NaTreku.cz

Přechod jižní části hřebene Broumovských stěn

Pohoří, oblast / Stát

Broumovská vrchovina / Česko

Roční období

Zima

16. 02. 2020

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 407 m

↓ 407 m

Délka

10.1 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 772 m n.m.

min. 551 m n.m.

Turistická mapa Broumovských stěn

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 407 m
Sklesané metry: 407 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro kočárky - NE
  3. Vhodné pro psy - ANO
  4. Přelidněnost - v zimě střední

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro kočárky - NE
  3. Vhodné pro psy - ANO
  4. Přelidněnost - v zimě střední

Tipy na výlety v pohoří Broumovská vrchovina

Výlet do skalního města v Adršpašsko-teplických skalách
Česko
Zima 2020

Výlet do skalního města v Adršpašsko-teplických skalách

Obtížnost: 1 / 5
Délka: 3 hodiny

Všechny treky v pohoří Broumovská vrchovina

Výlet do národní přírodní rezervace Broumovské stěny

Nástupní místo

Záchytné parkoviště nad obcí Slavný. Do obce vede silnice z Police nad Metují. V sezoně je pravděpodobně parkoviště zpoplatněné, mimo sezonu je zdarma.
 

Popis treku

U parkoviště jsem se napojil na žlutou značku a po ní jsem se vydal směrem ke skalám. Brzy jsem vstoupil do lesa a cesta se zúžila na úzkou stezku. Tou jsem pozvolna klesal pod mezi skalními bloky. Stezka je velmi úzká plná velkých kamenů a kořenů.

Nakonec jsem se stočil doprava a pokračoval jsem po lesní stezce dál. Trasa začala pozvolna stoupat, poté bylo stoupání již velmi prudké. Místy byly vysekány schody v kamenech, někdy jen malé stupy. K odbočce ke Kamenné bráně je stoupání nejprudší z celé trasy. Ke Kamenné bráně vede krátká odbočka. Skalní brána je úžasná, jediné co mi lehce nepřálo bylo počasí. Přišel zrovna mrak a tak jsem neměl z vyhlídky do brány nic.

Vrátil jsem se na hřebenovou stezku a pokračoval dál. Stezka vede mezi bizardními skalními útvary. Občas je vyspravena dřevěnými lávkami. To se hodilo, protože bylo hodně mokro a místy se skoro nedaly kaluže obejít. Nakonec jsem došel k odbočce na vyhlídku Koruna 769 m n. m. K ní je to něco málo přes 500 metrů.

Výhledy jsou již po cestě k této vyhlídce. Z vyhlídky jsem se vrátil zpět a po žluté a poté po zelené značce jsem došel k rozcestí U Pánova kříže. Zde jsem pokračoval po žluté a udělal jsem malý okruh na Božanovský špičák. Opět jsou po cestě skvělé pískovcové sklaní bloky, které mají i svoje jména. U Pánova kříže jsem se napojil na červenou značku a po lesní asfaltce jsem se vrátil zpět na parkoviště.
 

Náročnost

Fyzicky jednoduchý výlet po značených cestách. Je zde jediné větší převýšení a to na od Zaječí rokle ke Kamenné bráně. Dále už se jde takřka po rovině. Technicky je však trasa poměrně náročná. Velká část cesty se jde po úzké pěšině pokryté balvany a kořeny. Je nutné dávat pozor na každý krok. Trasa je ideální pro děti a psy, kočárek ji neprojede.
 

Dostupnost vody

Po cestě jsem narazil na malý potůček - Martínkovický. Bez problémů bych zde dobral vodu, kdyby to bylo nutné. Dál na trase již pramen není. Já měl asi 1 litr vody a stačilo to.
 

Možnosti přespání

V oblasti je velké množství ubytovacích zařízení. Přímo v obci Slavný je např. penzion Majka.
 

Vrcholy

Na této trase vystoupáte na dva vrcholy - Koruna 769 m n.m. a Božanovský Špičák 773 m n.m. Z obou kopců jsou díky skalám pěkné výhledy na okolí.
 

Nebezpečí

Velká část trasy vede po úzké stezce pokryté kameny a kořeny. Je nutné dbát zvýšené opatrnosti, zvlášť za mokra a sněhu. Lehce náročnější je stoupání k odbočce ke Kamenné bráně. Zde v jedné části je nutné přidržet se i rukama. Jinak je trasa bezpečná. Vyhlídka Koruna je zajištěna zábradlím.
 

Jídlo

Na trase není žádná hospoda nebo občerstvení. Je dobré mít nějakou svačinu sebou. V obci Slavný je o Penzion Majka. Ta má otevřenou restauraci o víkendech. Jinak funguje pro ubytované hosty.
 

Zajímavosti

Kousek od Broumovských stěn, ale již v Polsku se nachází další krásné skalní seskupení. Národní park Stolové hory. Tato krajina je typická rozhlehlými rovinami, ze kterých prudce stoupají pískovcové skály a vytváří tak stolové hory. Více na webu zde nebo v pořadu ČT Minuty z přírody zde.

Broumovské stěny jsou také dobrá alternativa v létě, kdy jsou sousední Adršpašsko-teplické skály doslova v obležení turistů.  U těchto skal namáte často šanci ani zaprakovat. Zato Broumovské stěny jsou od těchto davů naštěstí ušetřené. To platí hlavně, když v sousedním Polsku je nějaký svátek a davy sousedů ucpávají silnice ke skalám. Více o Broumovských stěnách najdete také na wikipedii zde.

Vloženo: 19. 02. 2020
Autor:
Gejza
Profil autora