NaTreku.cz

Šumavský trek z osady Hamry do Železné Rudy

Pohoří, oblast / Stát

Šumava / Česko

Roční období

Léto

25. 08. - 26. 08. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 976 m

↓ 846 m

Délka

20.4 km

2 dny

Nadmořská výška

max. 1333 m n.m.

min. 595 m n.m.

Turistická mapa Šumavy

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 976 m
Sklesané metry: 846 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO, ale trošku s kondičkou
  2. Vhodné pro psy - Ano
  3. Vhodné pro kočárek - NE
  4. Přelidněnost - malá

Přechod části šumavského hřebene po českých hranicích

Nástupní místo

Parkoviště v osadě Hamry. Vesnice se nachází na silničce mezi Železnou Rudou a Nýrskem.
 

Popis treku

1. den

Z odstavného parkoviště v obci Hamry jsme se vydali po široké asfaltce směrem k hranicím. Na vrchol hory Ostrý 1 293 m n. m. nás čekalo poměrně slušné převýšení. Za posledními domy v obci Hamry jsme ledabyle jsme mávli na auto dřevařů a k našemu překvapení nám zastavili. Nakonec nás vyvezli až k rozcestí Stateček. Ušetřili nám tak pořádnou dřinu a trochu i nudu, protože značka z Hamrů vede po asfaltce.

Od rozcestí jsme se vydali po modré značce a po lesní cestě jsme asi za dva a půl kilometru zcela čerství došli na vrchol hory Ostrý 1 293 m n. m. Měli jsme výborný čas a tak jsme si dali nějaké to pivo na chatě pod vrcholem. Po odpočinku jsme se vydali na hlavní cíl naší cesty: hřebenovou túru po česko-německém pohraničí. Od chaty vede chvilku červená značka. Ta ale brzy opouští hranici a stáčí se do Německa. My jsme pokračovali po vyšlapané stezce dál. Cesta vede řidkým lesem a nabízejí se tak výhledy hlavně na německou část Šumavy. Trasa pak mírně klesá, šlo dobře a rychle. Před stoupáním na vrchol Velký Kokrháč 1 229 m n. m. jsme se rozhodli pro dnešek cestu ukončit. Navíc bylo možné asi 100 metrů pod cestou nabrat vodu. Noc jsme tak strávili na česko-německém pohraničí.
 

2. den

Ráno jsme zvesela vyběhli na Velký Kokrháč 1 229 m n. m. Stezka vede opět řídkým lesem, poznamenaným aktivitou kůrovce. Výstup není prudký a stezka nás bezpečně přivedla na vrchol Kokrháče. Dál jsme pokračovali po státní hranici. Les je zde přeci jen hustší, ovšem jen na chvíli. V sedle pod Svarohem les takřka zmizel a jde se takřka otevřenou krajinou. Jsou zde i malá kamenná pole. Výstup na Svratoh 1 334 m n. m. je také nejnáročnější z celé hřebenové túry. Ale zas tak hrozné převýšení to také není.

Cesta ze Svratohu vede po nejen po hranici státní, ale také po hranici první zóny národního parku. Ta je kolem Černého a Čertova jezera. Asi 1,5 kilometru od vrcholu Svratoh jsme došli k lesní asfaltce Rendlácká. Zde jsme hřeben opustili a po asfaltce jsme lesem sešli do Alžbětína. Nejdřív jsme doplnili energii v hospodě a poté jsme se vlakem vrátili zpět do Hamrů. Vlak jede do zastávky Hojsova stráž. Odtud je to jen kousek zpět na parkoviště v Hamrech.
 

Náročnost

Technicky jednoduchý trek. Po hranicích se jde po lesní stezce, na hřeben vedou lesní asfaltky. Pod horou Svratoh je malé kamenné pole, ale žádný velký problém to není. Celkové převýšení je poměrně velké, takže je dobré mít aspoň trošku fyzičku. Trasu není možné absolvovat s kočárkem, pro psy a děti je trasa v pohodě.
 

Dostupnost vody

Voda je největší problém. Je možné dobrat na chatě pod Ostrým. Ta je již na Německé straně. Pivo stojí 2,60 Euro (2018). Na hřebeni pak další pramen není. Prameny potoků jsou vždy asi 200 výškových metrů pod hřebenovkou. My jsme nabrali pod Malým Kokrháčem. Zde byla voda asi 100 výškových metrů pod námi.
 

Možnosti přespání

Možnost přespání nabízí horská chata Willmann Haus na vrcholu hory Ostrý. My jsme přespali ve volné přírodě kousek od Velkého Kokrháče.
 

Vrcholy

Na trase se vystoupá na několik vrcholů - Ostrý 1 293 m n.m., Velký Kokrháč 1 229 m n.m. a Svratoh 1 334 m n.m. Po celou dobu se otevírají výhledy na nejvyšší partie Šumavy včetně nejvyšší hory Velký Javor. Za dobré viditelnosti jsou vidět i Alpy.
 

Nebezpečí

Trasa není nijak nebezpečná. Sice se jde většinu cesty po neznačené cestě, ale stezka po hranicích je zřetelně vyšlapaná a není problém s orientací. Občas se procházejí malá kamenná pole, tak je nutné dávat pozor kam se šlape. Ale jinak je cestě bezproblémů.
 

Jídlo

Hospoda je na chatě Willmann Haus na hoře Ostrý. Dál již žádné občerstvení není. Proto je nutné mít jidlo vlastní.

Vloženo: 21. 11. 2018
Autor:
Jan Zoubek
Profil autora