NaTreku.cz

Lehký trek na Hohe Veitsch v pohoří Mürzstegerské Alpy

Pohoří, oblast / Stát

Mürzstegerské Alpy / Rakousko

Roční období

Zima

09. 03. 2017

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 831 m

↓ 831 m

Délka

6.6 km

4 hod.

Nadmořská výška

max. 1981 m n.m.

min. 1164 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 831 m
Sklesané metry: 831 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost -v letní sezoně střední
  2. Vhodné pro děti- ANO
  3. Vhodné pro psy - ANO

Jednodenní rodinná horská túra v Mürzstegerských Alpách

Nástupní místo

Poslední parkoviště na konci silnice u stanice lanovky, poblíž hotelu Scheikl. Silnice vede z městečka Dorf Veitsch dlouhým údolím Grossveitschtal. Do městečka Veitsch se dostanete z odbočky na dálnici A9.

Popis treku

Pohoří Veitschalpe připomíná vysoko vyzdviženou náhorní plošinu, která spadá hluboko do údolí příkrými srázy. My jsme si vybrali pro výstup na Hohe Veitsch jižní výstupovou trasu, která začíná u hotelu Sheikl. Ráno po probuzení u auta na parkovišti jsme se vydali po cestě č. 465 směrem k náhorní plošině Veitschalpe. Cesta nejprve vedla po kraji sjezdovky, později lesem až do malého sedla. Zde se nám poprvé otevřely výhledy na okolní hory. I vzhledem k inverznímu počasí to byla krásná podívaná. Ze sedla začíná nejtěžší část treku - výstup na náhorní plošinu. Cesta nabírá prudce výšku a v serpentinách stoupá mezi kosodřevinou. Takto jsme se pomalu dostali až k chatě Graf Meran Haus. Cesta od auta trvala asi 2 hodiny.

Na chatě jsme si dali lehké občerstvení a užívali si nádherné výhledy. Poté jsme pokračovali ve výstupu k vrcholovému kříži Hohe Veitsch, který je od chaty vidět. Po sněhovém poli jsme nabrali přímý směr a asi za 15 minut jsme byli na vrcholu Hohe Veitsch 1 981 m n. m. Z vrcholu jsme se vydali nejprve po stezce č. 401 na východ, směrem do středu náhorní plošiny. Asi po 1 km jsme se stočili na jih k hraně plošiny. Po okraji hrany se vrátili zpět k chatě. Od chaty jsme poté sestoupili po stejné cestě, kterou jsme ráno stoupali. Tak jsme se pohodlně vrátlili k parkovišti, kde na nás čekalo auto. Celý trek zabral asi 4,5 hodiny.
 

Náročnost

Lehká túra po stezkách a alpských loukách, pouze výstup k chatě na náhorní plošinu je trošku prudší a tudíž fyzicky náročnější. Díky pohodovému převýšení 831 výškových metrů zvládnou trek absolvovat i děti školního věku.
 

Dostupnost vody

Na chatě Graf Meran Haus je možné doplnit zásoby, jinak na náhorní plošině pramen není. Na tento jednodenní trek stačí na osobu 1,5 litru vody (my jsme si vezli z ČR).
 

Možnosti přespání

Přespat se dá na chatě Graf Mean Haus, nebo kdekoliv na náhorní plošině. Jediný problém je nedostatek vody na náhorní plošině (lze řešit doplněním na chatě Graf Mean Haus nebo vynešením vody z údolí).
 

Vrcholy

Během cesty jsme vystoupili na jediný vrchol - horu Hohe Veitsch 1 981 m n. m. Z pohoří Veitschalpe jsou krásné výhledy na pohoří Hochschwab a pohoří Schneealpe a Raxalpe.
 

Nebezpečí

Tato túra není nijak nebezpečná ani technicky náročná. Jediná obtížnější část je výstup na náhorní plošinu, která vede v prudším svahu. Pak se již jde po alpských loukách.
 

Jídlo

Na horské chatě Graf Meran Haus je možné se dobře občerstvit.

Vloženo: 09. 03. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora