NaTreku.cz

Monteverde Sky walk, poznávací výlet v korunách stromů

Pohoří, oblast / Stát

Cordillera de Tilarán / Kostarika

Roční období

Zima

01. 01. 2019

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 142 m

↓ 142 m

Délka

2.4 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 1657 m n.m.

min. 1594 m n.m.

Turistická mapa parku Monteverde v Kostarice

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 142 m
Sklesané metry: 142 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - NE
  3. Přelidněnost - střední

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - NE
  3. Přelidněnost - střední

Procházka po visutých lávkách Monteverde ve stejnojmenném Kostarickém národním parku

Nástupní místo

Parkoviště u vstupu do parku, jsou zde záchody, občerstvení a veškeré informace o atrakcích.
 

Popis treku

Procházku začínáme na parkoviši před vstupem do parku, odkud pokračujeme k pokladnám. Ceník vstupného ($41 Adults, $28 Childs, $33 Students, $23 Nationals - leden 2019), který mi připomněl začátky lanové dráhy na Macoše, kde byl svého času ceník s rozdělením Češi, Němci, psi :).

Po zakoupení vstupenek jdeme dobře značenou okružní cestou, vedoucí po mostech a volné přírodě. Směrovník a info cedule je u každého rozcestí a mostu. Čas strávený na cestě je omezen jen otevírací dobou parku (7 - 16 hod, aktuální čas cesty s průvodcem se dovíte na pokladně). U pokladen budete stát před rozhodnutím, jestli si zaplatit průvodce nebo ne. Cena za průvodce je + $10 na vstupenku a rozdíl? Jak nám řekl jeden z místních ještě v Santa Eleně: "...s průvodcem věci vidíte, bez průvodce ne."

A opravdu, bez průvodce, jdete 2,5 km lesem, koukáte na stromy a keře, posloucháte pěkné zvuky džungle (pokud tedy nejste odborník na kostarickou faunu a floru). S průvodcem jdete 2,5 km mezi zvířaty, každý zvuk se přiřadí k určitému druhu, který následně někde okolo uvidíte, protože víte kde a co. Dokonce se zadařilo a seznámili jsme se s místní "velkou vosou" (Tarantula Wasp), která, podobně jako vetřelec :), klade svá vajíčka do těla živého pavouka, kde následně rostou a pavouka požírají zevnitř. Pro člověka je naškodná, jen bolestivá.

Keře jsou najednou jedlé a jedovaté rostliny s příběhem, na co je domorodci používali. Ty jedlé dostanete i ochutnat. Stromy rozdělíte na ty, co pamatují španělské conquistadory, nebo na ty, co jsou vysazené z doby konce kávových plantáží. A v neposlední řadě zjistíte rozdíl mezi deštným pralesem a mlžným lesem.

Ve zkratce jak jsme to pochopili: záleží na nadmořské výšce, větru a klimatu, který v dané oblasti působí. Přímo nad Monteverde se setkavá vlhký vzduch proudící od Atlantiku s pevninskými proudy a proto je jedinečný - vytváří tak ideální podmínky pro tvorbu mraků s vysokým množstvím srážek. Mlžné lesy jsou zejména ve vyšších horách. Naopak tropicky deštný prales je v nížinách, prší tam normálně a nemá stálá mračna jako mlžný les. Oba druhy lesů mají svoji specifickou faunu i floru.
 

Náročnost

Absolutně nenáročná naučná procházka vedoucí pralesem po visutých mostech a hliněné cestě. Vše je velmi dobře značené, nejsou zde žádná technicky náročná místa nebo prudké svahy. Trasa je bez problému vhodná i pro předškolní děti.
 

Dostupnost vody

Vodu lze obstarat u vstupu do parku ve stánku s občerstvením. Po cestě pak nikde není možnost doplnit vodu nebo jídlo. Na tento krátký výlet vám bude stačit 0,5 litru vody na osobu jako nám.
 

Možnosti přespání

Nejbližší možnost přespání je v Santa Eleně, zde několik oficiálních doporučení známých potálů: Lonely Planet, Tripadvisor
 

Nebezpečí

O žádném zjevném nebezpečí nevím, ale jste v přírodní rezervaci, proto dodržujte místní zlaté pravidlo "Nešahejte na nic co neznáte". Přeci tu žije velké množství plazů a brouků, které jste nikdy neviděli a nemůžete tak vědět, který je jedovatý a který ne. Pozor na hady po cestě - to platí všude v pralese Kostariky.
 

Jídlo

Malé občerstvení se dá zakoupit u vstupu, nám stačilo jablko.
 

Zajímavosti

Santa Elenu založili přistěhovalci ze Severní Ameriky, hlásící se k náboženské skupině kvakerů, kteří byli v USA vězněni, protože odmítali sloužit v armádě. V současnosti můžete u kvakerů dostat výborné sýry. Popis z jednoho letáčku: Mlha a záhadná volání vzácných ptáků. Zní to jako něco z fantasy nebo dobrodružného filmu, ale tento svět se nachází v Monteverde. Takže co přesně jsou tyto slavné mlžné lesy a proč každý trvá na tom, že je alespoň jednou navštíví? Obloha v podstatě spadá do lesa, což vám umožňuje skutečně projít mraky - zvláště když se vydáte na tůru po visutých mostech. Více informací o Santa Eleně (a celé Kostarice) najdete na webu www.govisitcostarica.com

Podrobné informace o parku Monteverde naleznete na oficiálním webu www.monteverdeinfo.com . Jste-li dobrodružnější povahy, můžete v parku Monteverde využít adrenalinových služeb jako zip line, bungee jump apod. - více info www.monteverdetours.com

Vloženo: 28. 01. 2019
Autor:
Radim
Profil autora