NaTreku.cz

Výlet naučnou stezkou Podtrosecká údolí v Českém ráji

Pohoří, oblast / Stát

Český ráj / Česko

Roční období

Léto

20. 09. 2019

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 280 m

↓ 280 m

Délka

11.2 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 470 m n.m.

min. 258 m n.m.

Turistická map hradu Trosky

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 280 m
Sklesané metry: 280 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro kočárky - NE
  3. Vhodné pro psy - ANO
  4. Přelidněnost - u hradu Trosky velká, dál střední

Okružní turistika v okolí hradu Trosky v CHKO Český ráj

Nástupní místo

Parkoviště pod hradem Trosky. K tomuto placenému parkovišti vede silnička od obce Troskovice. V okolí hradu Trosky je velmi těžké najít neplacené místo k zaparkování. Na den stojí parkovné pro osobní auto 60 Kč (říjen 2019).
 

Popis treku

Na parkoviště pod hradem Trostky jsem přijel brzy ráno a tak zde ještě nevybírali poplatek za parkování (60 Kč / den). Vyrazil jsem po červené značce, která nejprve vede po silnici. Brzy však přejde na pěšinu, která stále klesá. Nakonec jsem došel k osadě Tachov. Prošel jsem mezi domy a pokračoval po široké cestě dál. Za posledním stavením cesta vešla do lesa a prudce klesla k rybníku Vidlák. Jsou zde i vytesané schody a dřevěné zábradlí. U rybníka jsem přešel silnici a odbočil jsem u restaurace Vidlák doleva.

Dál vede široká cesta údolím kolem rybníka Krčák. Pokračoval jsem až k Věžickému rybníku. Za ním jsem se stočil doleva a po silnici jsem šel dál. Za necelý kilometr jsem však odbočil opět doleva a napojil se na čevenou značku. Cesta vede krásným údolím lemovaným skalními bloky. Prošel jsem kolem Podsemínským mlýnem a kolem rybníka pokračoval k Nebákovskému mlýnu. Zde je také další restaurace.

Od mlýna cesta začíná z údolí stoupat. Jedná se o částečně vysekanou cestu do skály, i tak je ovšem široká. Nakonec jsem se napojil na asfaltku a po ní se začal vracet k hradu Trosky. Ten je také z této cesty hezky vidět. Cesta vede kolem kempu Svitačka a poté jsem po polní cestě vystoupal zpět na parkoviště. Od parkoviště je to jen kousek ke hradu a tak jsem si ještě udělal prohlídku krásné dominanty Českého ráje.
 

Náročnost

Trasa vede po celou dobu po značených cestách. Převýšení je minimální. Jen sestup k rybníku Vidlák je prudší a jde se po vytesaných schodech. Jinak jsou cesty široké a bezpečné. Výlet je ideální i pro děti a psy, kočárky by měly na některých úsecích větší problémy.
 

Dostupnost vody

Na trase je několik míst, kde se dá nabrat voda. Jsou to hlavně studánky v údolí pod Troskami. Také jsou po cestě nějaké hospody. Např. restaurace Vidlák nebo restaurace Nebákov.
 

Možnosti přespání


 

Vrcholy

Jediný kopec na trase je hrad Trosky 488 m n. m. Z něj jsou skvělé výhledy do okolí, hlavně na CHKO Český ráj. Dále jsou vidět např. Krkonoše nebo Jizerské hory.
 

Nebezpečí

Kromě projíždějících aut na silničkách a cyklistů všude kolem není na trase žádný problém. Cesty jsou dobře značené. Prudší je jen sestup k rybníku Vidlák, ale zde jsou schody a zábradlí.
 

Jídlo

Na trase je několik restaurací. Jedna pod hradem Trosky - restaurace Trosky, dále na cestě restaurace Vidlák a restaurace Nebákov.
 

Zajímavosti

Hrad Trosky stoji na skalním útvaru, který je tvořen čedičem. Jedná se dva lávové sopouchy, které vznikly v době třetihor. Na jejich dvojvrcholu byl postaven hrad v druhé polovině 14. století. Nechal jej vybudovat majitel panství Čeněk z Vartemberka. Díky těžko dostupnému terénu byl hrad v podstatě nedobytný. O dobytí se neúspěšně pokoušel i Jan Žižka. Význam a sláva hradu končí vybudováním hradu Hrubá Skála v 16. století. To již hrad patřil Jindřichovi ze Smiřic. Hrad několikrát měnil majitele až ho v roce 1925 ziskal stát, který ho vlastní dodnes. Hrad je otevřen veřejnosti od dubna do října.

Základní vstupné pro dospělé je 90 Kč (září 209). Psi mají vstup zakázaný. Hrad bohužel nemá zázemí pro děti ani bezbariérový přístup. Otevírací dobu, vstupné do hradu a další užitečné informace o hradu Trosky najdete na jejich oficiálním webu nebo v pořadu ČT Toulavá kamera.

Vloženo: 26. 09. 2019
Autor:
Gejza
Profil autora