NaTreku.cz

Zimní okružní turistika v srdci Vysočiny

Pohoří, oblast / Stát

Českomoravská vrchovina / Česko

Roční období

Zima

16. 02. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 308 m

↓ 307 m

Délka

15.4 km

6 hod.

Nadmořská výška

max. 797 m n.m.

min. 637 m n.m.

Turistická mapa Žďárské vrchy

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 308 m
Sklesané metry: 307 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro děti- ANO
  3. Přelidněnost -střední, hlavně u hospod

v okolí Pasecké skály CHKO Žďárské vrchy

Nástupní místo

Výlet začínáme na parkovišti Restaurace U Martina, kde máme i ubytovaní. Restaurace leží na silnici spojující Nové Město na Moravě a Sněžné.
 

Popis treku

Na výlet výrážíme z parkoviště restaurace U Martina, polem, podél běžecké stopy směrem na Studnici, kde odbočíme kousek do pole na průzkum stožárů. Po návratu zpět do Studnice se napojujeme na žlutou turistickou značku a pokračujeme lesem a polem dále směrem na Chobot, pořád kopírujeme běžeckou trasu. Cesta zde vede poměrně prudce z kopce. Z Chobotu pokračjeme opět značenou běžeckou trasou k rozcestníku nad Kulíkem a následně do Kadova, kde se občerstvíme v Hostinci U Janečků.

Poté vyrážíme dále po běžecké trase. Ta vede převážně po polích. Projdeme kolem Kadůvku až k rozcestníku nad Kadůvkem a následně dále do Medlova na prohlídku tohoto hotelového skanzenu. Od hotelu Medlov pak po modré turistické značce k Pasecké skále, kde se napojíme na zelenou a podél silnice se vracíme zpět na parkoviště. Celou cestu šli 2 lidé + pes pěšky a dva lidé na běžkách.
 

Náročnost

Nenáročný výlet, ideální se psem nebo dětmi. Kočárek neotestován. Naše trasa v podstatě kopírůje zimní běžkařskou stopu, polní a lesní cesty včetně obcí jsou pod sněhem a schůdné. Někdy se člověk na polích propadá.
 

Dostupnost vody

Voda nebo jiné tekutiny se dá pořídit v obchodech a restauracích v každé z obcí okolo trasy (Kadov, Medlov, Tři Studně).
 

Možnosti přespání

Doporučit můžu rodinnou restauraci a penzion U Martina (na startu a cílu naší trasy) s opravdu dobrou kuchyní (žádné smažené zmrzlé cokoli, ale normalní domácí jídla, specialitou jsou výborné ovocné knedlíky).
 

Vrcholy

Na trase je nejlepší vyhlídkový bod Pasecká skála 819 m n. m. Z jejího vrcholu jsou krásné kruhové výhledy na okolní krajinu.
 

Nebezpečí

Cesta samotná je bez problémů schůdná. Samozřejmě se ve sněhu budete místy bořit. Jediný probém tak může být výstup na Paseckou skálu, kdy to může za mokra nebo pod sněhem klouzat. Na vrcholu Pasecké skály je však zábradlí.
 

Jídlo

Restauraci U Martina, Hostinec U Janečků v Kadově - další hospoda co můžu vřele doporučit příjemná obsluha, velmi dobré jídlo a nezbytný kadovánek.
 

Zajímavosti

Mimo výborného rodinného Hostince U Janečků, kde se cca před 20 lety zastavil čas určitě doporučuji i návštěvu socialistického "skanzenu" v podání hotelu Medlov - ujeté monster stavby pro cca 500 hostů. Za návštěvu také stojí podivná stavba uprostřed pole u vesnice Studnice, nejvýše položené obce na Vysočině 784 mnm. Stožáry na Studnicích, které tady stojí od roku 1980 (první měření na tomto místě probíhalo už v roce 1929) a na první pohled vypadají jako nedokončené sloupy vysokého napětí. Jedná se o stanici pro výzkum námrazy. CHKO je ve sporu s výzkumným ústavem o odstranění této podivnosti, takže je možné, že už 3 sloupy uprostřed pole v budoucnu neuvidíte.

Vloženo: 14. 05. 2018
Autor:
Radim
Profil autora