NaTreku.cz

Túra k nejdelšímu visutému mostu světa ve Walliských Alpách

Pohoří, oblast / Stát

Walliské Alpy / Švýcarsko

Roční období

Léto

02. 08. 2017

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 714 m

↓ 714 m

Délka

5.9 km

5 hod.

Nadmořská výška

max. 2083 m n.m.

min. 1438 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 714 m
Sklesané metry: 714 m

Skvělá houpačka na nejdelším visutém mostu na světě, lávce Charlese Kuonena

Nástupní místo

Túra začíná v horské vesničce Randa nedaleko Zermattu ve Walliských Alpách. Auto je možno nechat v podzemním placeném parkovišti u vlakového nádraží. Už od nádraží je směr k lávce dobře značený.
 

Popis treku

Visutá lávka byla v době naší návštěvy (srpen 2018) zbrusu nová, zprovozněná pět dní před naším příjezdem. Ale už od parkoviště byla trasa dobře vyznačená, i když zatím nejspíš provizorně popisky zalitými ve fólii.

Výstup vede při pohledu nahoru vpravo a sestup vlevo, aby se asi na trase nevytvářely zbytečně zástupy a fronty lidí. Chodník vede příjemně lesem, lávku celou dobu neuvidíte a asi po dvou hodinách pohodového výstupu stojíte u ní. A může vám úžasem spadnout brada.

Lávka Charlese Kuonena, jak se jmenuje, podle člověka který zaplatil většinu nákladů na stavbu, je dlouhá 494 metrů, což z ní činí nejdelší zavěšenou lávkou na světě. Široká je 65 centimetrů (foto), což je tak akorát aby se na ní dokázali vyhnout dva lidé.

Nedaleko stávala kratší lávka, kterou zničily pády kamenů a proto postavili tuhle lávku výše nad dnem údolí, asi 90 metrů vysoko. Přechod přes lávku je zážitkem na který nezapomenete, možná lidem kteří nemají rádi pouťové atrakce může dělat přechod lávky problém. Přece jen se lávka trošku houpe, ale není to nic strašného. Kdo by měl zájem může pokračovat po cestě Europaweg k Europahütte která už není daleko.

Chodník Europaweg je trasa vedoucí z Grächen a je to dvoudenní trek do Zermattu. Sestup zpět do Randy je opět dobře vyznačen (foto) a během sestupu máte lávku často na očích a i z pohledu zespoda je to opravdu výjimečné pokoukání.
 

Náročnost

Túra není těžká, zvládnou ji i trošku zdatnější děti. Největší překážkou může být pouze převýšení. Vesnička Randa leží přibližně v 1 400 m n. m. a lávka je asi ve 2 150 m n. m. nad mořem. Jinak naprosto bez obtíží. Chodník je pohodlný bez žádných problémových míst. Na trase jsme potkali jak rodiny s dětmi tak i osmdesátiletou paní.
 

Dostupnost vody

Přímo v Randě je spousta zdrojů vody, jsou volně dostupná dřevěná korýtka s tekoucí pitnou vodou. Pak výše v lese už voda není až pak nad lávkou u chaty Europahütte.
 

Možnosti přespání

Jelikož se jedná o jednodenní výlet tak jsme nepřespávali ale přespat se dá na chatě Europahütte a i po trase byly místa kde by se dal bez problémů postavit stan v případě, že byste chtěli tuto túru zkombinovat s jinými trasami.
 

Vrcholy

Na trase nevystoupáte na žádný vrchol, cílem je technický unikát, který vytvořil člověk. Výhled je hlavně na protější stranu údolí a masív Weisshornu 4 506 m n. m. i s ledovcem. 
 

Nebezpečí

Nebezpečí v podstatě nehrozí. K visutému mostu jde o nenáročnou túru lesem. Samozřejmě za mokra hlavně při sestupu je třeba být opatrný jako všude jinde ve vysokohorském prostředí.
 

Jídlo

Na tento výlet stačí běžná svačina, najíst se dá na Europahütte.
 

Zajímavosti

Největší zajímavost je samotný cíl trasy, nejdelší visutá lávka na světě Charles Kuonen ussgängerhängebrücke.

Vloženo: 12. 05. 2018
Autor:
Petr Lyčka
Profil autora