NaTreku.cz

Okružní výlet na hrad Kašperk na Šumavě

Pohoří, oblast / Stát

Šumava / Česko

Roční období

Jaro

08. 06. 2015

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 435 m

↓ 435 m

Délka

11.6 km

5 hod.

Nadmořská výška

max. 904 m n.m.

min. 632 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 435 m
Sklesané metry: 435 m

Nenáročná turistika v okolí Kašperských hor přes vesnici Opolenec a Tuškov

Nástupní místo

Náš výlet začínáme na náměstí v Kašperských horách, výchozí bod mnoha dalších turistických cest.
 

Popis treku

Výlet jsme začali na krásném náměstí v Kašperských horách. Část trasy, po které jsme šli, je Naučná stezka strážců hranice. Ta je značená zeleno modrým čtvercem. Vydali jsme se tedy po této značce severním směrem z města. Po chvilce jsme vyšli z Kašperských hor a pokračovali jsme po krásné silnici lemované stromy, ze které jsou skvělé výhledy na Šumavu. (foto) Asi po 1,5 kilometru jsme opustili tuto silnici a odbočili jsme na stezku. Ta šla chvilku po poli, poté lesem. Sešli jsme až na začátek vesnice Tuškov. Prošli jsme vesnicí a odbočili jsme na širokou polní cestu. Ta nás asi po 2 kilometrech přivedla do malebné vesnice Opolenec. (foto)

Prošli jsem tímto takřka skanzenem a začali jsme po cestě stoupat na kopec Borovina. Cesta vede po louce, proto i zde jsou úžasné výhledy na část Šumavy. (foto) Na začátku lesa se cesta stáčí doprava. Zde jsou také zbytky opevnění z doby studené války (betonové bunkry, zákopy atd.) Po asfaltce jsme pokračovali dál a za chvíli se v dálce objevil krásný hrad Kašperk, kam jsme měli také namířeno. Přešli jsme silnici a pokračovali jsme širokou lesní cestou k hradu. Cesta jen lehce stoupá. Asi 500 metrů pod hradem Kašperk jsme se napojili na zelenou turistickou značku. Zde začal také nejprudší výstup na hrad. Nakonec jsme došli k hradu. Poté jsme ještě pokračovali na zříceninu Pustého hrádku, ze které jsou fantastické výhledy na Šumavu. (foto) Vrátili jsme se zpět ke Kašperku. Od něj jsme se začali vracet do Kašperských hor po zelené značce. Cesta v první části vede lesem a stále klesá. Tak jsme došli až do údolí Opoleneckého potoka. Od něj jsme naopak stále stoupali, většinou po loukách, až do Kašperských hor.

Náročnost

Jednoduchý výlet v úžasné šumavské krajině. Celou dobu se jde po lesních, polních nebo asfaltových cestách. Žádné komplikace nebo technicky obtížná místa na trase nejsou. Výlet bez problémů zvládnou i malé děti. Trasa není moc vhodná pro kočárek, protože cesta z hradu Kašperk vede po lesní cestě, která je plná kořenů a kamenů.

 

Dostupnost vody

Vodu lze doplnit v restauracích a obchodech v městě Kašperské hory. Další možnost je kiosek na hradě Kašperk, kde můžete ochutnat výborné kašperské domácí placky podle originální domácí receptury nebo pivo Dudák s grilovanou klobásou. Po cestě je i několik studánek s pitnou vodou. První studánka je ve vesničce Opolenec u jednoho ze stavení. Druhá studának U Magdaleny je kousíček pod hradem Kašperk směrem na město Kašperské hory na zelené značce.


 

Možnosti přespání

Bohaté možnosti ubytování nabízejí penziony a hotely v Kašperských horách. Více informací nalzenete zde.
 

Vrcholy

Po cestě se nevystoupá na žádný vrchol. Nicméně výhledy jsou i tak úžasné. Zvlášť z Pustého hrádku je vidět velká část Šumavy. Další krásné výhledy jsou po cestě z Kašperských hor, kdy se otevírá výhled do údolí řek Otavy a Křemelné.
 

Nebezpečí

Na trase nejsou žádné nebezpečné úseky. Jde se po lesních, polních nebo asfaltových cestách. Na Pustý hrádek je vstup na vlastní nebezpečí, ale žádný probém zde není. Jedná se vlastně jen o zbytek jedné zdi, nehrozí zde žádný pád kamení apod. Úsek z Kašperských hor do vesnice Tuškov je veden po silnici, ale jezdní po ní minimum aut, nebo spíš žádná. Takže ani zde nehrozí nějaké nebezpečí.
 

Jídlo

Občerstvení je možné v kiosku na hradě Kašperk - více informací zde. Jinak jsou samozřejmě restaurace v Kašperských horách, např. V restauraci Na solné stezce, která je přizpůsobena i rodinám s dětmi.
 

Zajímavosti

Hrad Kašperk nechal vybudovat král Karel IV. v roce 1356. Důvodem byla ochrana nalezišť zlata a obchodní stezky, která se nacházela v blízkosti. Hrad leží ve výšce 886 m n. m. a je tudíž nejvýše položeným královským hradem u nás. V současné době je hrad veřejnosti otevřen od dubna do října. Více na www.kasperk.cz .

Necelý půlkilometr od hradu Kašperk se nacházejí zbytky Pustého hrádku. Ten byl pravděpodobně postaven v 15. století jako předsunutá ochrana hradu Kašperk. Leží totiž na skalním výběžku, který je položený výš než samotný hrad Kašperk. I proto jsou z něj dnes výborné výhledy na velkou část Šumavy.

Vloženo: 07. 12. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora