NaTreku.cz

Rodinný výlet z Křižanova do Velkého Meziříčí

Pohoří, oblast / Stát

Českomoravská vrchovina / Česko

Roční období

Léto

17. 07. 2017

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 162 m

↓ 275 m

Délka

8.3 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 603 m n.m.

min. 424 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 162 m
Sklesané metry: 275 m

Snadná půldenní turistika na Vysočině

Nástupní místo

Parkoviště u nádraží Křižanov. Nádraží leží na silnici z Křižanova do Velkého Meziříčí.

Popis treku

Výlet do Velkého meziříčí jsme začali u vlakového nádraží u Křižanova. Po značené zelené cestě jsme vyrazili směrem do obce Kozlov. Zde je nejnepříjemnějí úsek celé cesty, neboť se musí asi 200 metrů po okresní silnici. Po odbočení ze silnice jsme došli do obce Kozlov. Ve spodní části obce jsme opustili značenou cestu a odbočili jsme vpravo. Došli jsme až k Vítkově rybníku a zde jsme odbočili vlevo a po polní (foto) cestě jsme došli k rybníku Šíp. Pod rybníkem jsme vstoupili do lesa a kolem hájenky (foto) vystoupali až k železniční trati.

Po překonání trati se cesta na chvilku ztratila, ale po asi 100 metrech jsme na ni opět narazili u památníku druhé světové války. (foto) Pokračovali jsme po lesní cestě vlevo. Cesta se postupně stočila a dovedla nás na louky. Nakonec jsme se napojili na malou okresní silničku, po které vede značená červená cesta. Po ní jsme došli až do obce Lhotka. Pokračovali jsme dál po červené značce, za obcí jsme se stočili na polní cestu. (foto) Cesta poté vedla lehce do kopce. Prošli jsme dalším lesíkem a na chvilku jsme se napojili opět na asfaltovou cestu. Značka však brzy odbočila doleva a poté jsme začali definitivně lesem padat do Velkého Meziříčí.

Z lesa jsme vyšli u sochy Matka Vysočiny. Poté jsme přešli dálnici po mostě a prudce jsme sestoupili do Velkého Meziříčí. Došli jsme až na nádraží, kde jsme zanedlouho nastoupili na vláček, který nás dovezl zpět na nádraží v Křižanově.
 

Náročnost

Jednoduchý výlet, který je veden většinou po lesních a polních cestách. Jsou zde i úseky po silnici, ale provoz je zde takřka nulový. Výlet je vhodný pro rodiny s malými dětmi, ale pro kočárek je terén nevhodný (pro nechodící děti je lepší využít dětské nosičky na záda).
 

Dostupnost vody

Na cestě není žádná možnost dobrat vodu. Proto je nutné mít nějaké zásoby sebou. Na osobu stačí 1,5 litru tekutin.

Možnosti přespání

Na trase není žádná možnost přespání, ale vzhledem k délce trasy není ani nutné.
 

Vrcholy

Cesta nevede přes žádný vrchol. Výhledy na okolní krajinu jsou však krásné.
 

Nebezpečí

Na trase se nenachází žádný nebezpečný úsek. Jediný problém je úsek cesty u železniční trati. Zde se cesta na chvíli ztratí. Je nutné přejít koleje a jít stále rovně, poté se opět napojíte na širokou lesní cestu.
 

Jídlo

Na samotné trase není žádná možnost občerstvení. Doplnit energii je možná až na konci treku ve Velkém Meziříčí.
 

Zajímavosti

Kousek od této trasy nad Velkým Meziříčím je rozhledna na Fajtově kopci. Trasu lze bez problémů lehce prodloužit k této rozhledně, neboť se nachází asi 500 metrů od značené červené cesty. Výhledy z rozhledny jsou úžasné.

Vloženo: 26. 07. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora