NaTreku.cz

Přechod Kréty trek E4 podél pobřeží

Pohoří, oblast / Stát

Řecký ostrov / Řecko

Roční období

Podzim

01. 10. - 06. 10. 2024

Náročnost

3 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 2429 m

↓ 2415 m

Délka

70.4 km

6 dní

Nadmořská výška

max. 28 m n.m.

min. 1 m n.m.

Turistická mapa Kréty

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 2429 m
Sklesané metry: 2415 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO (středoškoláky)
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Přelidněnost - malá

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO (středoškoláky)
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Přelidněnost - malá

Několika denní trek E4 napříč ostrovem Kréta

Nástupní místo

Moje nástupní místo na E4 trek na Krétě bylo Sougia, kam jezdí denně několik autobusových spojů z Chanie. Frekvence spojů závisí na ročním období. Na tento známý trek se však dá nastoupit i v několika dalších lokalitách, které jsou dostupné autobusy z Chanie. Podle toho, kolik etap chcete absolvovat nebo jaký směr si vyberete, můžete začít i na dalších místech, jako jsou pláž Elafonisi, nebo vesnic Paleochóra a Chora Sfakion. Tato místa jsou také dobře propojena s Chanií pravidelnými autobusovými spoji.  

Popis treku

1. den

Sougia - Agia Roumeli ( 20 km, převýšení nahoru i dolů 1300 m, odhad cca 10 hodin, ale je lepší rozdělit na dvě části )

Je to etapa, která voní borovicemi a tymiánem, stezka začíná nenápadnou odbočkou nad vesničkou, stoupáte šotolinovou cestou. Výš nad vesnicí se cesta napojí na stezku, kterou víceméně po vrstevnici pokračujete dále. Větší stoupání přichází cca po 2- 3 hodinách chůze k pevnosti Voukelasi, kde je i odbočka ke kostelíku Profitis Ilias.

Celý tento úsek je náročný tím, že je zde velmi špatné značení a stezka se velmi často rozvětvuje. Dále stezka prudce klesá k Tripiti Beach. Zde je možnost koupání, případně sem jezdí i vodní taxi. Dále stezka pokračuje přes velké balvany těsně kolem moře, cca po půlhodině se napojujete na šotolinovou cestu a procházíte kolem pasteveckého obydlí.

Za Sendoni beach stezka opět stoupá a vede traverzem vysoko nad hladinou moře. Příkřejší klesání vás dovede na Domata beach, kde jsem dorazila ca po 9 hodinách a dál nepokračovala. Výživné stoupání cca 500 výškových metrů bylo lepší v ranním chládku a stínu vonícího piniového lesa.

Po přehoupnutí se přes nejvyšší bod "už jen" dlouhým klesáním sestupuji do Agia Roumeli. Sestup je opravdu dlouhý, těsně nad vesničkou přechází příkrým úbočím, kde stezka vede přes méně stabilní kamenná pole. Odměnou jsou úžasné výhledy na zalesněné útesy, Bílé hory a bělostné domky lemující pobřeží hluboko pod Vámi. Etapu jsem rozdělila na dvě části a přespala na Domata Beach.

Z Agia Roumeli lze vyrazit do nejznámější krétské soutězky Samaria. Podle místních je lepší jí absolvovat v protisměru, tedy zdola nahoru, pokud Vám to fyzická kondice dovolí( převýšení kolem 1300 m a délka asi 16 km . Vyhnete se tak společnosti hordy lidí, která se jako lavina každodenně valí z kopce dolů.
 

2. den

Agia Roumeli - Loutro (14 km, převýšení nahoru i dolů cca 480 m, dohad cca 5 hodin)

Jednodenní etapa. Přespávám ve free campu u Agia Roumeli a využívám jeho zázemí. Hned nad kempem začíná stezka. Vede těsně kolem pobřeží, místy po písečné pláží, což pohyb trochu zpomaluje. Cca po 1-1,5 h přicházím k Agios Pavlos, pláž s tavernou a byzantským kostelem. ( příště budu nocovat tady:).

Dále pokračuje pohodlná stezka vonícím piniovým lesem, cca v polovině etapy tento luxus končí a jste vystaveni slunečnímu žáru po zbytek putování. Stezka se mění na kamenitou, osvěžením poskytne zřídka jen stín starých olivovníků. Příjemným zpestřením této etapy je pláž Marmara a vápencové pobřežní jeskyně. Je to ale velmi turistické místo s tavernou, vodním taxi , také výchozí nebo koncový bod soutěsky Aradena.

Dále stezka pokračuje útesem a je zde několik míst, kde bych uvítala lano nebo řetěz k přichycení. K přespání na divoko na pláži je lepší zůstat v Finikas nebo Likos nebo dojít až za Louro cca 1-1,5 na malinkou oblázkovou Timios Stavros Beach. V Loutru je pouze městská pláž se slunečníky a lehátky, nicméně široká nabídka ubytování, možnost doplnění zásob.
 

3. den

Loutro - Chora Sfakion ( 7 km, převýšení 240 m).

Jedná se o kratší odpočinkovější etapu. Stezka nad Loutrem prudce stoupá, proplétám se mezi domy úzkými uličkami a napojuji se na panoramatickou stezku, která mě dovede až ke krásné pláži Timios Beach. Pokud nemáte rádi davy, klidně zůstaňte tady. Cestou je krásná pláž s tyrkysovou vodou - Sweat water pod bílými útesy.

Vyvěrá zde v písku pramen s pitnou vodou, nachází se tady taverna a jezdí sem vodní taxi. Vzhledem k padajícímu kamení je zde zákaz kempování. Odtud dále pokračuji kamenitou stezkou v prudkém skalnatém úbočí. Cca po 1 hodině jsem na asfaltové cestě, kterou docházím do Chora Sfakion. Pro přespání volím malou pláž za městem Agios Charalampos cca půl hodiny pěšky.
 

4. den

Dopolední přesun lodí z Chora Sfakion do Agia Roumeli.

Využívám několik hodin před odjezdem večerního trajektu do Sougie a vydávám se alespoň do části Samarské soutězky. Večerní plavba kolem vysokých růžových útesů osvětlených dozlatova zapadajícím sluncem byla velkým zážitkem. Znovu , ale z jiné perspektivy se kochám krásou jižního pobřeží.

Za setmění ulehám znovu do spacáku ve free campu na konci pláže v Sougii. Původní plán byl vydat se z Chora Sfakion soutězkou Imbros do hor a přejít Levka Ori, sestoupit do Sougie soutěskou Agia Irini. Vzhledem k nezvykle vysokým říjnovým teplotám, které se držely kolem 30 stupňů a vyprahlosti krajiny jsem tento plán nechala na rozkvetlé jaro.
 

5. den

Sougia - Paleochora - Krios beach ( 14 km nebo 24km pokud vynecháte autobus, převýšení nahoru a dolů 500m)

Začátek stezky začíná v přístavu, vede nádhernou soutěskou, kterou vystoupám na rozlehlou planinu s úžasnými výhledy na Bílé hory, ty které mě čekají příště. Cca po hodině se přede mnou otevírá další úchvatný pohled na starobylé město Lissos. Prudším klesáním se asi po půl hodině dostávám do překrásného údolí, kde mezi rohovníky nesměle vykukují rozvaliny kdysi prosperujícího antického města a lázní.

Krásná malá pláž a vydatný pramen je bezva zázemí. Stezka dále stoupá skrz kamenitý terén vysoko nad pobřeží ještě cca 30 min, ale dále již pozvolným klesání, v úbočí už jinak tvarovaného pobřeží, Vás dovede až do Paleochory. Před Paleochorou se nachází dvě velké pláže, jedna písčitá a jedna oblázková. Je zde zázemí v podobě snack baru. (zákaz kempování).

Paleochora je poměrně rušné letovisko s dlouhou historií a také s širokou nabídkou ubytování. Je zde i kemp na okraji města u silnice, která spojuje pláž s městem. Krásná dlouhá písčitá pláž se nachází také na západní straně výběžku přímo ve městě. Z Paleochory jezdí denně 2-3 autobusy ke Krios beach, kam ale docházím pěšky ( nezáživná část cca 10 km podél sinice).
 

6. den

Paleochora ( Krios Beach) - Elafonisi ( 10 km, převýšení nahoru dolů cca 300 m) cca 4-5 hodin.

Nejvýživnější je závěr etapy za cedrovým hájem, kde stezka vede přes obrovské balvany a orientace je tím velmi ztížená ( cca 1h ). Jinak je stezka je celkem pohodlná bez velkého převýšení a nebezpečných úseků, obchází velkou zátoku, takže scenérie se příliš nemění. Cca po hodině docházím k starověkému přístavu Limnaki (Viennos).

Cestou je několik možností krásného koupání. Pokud chcete přenocovat, zůstaňte na Kendrodasos beach ve stínu cedrového lesa. Není zde zázemí, ale je zde klid a mnohem méně turistů než na nedaleké Elafonisi beach, která je odtud vzdálená cca 0,5- 1 h chůze. Z Elafonisi jezdí odpolední spoj do Chanie.
 

Náročnost

Vícedenní trek ( 6-7 dní) - etapy se liší náročností jak z hlediska délky, tak náročnosti terénu. Jedná se o etapy, které lze ujít cca za 4 -10 hodin. Stezka vede nad pobřežím, místy písčitou pláží, ale často se budete pohybovat spíš vysoko nad pobřežím v úpatí nádherných hor s výhledem na moře. Trasa není moc vhodná v letním období, jelikož většina trasy je bez stínu. Stezka vede kamenitým terénem porostlým nízkými křovinami, mnohdy se rozvětvuje do dalších stezek vyšlapaných všudy přítomnými stády koz. Značení je poměrně skromné, žlutočerné cákance na kamenech by zasloužily obnovit, místy Vás povedou žluto černé tyče s tabulkou E4 nebo kamenní mužíci. V rozmanitém terénu potkáte i exponované úseky nad útesy. Velmi doporučuji pevnou obuv a terkové hůlky. Setkala jsem se i s doporučením na dlouhé kalhoty kvůli porostu s trny, ale s tímto jsem výrazný problém neměla Etapy: Sougia- Agia Roumeli je nejtěžší - z hlediska délky ( 22 km odhadem 10 hodin) lze rozdělit do dvou etap a přespat např. na pláži Domata nebo Sedoni. Je to sice nejdelší a nejnáročnější část, ale i nejkrásnější etapa, nejrozmanitější a nejdivočejší příroda. Agia Roumeli- Loutro- krátší úsek vede ve skalnatém útesu. Ostatní etapy jsou jednodušší s menším převýšením. Je dobré na trasu vyrazit vždy brzy ráno ihned po rozednění.  

Dostupnost vody

Možnost doplnění vody záleží na období, ve kterém se na trasu vydáte. Na jaře lze vodu doplnit v průběhu etap, v létě a na podzim je vše vyschlé a jste odkázání na doplnění nebo nákup vody ve výchozím bodě. Jediný pramen, kde je možné vodu doplnit celoročně je v Lissos, což je zároveň i archeologické naleziště nedaleko Sougie směrem na Paleochoru. Minimum vody na etapu v teplejším počasí ( nad 25°) je cca 4,5 l. Na etapu Aougia- Agia Roumeli min 6l ( je lepší počítat s tím, že etapu rozdělíte, budete potřebovat vodu na dva dny). Dostupnost vody na jaře je lepší, jsou zde prameny.  

Možnosti přespání

Přespání na pláži. Sougia a Agia Roumeli nabízí volný camp u pláže. Camp v Agia Roumeli má dokonce hygienické zázemí a možnost dobít, co potřebujete. Každá vesnice nabízí možnost přespání v apartmánech a malých hotelech u pláže. Obecně je v Řecku zákaz kempování mimo oficiálně vyznačená místa!  

Jídlo

Zásoby je možné doplnit v počátečním a koncovém bodě etapy. Obchůdky jsou dobře vybaveny. Ve vesnicích se nachází množství taveren, kde se výborně najíte.
Vloženo: 11. 11. 2024
Autor:
anchazrancha
Profil autora