NaTreku.cz

Přechod pohoří Schneealpe s výstupem na Windberg

Pohoří, oblast / Stát

Mürzstegerské Alpy / Rakousko

Roční období

Jaro

05. 05. 2012

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1664 m

↓ 1667 m

Délka

21.2 km

8 hod.

Nadmořská výška

max. 1903 m n.m.

min. 763 m n.m.

Turistická mapa pohoří Schneealpe

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1664 m
Sklesané metry: 1667 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost -malá
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Vhodné pro děti- ANO, ale s dobrou kondičkou

Jednodenní okružní trek v pohoří Schneealpe

Nástupní místo

Začátek údolí Karlgraben u městečka Krampen na jihu pohoří Scheealpe. Je zde malé parkoviště u začátku značené cesty č. 441.

Popis treku

Naše cesta na náhorní plošinu Schneealpe začala v údolí Karlgraben. Po značené cestě č. 441 jsme začali lesem stoupat po stezce. Cesta je dobře značená a bez potíží jsme takto vystoupali až do horského kotle Karlboden. Zde jsme opustili les a prudce jsme vystoupali na náhorní plošinu Schneealpe. My jsme měli v tomto ročním období cestu ještě pod sněhem, ale i tak to bylo jen o fyzičce, technicky byl výstup jednoduchý. Na náhorní plošině jsme dál pokračovali po značené cestě směrem k salaším Michlbauer. Nad salašemi jsme se stočili doleva a vystoupali na nejvyšší vrchol celeho pohoří Schneealpe - Windberg 1903 m n. m.

Z vrcholu jsme pokračovali po cestě č. 401 směrem na západ. Postupně jsme ztráceli výšku a u hory Glas Kogel jsme ztratili i značku. Bylo to množstvím sněhu, který nám mírně zkomplikoval orientaci. Ale i tak jsme drželi stále směr údolí Schneetal. Při výstupu z lesa jsme se napojili znovu na značku a před námi se otevřelo krásné údolí Schneetal se salašemi Bodenalm. Po krátkém odpočinku jsme odbočili na cestu č. 436, kterou jsme údolí prošli. Od salaší již vede široká cesta, takže orientace je jednoduchá. Po asi 1,5 km chůze jsme se opět napojili na cestu č. 401, kterou jsme začali definitivně opouštět pohoří. Cesta vede lesem a serepentinami jsme sešli až k obci Krampen. Jedná se o trošku delší sestup. Těsně před vesnicí jsme po červené značce odbočili vlevo a přešli do údolí Karlbraben, kde jsme měli auto.
 

Náročnost

Fyzicky náročnější je výstup do sedla nad horským kotlem Karlboden. Jinak se jedná o lehký trek po značených stezkách nebo alpských loukách.
 

Dostupnost vody

Na náhorní plošině voda není. Je možné vodu nabrat v potoce během výstupu dolinou Karlgraben. My jsme si vystačili s vodou v petlahvích.
 

Možnosti přespání

Jednalo se o jednodenní trek, nebylo nutné nikde nocovat. Přímo na tomto treku žádná horská chata není. Nejbližší je chata Schneealpen Haus kousek od salaší Michelbauer.
 

Vrcholy

Na trase jsme přešli tyto vrcholy - Windberg 1 903 m n. m. a Glas kogel 1 746 m n. m. Z pohoří jsou krásné výhledy na Raxalpe, Hochschwab nebo hory Ötscher a Dürrenstein.
 

Nebezpečí

Jedná se o bezproblémovou túru, která vede po horských stezkách nebo alpských loukách. Lehké komplikace jsme měli při sestupu do údolí Schneetal, neboť jsme kvůli množství sněhu ztratili značenou cestu. I tak jsme bez problémů do údolí sestoupili lesem a napojili se zpět na značku.

 

Jídlo

Na naší trase sice žádná chata není, ale kousek od salaší Michelbauer je velká horská chata Schneealpen Haus, kde je možné se v sezoně občerstvit.

Vloženo: 12. 03. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora