NaTreku.cz

Výlet s dětmi na hrad Landštejn v České Kanadě

Pohoří, oblast / Stát

Česká Kanada / Česko

Roční období

Jaro

11. 05. 2019

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 304 m

↓ 305 m

Délka

13.8 km

4 hod.

Nadmořská výška

max. 670 m n.m.

min. 534 m n.m.

Turistická mapa České Kanady

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 304 m
Sklesané metry: 305 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro kočárky - ANO
  3. Vhodné pro psy - ANO
  4. Přelidněnost - střední

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro kočárky - ANO
  3. Vhodné pro psy - ANO
  4. Přelidněnost - střední

Inzerce

Inzerce

Turistický výlet s malými dětmi z osady Filipov na hrad Landštejn v České Kanadě

Nástupní místo

Vycházíme s osady Filipov, kde jsme ubytovaní na soukromé chalupě. Filipov leží asi na polovině cyklistické trasy mezi Starým městem pod Landštejnem a Novou Bystřicí.
 

Popis treku

U Kaple Filipov odbočíme na sever a jdeme po lesní cestě, nejprve kolem Gebháreckého rybníku, pak lesní cestou do mírného kopce. Za chvíli přícházíme do osady Skalka, kterou podle značek aut z velké většiny vlastní Nizozemci a Němci. Možná i proto jsou všechny domy i zahrady vlemi upravné.

Z osady pokračujeme po asfaltce směrem k silnici č. 152, po které bohužel musíme kousek (asi 200 metrů) přejít (foto) s další asfalctce, která už vede směrem na modrou značku. Asfaltka vede do mírného kopce a tak i naši malí cyklisté musí po chvíli odpočívat :). Míjíme několik Řopíků - přetínáme linii těžkého opevnění z let 1935-38 (foto)

Po chvíli přicházíme k modré značce, která nás strhne ostře doprava směrem k hradu Landštejn. To už bohužel začíná pršet a tak přidáváme do kroku, abychom byli s dětmi co nejdříve v restauraci Landštejnský dvůr (průměrné jídlo a vyšší ceny). Po obědě vycházíme po silnici směrem na Staré město pod Landštejnem. První úsek lze jít po červené značce, ale kočárek by tam neprojel, zbytek cesty do Starého města kopíruje červená značka silnici (foto).

Ze Starého města jdeme směrem na Novou Bystřici a cca 200 metrů za koncem Starého města odbočujeme doleva na zvlněnou asfaltku v polích (foto, auta zde potkáte jen výjimečně), která vede před Dobrotín do naší osady Filipov.
 

Náročnost

Trasa vede lesními, polními cestami a částečně po silnicích. Není zde žádné velké převýšení nebo technicky náročné místo. Trasu bez problémů zvládnou i malé děti, kočárky a pejsci.
 

Dostupnost vody

V polovině trasy se u hradu Landštejn nachází restaurace Landštejnský Dvůr, kde se můžete posilnit (my jsme zde obědvali, jídlo průměr, ceny nadprůměr).
 

Nebezpečí

Jedná se o naprosto bezproblémový výlet s dětmi po lesních a polních cestách, po asfaltkách a silnici. Jediné nebezpečí tak hrozí při chůzi po silnici, kdy zejména ta mezi Novou Bystřicí a Starým městem je celkem frekvetnovaná. Žádný technicky obtížný úsek se na trase nenachází.
 

Jídlo

Na cestu jsme si nebrali žádnou svačinu, protože jsme počítali s tím, že se pod hradem Landštejn naobědváme. Samozřejmě další možnost občerstvení je ve Starém městě pod Landštejnem.
 

Zajímavosti

Na tomto výletě určitě doporučujeme navštívit hrad Landštejn, což je mohutná zřícenina ležící severozápadně od městečka Staré město pod Landštejnem. V nejranějších dobách své existence měl hrad pětiboký půdorys vymezený hradbou. V severním a východním nároží stály čtverhranné věže. Hrad je pro návštěvníky otevřen od dubna do října. Jedná se o sedmou nejnavštěvovanější kultruní památku Jižních Čech - to zaručuje celkem návaly lidí, ale hrad stojí za to.

Více informací o hradu Landštejn najdete na oficiálním webu hradu zde, nebo v pořadu ČT Krajinou českých radů známých i neznámých zde.

Vloženo: 24. 07. 2019
Autor:
Karel
Profil autora