NaTreku.cz

Výstup na rozhlednu Kelčský Javorník, nejvyšší horu Hostýnských vrchů

Pohoří, oblast / Stát

Hostýnsko-vstetínská hornatina / Česko

Roční období

Léto

11. 09. 2019

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 453 m

↓ 453 m

Délka

8.4 km

4 hod.

Nadmořská výška

max. 865 m n.m.

min. 420 m n.m.

Turistický mapa Kelčského Javorníku

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 453 m
Sklesané metry: 453 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Vhodné pro kočárky - NE
  4. Přelidněnost - v létě větší

Výlet na rozhlednu na Kelčském Javorníku

Nástupní místo

Neplacenné parkoviště u autobusové zastávky Rajnochovice Rosošná. Zastávka je na konci obce. Do Rajnochovic se ideálně autem dostanete z Kunovic nebo z Komárna, které leží na hlavní silnici č. 150.
 

Popis treku

Hned u parkoviště začíná žlutá turistická značka. Ta vede kousek vesnici Rajnochovice, za posledními domy cesta začíná stoupat. Celou dobu se jde po asfaltce. Za poslední budovou v obci žlutá značka přechází v úzkou stezku, po které jsem vystoupal až k lesní asfaltce. Po této cestě jsem došel až rozcestníku Pod Černou bařinou.

U rozcestníku Pod černou bařinou, kde je také odpočívadlo (foto), se cesta napojuje na širokou hřebenovou cestu. Dál jsem pokračoval po zelené značce. Nejprve cesta vystoupala na kopec Černá bařina 653 m n. m., poté lehce klesla. Po celou tuto cestu jsou výhledy do okolí, lesy jsou zde pokácené. Nakonec však cesta vstoupila do lesa.

V lese trasa výrazněji stoupá až k vrcholovému hřebeni Kelčského Javorníku. V závěru stoupání je lesní cesta často přerušována většími kameny a kořeny (foto), nic vhodného pro kočárek. Kousek před vrcholem je vysílač a poté jsem již došel k samotné rozhledně na vrcholu Kelčského Javorníka 865 m n. m. Výhledy z rozhledny jsou naprosto bezchybné, ničím nerušené - krásně panoramatické. Po dostatečném vychutnání si výhledů jsem se vydal zpět po stejné cestě jako na rozhlednu.
 

Náročnost

Jednoduchý výlet po značených cestách. Většinou se jedná o široké lesní cesty, občas se jde po úzké pěšině. Převýšení není tak velké, prudké stoupací úseky zde nejsou, ale občas se člověk zapotí. Trasu zvládnou bez problémů psi i menší děti. Kočárek na tuto trasu nedporučujeme (na cestách a pěšínkách jsou často kameny a kořeny - samozřejmě s trochu úsilí a přenášení by to asi šlo).
 

Dostupnost vody

Na trase jsem na žádný zdroj vody nenarazil, i když na mapě je ještě v Rajnochovicích značená studánka V Rosošném. Na celé trase není kde vodu cestou dokoupit. Je proto dobré mít vodu s sebou už od startu, mě stačilo 1,5 litru vody.
 

Možnosti přespání

Jedná se kratší výlet, na kterém není třeba řešit přespání. Když i tak budete hledat ubytování, můžete využít Hotelu Polom, který stojí kousek od nástupní trasy výsutpu na Kelčský Javorník.
 

Vrcholy

Kelčský Javorník 865 m n.m. je nejvyšší bod Hostýnských vrchů. Rozhledna na jeho vrcholu tak nabízí dokonalý kruhový výhled, který není ničím rušen.
 

Nebezpečí

Naprosto jednoduchý a bezpečný horský výstup po značených cestách. Není zde žádné exponované místo nebo prudké pasáže.
 

Jídlo

Na trase není žádné občerstvení ani horská chata. Restaurace je na začátku trasy - Hostinec Ve Dvoře Hotelu Polom. Součástí hotelu je také ranč, což můžou ocenit zejména rodiny s malými dětmi.
 

Zajímavosti

Rozhledna na Kelčském Javorníku byla postavena v letech 2014-2015. Je vysoká 35 metrů a na vyhlídkovou plošinu, která je ve výšce 30 metrů, vede celkem 156 schodů. Během výstupu na nejvyšší vyhlídkovou plošinu je 12 dalších plošin. Půdorys rozhledny má připomínat hodinový ciferník. Vstup na rozhlednu je bezplatný (je zde kasička na dobrovolný příspěvek na údržbu rozhledny). Otevřená je celoročně. Za dobré viditelnosti jsou z rozhledny vidět Jeseníky, Beskydy, Javorníky i Malá Fatra.

Vloženo: 11. 09. 2019
Autor:
Gejza
Profil autora