NaTreku.cz

Krátká túra na rozhlednu Krudum ve Slavkovském lese

Pohoří, oblast / Stát

Slavkovský les / Česko

Roční období

Jaro

07. 04. 2019

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 288 m

↓ 289 m

Délka

7.8 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 836 m n.m.

min. 590 m n.m.

Turistická mapa Slavkovského lesa

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 288 m
Sklesané metry: 289 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro kočárky - NE
  4. Přelidněnost - brzy na jaře minimální

Okružní výlet ve Slavkovském lese okořeněný výhledy z rozhledny Krudum

Nástupní místo

Výlet začínám v obci Hrušková, která se nachází asi 4 km východně od města Sokolov u sjezdu z dálnice mezi Chebem a Karlovými Vary.
 

Popis treku

Najít parkovací místo v obci Hrušková bylo trošku složité, ale nakonec jsem ho zanechal u místního komunálního odpadu (popelnic) na kraji silnice. Z vesnice vede žlutá značka po místní asfaltce. Silnička lehce stoupá a hned za vesnicí se mění v polní cestu (foto). Ta stále lehce stoupá a vede lesem směrem k zřícenině kostela sv. Mikuláše. K samotné ruině vede krátká asi 200 dlouhá odbočka. Ruina a její okolí je krásně udržovaná (foto) a je od ní vidět i rozhledna Krudum, hlavní cíl mého výletu.

Po obhlídce zříceniny jsem se vrátil na žlutou značku, po které jsem pokračoval směrem k rozhledně. Chvilku se šlo takřka po rovince, ale od rozcestníku Pod Krudumem cesta začíná stoupat. Stoupání je místy poměrně prudké (foto), stezka se také zužuje. Nakonec mne značka přivedla na planinu, na které stojí rozhledna Krudum. Výstup na vyhlídkovou plošinu je také zážitek, neb schody jsou z mřížek a je tak stále vidět na zem. Ochoz je na tom stejně. Výhledy jsou však naprosto úžasné, ničím nerušené.

Po nabažení se výhledy jsem pokračoval v cestě. Od rozhledny Krudum jsem se napojil na zelenou značku. Po ní jsem začal mírně klesat až k loukám u osady Milíře. Tato část cesty je opravdu krásná - louky, lesní cesty, nikde nikdo (foto). U osady jsem se odpoutal od zelené značky a po široké lesní cestě jsem se začal vracet zpět do vesnice Hrušková. Cesta vedla nějakou dobu po rovince, před vesnicí však začala klesat a dovedla mne zpět k autu ve vesnici.
 

Náročnost

Jednoduchý výlet převážně po širokých lesních cestách Slavkovského lesa. Stoupání k rozhledně od ruin kostela dá trošku zabrat a zapotíte se, ale není to nic hrozného. Technicky jednoduchý výlet, vhodný pro psy i děti. Kočárky trasu bohužel neprojedou.
 

Dostupnost vody

Na trase jsem nenarazil na žádnou studánku nebo pramen. Na cestě není ani žádná hospoda. Je nutné mít tekutiny sebou. Mě stačil 1 litr.
 

Vrcholy

Rozhledna Krudum se nachází na nižším vrcholu kopce Krudum ve výšce 836 m n.m. Výhledy jsou skvělé na všechny strany. Je vidět Slavkovský les i velká část hřebene Křušných hor.
 

Nebezpečí

Jedná se o naprosto bezpečnou trasu, na které není zde žádné nebezpečné místo. Cesty jsou většinou široké. Není zde ani krátký úsek po silnici. Jediný problém může být samotný výstup na rozhlednu, neboť se jedná o poměrně vzdušnou rozhlednu. Stoupá se po úzkých točitých schodech, skrz které je vidět na zem. Stejně tak ochoz rozhledny je drátěný a tudíž vzdušný. Ale jinak je samozřejmě vše dobře zabezpečené a nebezpečí nehrozí.
 

Jídlo

Na trase není žádná hospoda nebo občerstvení. Je nutné mít nějaké jídlo vlastní. Díky tomu, že trase je poměrně krátka mi stačily jen oplatky.
 

Zajímavosti

Na místě současné rozhledny Krudum stála až do roku 1981 kamnná rozhledna. Ta byla otevřena v roce 1932 a byla velmi oblíbená. Po druhé světové válce však díky odsunu německého obyvatelstava zájem o rozhlednu upadal a nakonec byla na začátku osmdesátých let zbourána. Současná rozhledna byla otevřena v roce 2008. Rozhledna je ocelová a je součástí telekomunikačního vysílače. Je vysoká 50 metrů, vyhlídkový ochoz je ve výšce 30 metrů a vede na něj 150 schodů. Skvělé výhledy jsou především na hřebeny Krušných hor. Více informací o rozhledně Krudum najdete například na www.slavkovsky-les.cz.

Milovníci sportu a relaxace mohou využít ve výchozím bodě této trasy, v obci Hrušková, Sportcentrum s širokou nabídkou aktivit, více na sport-hruskova.cz

Vloženo: 10. 04. 2019
Autor:
Gejza
Profil autora