NaTreku.cz

Okružní výlet na rozhlednu Bučina v Doupovských horách

Pohoří, oblast / Stát

Doupovské hory / Česko

Roční období

Zima

19. 01. 2020

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 334 m

↓ 334 m

Délka

8.3 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 600 m n.m.

min. 356 m n.m.

Turistická mapa Doupovských hor

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 334 m
Sklesané metry: 334 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Vhodné pro kočárky - NE
  4. Přelidněnost - v zimě malá

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Vhodné pro kočárky - NE
  4. Přelidněnost - v zimě malá

Nenáročná turistika v blízkosti vojenského újezdu Doupovské hory

Nástupní místo

Trasu začínám na velkém neplaceném parkovišti na začátku obce Kyselka. Parkoviště asi slouží jako odstavné pro návštěvníky lázní Kyselka. Silnice vede přímo z Karlových Varů.
 

Popis treku

U parkoviště jsem se po pár metrech napojil na širokou cestu a po červené značce jsem začal mírně stoupat. Brzy jsem došel k Lesní kapli. Od ní je pěkný výhled do údolí řeky Ohře. Pokračoval jsem dál po červené značce až k nějakým stavením. Zde jsem odbočil a po žluté značce začal lesem stoupat. Výstup není prudký, ale i tak se člověk zapotí. Nakonec jsem došel k rozcestí Skalky skřítků.

Odtud je to asi 300 metrů po stezce k Přírodní památce Skalky skřítků. K samotným jeskyňkám vede úzká stezka kolem skal. Po prohlídce jeskyní jsem se vrátil na žlutou značku a pokračoval jsem směrem k rozhledně. Cesta vede v krásném modřínovém lese a poté po okraji lesa. Díky tomu se mi otevřely skvělé výhledy na zakázanou část Doupovských hor. Cedule se zákazy vstupu již byly kousek od cesty. Dál už patří hory vojákům.

Cesta se pomalu stočila doleva zpět do lesa a po lesní cestě jsem došel k rozhledně Bučina. Ta je postavená kousek pod samotným vrcholem kopce. Nabízí tak výhled směrem na Krušné hory. Samotné Doupovské hory vidět nejsou. I tak je výhled krásný, zvlášť když vyjde počasí. Od rozhledny jsem pokračoval po červené značce zpět k parkovišti. V jedné části je sestup trochu prudší a je zde natažená i hasičská hadice pro lehčí zdolání tohoto úseku. Zbytek sestupu je veden po široké cestě a bez problémů jsem se tak vrátil zpět k autu.
 

Náročnost

Jednoduchý výlet v zakázaných Doupovských horách. Celou dobu se jde po značených cestách. Ty vedou po lesních širokých cestách nebo stezkách. Jediné užší místo je při sestupu ke Skalkám skřítků. Zde jsou i vysekané schody ve skále. Nejprudší část je výstup/sestup z rozhledny k parkovišti po červené značce. Převýšení není velké. Trasa je vhodná pro děti a psy, kočárek ji neprojede.
 

Dostupnost vody

Na trase se podle mapy nachází pramen kousek u rozcestí Pod skalkami skřítků, já na něj však nenarazil. Bohatě mi stačil 1 litr vody na osobu, kterou jsem si koupil v obci Kyselka.
 

Vrcholy

Rozhledna samotná je postavena kousek pod vrcholem kopce Bučina 582 m n. m. Rozhled z ní je tak ideální směrem na západ a na jih. Krásně je vidět hřeben Krušných hor.
 

Nebezpečí

Trasa je jednoduchá a bez problémů schůdná. Jediné užší místo je sestup pod skalami ke Skalkám skřítků. Poté je trošku prudší úsek od rozhledny k parkovišti. V horní části sestupu je natažená i hasičská hadice pro usnadnění sestupu/výstupu. Za mokra to tu hezky klouže, je zde dost bláta.
 

Jídlo

Na trase není žádná možnost občerstvení. Výlet není dlouhý, postačí nějaká ta svačinka nebo tyčinka.
 

Zajímavosti

Rozhlednu Bučina nechal na stejnojmenném kopci vystavět Heinrich Mattoni v druhé polovině 19. století. Stala se z ní součást lázeňského parku, který v lázních Kyselka vznikl. S úpadkem lázní začal také úpadek rozhledny. Po 2 světové válce začala velmi chátrat a koncem minulého století patřila k nejzchátralejším rozhlednám u nás. V letech 2002 - 2003 proběhla kompletní rekonstrukce rozhledny. V současné době je volně přístupná po celý rok.

Trasa vede také přes unikátní útvar tzv. Skalky skřítků. Jedná se o komplex několika skalních dutin. Nejširší mají až 150 cm v průměru. Jejich původ je dodnes neznámý. Jedna z teorií je, že vznikly sopečnými erupcemi a následným tokem lávy. Tuto ani žádnou další teorii nebyl nikdo schopen dokázat a jejich vznik je tak stále záhadou.

Rozhledna Bučina leží v Doupovských horách. Jedná se tak o jeden z mála turistických cílů, kam lze v těchto horách zavítat. Většinu území Doupovských hor zabírá vojenský újezd Hradiště a je zde přísný zákaz vstupu. Tento prostor slouží vojsku od roku 1953 a jedná se o největší vojenské cvičiště v ČR.

Vloženo: 22. 01. 2020
Autor:
Gejza
Profil autora