NaTreku.cz

Lehká ferrata na horu Averau v italských Dolomitech

Pohoří, oblast / Stát

Dolomity / Itálie

Roční období

Podzim

27. 09. 2008

Náročnost

B

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 582 m

↓ 582 m

Délka

8.4 km

5 hod.

Nadmořská výška

max. 2649 m n.m.

min. 2096 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 582 m
Sklesané metry: 582 m

Podzimní nenáročná ferrata u Cortiny d´Ampezzo

Nástupní místo

Parkoviště v silničním sedle Passo Falzarego. Silnice do sedal vede z města Cortina d´Ampezzo.
 

Popis treku

Hora Monte Averau z dálky vypadá jako nepřístupná stolová hora. (foto) V jedné části je ale vedena krátká nenáročná ferrata, kterou se překoná nejprudší skalní pasáž. Cestu na tuto horu jsme začali v silničním sedla Passo Falzarego. Z parkoviště jsme se vydali po značené cestě směrem k hořě. Stezka vede nejprve kolem lanovek, poté po loukách a pastvinách v krásné přírodě. (foto) Nakonec jsme se dosatli až pod samotnou horu Monte Averau 2 648 m n. m. Tu jsme po značce obešli a tak jsme se dostali k místu, kde začíná ferrata. Ta je vedena přímo vzhůru po skále. Není náročná, je zde množství chytů, neboť sklála je členitá. (foto) Ferrata není dlouhá a po několika desítkách metrů jsme byli na jejím konci. Dál jsme pokračovali po suťovém poli a poté jsme začali prudce stoupat po kamenech na vrchol. Závěr výstupu jsme šli opět po suti, ve které byl vyšlapaný chodník. (foto) Pohledy z vrcholu jsou opravdu úchvatné, je vidět většina významných vrcholů Dolomit. (foto)

Po odpočinku na vrcholu jsme začali sestupovat. Cesta vede stejně jako výstupová. Opět byl nepříjemný sestup z vrcholu k ferratě. Po ní jsme sestoupili zpět na značený chodník. Cestu zpět k parkovišti jsme si zpestřili. K sedlu Falzarego jsme se vydali spodní cestou, která vede kolem kouzelného jezírka Lago de Val Limides. Odtud jsme se vrátili po stezce zpět k autu na parkovišti v sedle.

 

Náročnost

Příjemná krátká ferrata na vrchol Monte Averau. Z vrcholu této hory je nádherný výhled na okolní horské velikány. Příchod k ferratě je po stezkách. Samotná ferrata je krátká, ale velmi pěkná. Nejsou zde žádné extrémně náročné pasáže. Nepříjemný je výstup od konce ferraty na vrchol, který je veden po kamenech a sutí. Je zde nutná jistota pevného kroku.
 

Dostupnost vody

Vodu lze nabrat z potůčku u jezera Lago de Val Limides, nebo v silničním sedle Passo Falzarego.
 

Možnosti přespání

Jedná se o poměrně krátký výstup, spaní není nutné. V případě nutnosti je možné spát na chatách poblíž trasy - Rifugio Averau a Rifugio Nuvolau.
 

Vrcholy

Z hory Monte Averau 2 649 m n. m. jsou fantastické výhledy do všech stran. Jako na dlani je skupina Tofan, dále Monte Cristallo 3 221 m n. m., Monte Civeta 3 220 m n. m., Monte Pelmo 3 168 m n. m., Marmolada 3 343 m n. m., Piz Boe 3 152 m n. m. a mnoho dalších.
 

Nebezpečí

Cesta k hoře je naprosto bez problémů vedena po vyšlapaných chodníčkách. Výstup na samotnou horu je z části veden po krátké ferratě. Ta není obtížná ani dlouhá. Jištění je v dobrém stavu. Je nutné mít vybavení na ferraty. Lehce obtížný je závěrečný výstup na vrchol, který je veden v prudkém kamenitém svahu a za mokra zde hrozí uklouznutí.

Vybavení

Pro výstup na horu Averau je nutné vybavení pro jištěné cesty - ferratový set s brzdou a přilbu. Samozřejmostí je kvalitní oblečení včetně pevných kotníčkových bot, neboť část cesty je v nepříjemné suti.
 

Jídlo

Je možné se občerstvit na chatách u trasy Rifugio Averau a Rifugio Nuvolau. My jsme si vystačili s vlastními zásobami.
 

Zajímavosti

Hora Monte Averau je nádherná vyhlídková hora. Její silueta připomínající stolovou horu se vypíná nad sedlem Passo Falzarego. Se svojí výškou se sice nemůže rovnat třítisícovým velikánům ve svém okolí, ale právě výhledy na tyto hory jsou fantastické.

Tip na výlet

Z hory Averau je krásný výhled na horu Monte Cernera. Na tuto horu vede klasický chodník bez jištění. Popis této cesty naleznete na našem webu - Pohodový trek na Monte Cernera
 

Vloženo: 27. 03. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora