Miscanti ležící 4 120 m nad mořem má rozlohou přes 13 km² a leží v poušti Atacama.

Atacama, zvaná také Puna de Atacama, je nejsušší poušť na Zemi a nachází se v Jižní Americe. Poušť se táhne na 1 000 km okolo Pacifiku, od jižní hranice horského státu Peru, až do severních oblastí Chile. Lávový proud z erupce Miňiques rozdělil jezero Miňiques na 2 jezera - Miscanti a Miňiques.

Vloženo: 19. 10. 2017
Autor:
Radim
Profil autora