NaTreku.cz

Dvoudenní zimní přechod Jeseníků přes Vyskou holi

Pohoří, oblast / Stát

Jeseníky / Česko

Roční období

Zima

01. 02. - 02. 02. 2020

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 931 m

↓ 931 m

Délka

29.5 km

2 dny

Nadmořská výška

max. 1464 m n.m.

min. 866 m n.m.

Turistická mapa Hrubého Jeseníku

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 931 m
Sklesané metry: 931 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO (školního věku s kondičkou)
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Přelidněnost - v zimě střední

Zimní turistika v Jeseníkách na chatu Barborka v mizerném počasí

Nástupní místo

Parkoviště v silničním sedle Skřítek. Sedlem prochází silnice spojující Šumperk a Rýmařov. V zimě je parkoviště zpoplatněno 50 Kč/den.
 

Popis treku

1. den

Na parkoviště jsme přijeli kolem deváté ráno a už bylo poměrně zaplněné, hlavně běžkaři. Počasí vypadalo mizerně, ale to nás neodradilo. Vyrazili jsme tedy po žluté značce. Ta vede lesem a postupně nabírá výšku. V lese ještě trošku sněhu bylo, tak jsme se museli vyhýbat s běžkaři. Na rozcestí Pod Ztracenými kameny jsme se nakonec rozhodli, že půjdeme na Alfrédku. Počasí bylo mizerné a žádné výhledy hřeben nesliboval. Proto jsme pokračovali po žluté značce, která takřka vodorovně kopíruje terén. Po několika kilometrech jsme tak došli k občerstvení, kde jsme si dali pár piv a lehké jídlo nevalné kvality.

Od Alfrédky jsme pokračovali lesem po červené značce. Ta stoupá pomalu na hřeben. Na něj jsme se napojili u Jelení studánky. Bohužel to již bylo v mraku, takže viditelnost byla mizerná. Po tyčovém značení jsme tak vyrazili na hřeben. Jelikož nebyl důvod se zdržovat, cesta utíkala rychle. Lehce jsme vystoupali na Vysokou holi a poté následoval jen sestup k hotelům pod sjezdovkami. Po široké cestě jsme poté došli na chatu Barborka, kde jsme měli zajištěné ubytování.
 

2. den

Ráno obloha vypadala ještě nadějně a doufali jsme, že předpověď počasí se potvrdí a bude alespoň trošku lepší počasí než první den. Bohužel se brzy obloha opět zatáhla a navíc začal foukat velmi silný vítr. Navíc po nočním dešti vše zmrzlo, takže podmínky byly nakonec ještě horší. Vyrazili jsme z chaty na zpáteční cestu.

Nejprve jsme vystoupali podél sjezdovek a poté pokračovali po značené cestě. Chůze byla náročná, na cestě bylo hodně ledu. Nakonec jsme došli na Vysokou holi 1 464 m n. m. a pokračovali jsme po hřebeni dál. Viditelnost byla opět nulová, navíc se přidal ostrý vítr. Proto jsme rychle pokračovali po hřebeni zpět. U Jelení studánky jsme pokračovali dál k Břidličné hoře. Nakonec jsme došli na konec hřebene a začali sestupovat dolů.

U Ztracených kamenů jsme se konečně dostali pod mraky, tak byly alespoň nějaké výhledy. Od kamenů jsme lesem pokračovali zpět k parkovišti. Často jsme šli mimo cestu lesem, neboť na cestě byl již jen čistý led, který znemožňoval chůzi. I tak jsme byli poměrně rychle zpět na parkovišti Skřítek.
 

Náročnost

Za dobrých podmínek jednoduchá zimní tůra po značených cestách. První část vede lesem, poté následuje krásná pasáž po hřebeni. My jsme ovšem měli strašné podmínky. Sněhu bylo málo a navíc byly na cestě velmi často ledové plotny. Asi ideální by bylo jít v nesmekách, které jsme ovšem neměli. Navíc v noci pršelo a ráno vše zmrzlo, takže sestup ze Ztracených kamenů k parkovišti bylo jedno velké kluziště a většinu času jsme šli lesem mimo cestu. Ta byla kompletně pod ledem. Za dobrých podmínek trasu zvládnou trénovanější děti a pro psy je samozřejmě v pohodě.
 

Dostupnost vody

Po cestě na Alfredku jsme narazili na pěknou studánku, která není nikde značená. Občerstvení je na Alfredce. Další pramen je v sedle Jelení studánka. A pak samozřejmě na chatách pod Petrovými kameny a Pradědem (horská chata Figura a chata Sabinka).
 

Možnosti přespání

My jsme strávili noc na chatě Barborka. V jejím blízkosti jsou další možnosti. Např. Hotel Figura, Ovčárna nebo Kurzovní chata. V sezoně je dobré mít rezervaci dopředu, je zde opravdu hodně lyžařů.
 

Vrcholy

Trase vede přes několik vrcholů, včetně druhé nejvyšší hory Jeseníků - Vysoké hole 1 464 m n. m. Výhledy by byly určitě skvělé, my viděli tak na 50 metrů.
 

Nebezpečí

V zimně hrozí několik nebezpečí. Většinou spojených s počasím. My jsme měli velmi špatnou viditelnost. Tyčové značení je ale výborné a tak nebyl s orientací problém. Další problém byl zmrzlý terén. Často jsme byli jako na bruslích. Určitě by se hodily nesmeky. Sněžnice jsou lepší, když je více sněhu. Nepříjemná byla také vichřice na hřebeni, proto kvalitní oblečení je nutnost.
 

Jídlo

Po cestě na Barborku jsme se posilnili v občerstvení Alfrédka. Mají jen malý výběr, ale stačí to. Další možnost jsou restaurace v turistickém areálu pod Petrovými kameny.

Vloženo: 06. 02. 2020
Autor:
Gejza
Profil autora