NaTreku.cz

Výlet přes Kopicův statek na hrad Valdštejn

Pohoří, oblast / Stát

Český ráj / Česko

Roční období

Jaro

13. 05. 2019

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 204 m

↓ 204 m

Délka

7.3 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 416 m n.m.

min. 282 m n.m.

Turistická mapa CHKO Český ráj

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 204 m
Sklesané metry: 204 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Vhodné pro kočárky - na žluté značce je krátký úsek, který je pro kočárky těžší, jinak bez problémů
  4. Přelidněnost - na jaře střední

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Vhodné pro kočárky - na žluté značce je krátký úsek, který je pro kočárky těžší, jinak bez problémů
  4. Přelidněnost - na jaře střední

Nenáročná okružní trasa v CHKO Český ráj

Nástupní místo

Malé neplacené parkoviště u autobusové zastávky v obci Kocanovy. Ta leží jižně asi 4 km od města Turnov.
 

Popis treku

Z obce Kacanovy jsem vyrazil po modré značce. Prošel jsem kolem místního hřbitova a zahnul jsem do lesů. Zde trasa vede po lesní asftaltce a tak se šlo dobře i když lehce stoupala. Poměrně rychle jsem došel ke Kopicovu statku (ten je uznáván jako jedna z nejpozoruhodnějších památek pojizerské lidové architektury, více v zajímavostech).

Zde jsem na chvíli opustil modrou značku a prošel jsem si naučnou stezku Kopicův statek (foto). Je zde ve skalních blocích vytesáno několik reliéfů. Naučná stezka se opět napojila na modrou značku a po široké cestě jsem pokračoval k hradu Valdštejn. Napojil jsem se na červenou značku, ale brzy jsem si udělal odbočku na Janovu vyhlídku (foto). Vede k ní uzká pěšina. Výhledy do Českého ráje jsou krásné.

Z Janovy vyhlídky jsem se vrátil na hlavní cestu a došel k hradu Valdštejn (často se zde konají svatby, určitě stojí samotný hrad za prohlídku, více v zajímavostech). Je zde i hospoda, kde se můžete v sezóně občerstvit. Od hradu Valdštejn jsem se začal vracet po žluté značce. Ta vede nejprve po hlavní turistické trase, ale brzy zatáčí doleva a tak jsem se začal vracet zpět. Cesta se na chvilku zúží a klesne mezi skalami (foto). Poté opět poračuje takřka po rovince a nakonec mne přivedla až k silnici do Kacanov. V místě, kde se žlutá značka napojuje na silnici je restaurace Karlíček. Od restaurace jsem se pak vrátil zpět k autu.
 

Náročnost

Velmi jednoduchý výlet v srdci Českého ráje. Celou dobu se jde po značených cestách. Ty jsou široké a bezpečné. Jen na Janovu vyhlídku vede úzká stezka. Převýšení na trase je minimální. Trasu bez problémů zvládnou děti a psi. Pro kočárek by byl problém na žluté značce, kde je klesání mezi skalami a stezka je dost kamenitá.
 

Dostupnost vody

Na trase není žádný pramen pro doplnění vody, proto je dobré mít vodu s sebou už od začátku. Mně stačil 1 litr vody na osobu. V případě nouze je pak možnost koupit vodu v občerstvení u hradu Valdštejn (otevřeno pouze v sezóně).
 

Možnosti přespání

V oblasti Českého ráje je velké množství ubytovacích kapacit. Například v obci Kacanovy, kde výlet začíná je možnostu ubytování v autokempu Kacanovy u koupaliště.
 

Vrcholy

Na trase se nejde přes žádný vrchol, skvělý výhled nabízí Janova vyhlídka (foto).
 

Nebezpečí

Trasa je velmi jednoduchá, cesty jsou široké a bezpečné. Pozor si dejte jen na posledních několika stech metrech na žluté značce zpět do Kacanov, které vedou po užší silnici.
 

Jídlo

Možnost doplnit tekutiny a nějaké menší jídlo je u hradu Valdštejn v hospůdce U hradu, nebo cestou pak v obci Kacanovy v restauraci hotelu Králíček.
 

Zajímavosti

Tento výlet vede kolem Kopicova statku, u kterého jsou do skal vytesány reliéfy. Kopicův statek patří k nejkrásnějším roubeným stavbám v Českém ráji. Jeho majitel, Vojtěch Kopic, byl velký vlastenec, a tak nechal do okolních skal vytesat asi 20 reliéfů. Ty se inspirují především českou historií. Naučná stezka kolem reliéfů je krátká, vede ale po úzké pěšině a musí se překonat lehké převýšení. Více informací o Kopicově statku najdete na webu Českého rozhlasu.

Hrad Valdštejn je jedním z nejstarších hradů v CHKO Českého ráje. Asi v letech 1260 až 1280 byl hrad založen rodem Markvarticů, předků pánů v Valdštejna, kteří hrad drželi od roku1380. Hrad v 15. století obsadili husité i loupeživý rytíři, což vedlo k rozdělení hradu na dva. Hrad má otevřeno duben - říjen, poslední prohlídka začíná v 16.30. Navštívit můžete Klasicistní palác, Romantický palác, Biliární sál, Kapli sv. Jana Nepomuckého, sklepení hradu nebo Kočárovnu. Více informací o hradu najdete na jeho oficiálních webových stárnkách www.hrad-valdstejn.cz nebo v pořadu ČT Toulavá kamera.

Vloženo: 16. 05. 2019
Autor:
Gejza
Profil autora