NaTreku.cz

Výprava do Skalního města Petra v Jordánsku

Pohoří, oblast / Stát

Šarské hory / Jordánsko

Roční období

Podzim

27. 09. 2017

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 866 m

↓ 866 m

Délka

13.6 km

5 hod.

Nadmořská výška

max. 1069 m n.m.

min. 872 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 866 m
Sklesané metry: 866 m

Skalní město Petra - po stopách Indiana Jonese

Nástupní místo

Vstupní brána do komplexu skalního města Petra. Nelze minout, cesta je dobře značená. Město Petra leží vedle moderního města Wadi Musa, ze kterého vede jediná cesta do Petry.

Popis treku

Petra - novodobý div světa, je ukrytá před okolním světem hradbou skal. Pokud si chcete atmosféru tohoto úžasného místa vychutnat bez cvakajících fotoaparátů a ukřičených prodejců, vyražte už v 5 ráno. Odpoledne v sezóně zde potkáte mraky turistů. Před samotným vstupem do skalního města Petry vede od vstupní brány skalnatá soutěska (foto), která se jmenuje Sík (v některých místech je tak úzká, že se lze dotknout stěn nataženýma rukama).

Všechny cesty v areálu jsou dobře značené, my jsme šli rovnou ke klášteru na nejvyšší bod Ad-Dér cca 1 070 m n. m. (The Monastery - foto). Kousek dál můžete z vyhlídky na vrcholku pozorovat hornatou krajinu. Cesta ke klášteru vede po udržované cestě, která se po čase změní ve schody tesané do skály (cca 800 schodů). Ještě pod těmito schody potkáte hodně stánků jak s občerstvením tak prodavači suvenýrů. Pro turisty, kteří se budou cítit unaveni sluncem, je možnost  pronajmout mulu. Samotný klášter Ad-Dér (původně šlo o hrobku) je vizuálně podobný nejznámější stavbě Petry, Pokladnici (foto). Klášter Ad-Dér je ovšem ještě vyšší, měří 45 metrů.

Zpět se vracíme stejnou cestou a pokračujeme k hrobce římských vojáků, obětišti a obeliskům. Cestou obdivujeme důmyslný systém zavlažovaní zahrad (dole u stěn jsou dodnes vidět malé kanálky, kdysi sloužící jako vodovod) a další neuvěřitelné stavby staré více jak 2 000 let. Nejznámější stavbou Petry je bezpochyby Pokladnice (Al-Chazneh), především díky své zachovalosti.
 

Náročnost

Cesty jsou výborně udržované, široké, jen těžko se lze ztratit. Na odlehlejší místa doporučuji vzít dostatek vody (nám na tuto trasu stačilo 1,5 l balené vody / osoba). Chodí se na otevřeném slunci. Celou cestu zvládne i netrénovaný člověk.
 

Dostupnost vody

Ve stáncích podél promenády, v restauracích u parkoviště.
 

Možnosti přespání

Přímo ve městě Wadi Musa. Pokud cestujete bez cestovky, doporučuji se ubytovat a vstupenku zakoupit až s potvrzením o ubytování (dostanete opravdu výraznou slevu). Navíc pokud plánujete v Jordánsku zůstat déle (vyzkoušeno 5 dnů) nemusíte pak platit vízum.
 

Vrcholy

Z nejvyššího místa Ad-Dér je možné pozorovat okolní Šarské hory.
 

Nebezpečí

Cesty jsou dobře značené a udržované. Jediné nebezpečí mohou být vysoké teploty, neboť i zde se jde velmi často na přímém slunci. Proto je dobré mít s sebou vždy dostatek tekutin.
 

Jídlo

Obchody ve městě Petra. Občerstvení na hlavní promenádě.
 

Zajímavosti

Petra byla založena pravděpodobně ve 3. století př.n.l. Nabatejci. Stavby jsou vytesány do pískovce a největšího rozkvětu a významu dosáhla kolem roku 62 př. n. l., kdy tu žilo kolem třiceti tisíc lidí. Obyvatelé město opustili po druhém ničivém zemětřesení v 6. století n. l. a stalo se tajemstvím místních beduínů, kteří existenci skalního města pečlivě skrývali před světem. Roku 1812 město znovuobjevil švýcarský cestovatel Johann Ludwig Burckhardt, který v přestrojení za Araba cestoval ze Sýrie do Egypta. Více informací o sklaním městě Petra naleznete v jednom z pořadů Cestománie o Jordánsku zde.

Natáčely se zde filmy Indiana Jones: Poslední křížová výprava (1989) a  Transformers: Pomsta poražených (2009).

Vloženo: 10. 10. 2017
Autor:
Radim
Profil autora