NaTreku.cz

Trasa přes Paprsek a Dalimilovu rozhlednu

Pohoří, oblast / Stát

Jeseníky / Česko

Roční období

Podzim

22. 10. 2022

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 730 m

↓ 730 m

Délka

21.9 km

7 hod.

Nadmořská výška

max. 1048 m n.m.

min. 605 m n.m.

Turistická mapa trasy na Paprsek a Dalimilovu rozhlednu

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 730 m
Sklesané metry: 730 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO (školního věku)
  2. Vhodné pro kočárky - NE
  3. Vhodné pro psy - ANO
  4. Přelidněnost - střední

Okružní trasa z Ostružné po zelené na Paprsek a Dalimilovu rozhlednu

Nástupní místo

Vycházíme z našeho ubytování v Chaloupce na Splavu, která leží na samotě mezi Brannou a Ostružnou na zelené turistické značce.
 

Popis treku

Z chaloupky na splavu vycházíme po zelené značce NS Pasák směrem do Ostružné. Hned za chalupou míjíme jeden řopík. Polní cesta do Ostružné je téměř rovná, jdeme svižně.

V Ostružné přecházíme silnici 369, míjíme areál Skiland a pokračujeme po zelené značce asfaltkou do mírného kopce. Cestou potkáte Pivovar Cestář (většinou zavřený) a ski areál Jonas park. Na konci Ostružné se zelená turistická značka začíná prudce zvedat.

Cesta dál vede lesem až na rozcestí Ostružník, kde se kříží zelená a modrá značka. Jdeme dál po zelené většinou stále do mírného kopce až Císařskou loveckou boudu. Zde na rozcestí se napojujeme na červenou značku E3 Hřebenovka - Stezka Českem, která vede po rovině až na horskou chatu Paprsek. Na Paprsku si dáváme pivo a borůvkové knedlíky, které jsou pro Jeseníky typické. 

Z Paprsku pokračujeme dolů z mírného kopce po zelené značce směrem na Dalimilovu rozhlednu. Tu nacházíme 22. října zahalenou v mlze, takže nahoru nejdeme. Od rozhledny se kousek vracíme a po modré značce jdeme po asfaltce až do Velkého Vrbna. Odtud pokračujeme po žluté značce po silnici, ze které odbočíme do Medvědí rokle. Roklí jdeme stále po žluté značce až opět k silnici č. 369 kousek před Brannou. 

V Branné doporučuji zajít na náměstí do Cukrárny U Zámku, kde mají skvělé trubičky za 12 Kč (rok 2022). Z Branné se vracíme po zelené naučné stezce Pod ptačí planinou k říčce Branná, která nás dovede až k našemu ubytování.
 

Náročnost

Jedná se o nenáročnou turistiku po polních a lesních cestách, místy také po asfaltce. Trasu bez problémů zvládnou jak menší děti školního věku tak aktivnější důchodci. Nejtěžší z celé trasy může být pro někoho její délka přes 20 km, ale ne profil terénu nebo obtížná místa. Většinu trasy by šlo projet i se sportovním kočárkem.
 

Dostupnost vody

Na trase není žádný oficiální pramen, kde by šlo vodu nabrat. Ovšem trasa vede civilizací, takže občerstvit se můžete jak v Ostružné, v Petříkově nebo na chatě Paprsek a na Dalimilově rozhledně. Na celý výlet stačí mít s sebou 1 litr vody na osobu.
 

Vrcholy

Na této trase nezdoláme žádný horský vrchol, i když například Palaš 1 027 m n. m. je od naší trasy opravdou kousek - hned nad chatou Paprsek.
 

Nebezpečí

Tato trasa je naprosto bezpečná. Nenachází se zde žádné obtížné nebo exponované místo. Maximálně půjdete do prudšího kopce. Je tak vhodná i pro aktivní seniory nebo menší děti. S kočárky je vhodná jen pro odvážné (doporučujeme kočárky nechat doma a vzít nosičku pro děti).
 

Jídlo

Nepotřebujete si brát moc jídla, i když jde o trasu delší než 20 km. Půjdete jak přes vesnici Ostružnou, kde je obchod i restaurace, tak přes horskou chatu Paprsek, kde se můžete celoročně dobře najít i napít. I tak je ale vhodné mít s sebou trochu vody a nějakou menší svačinu, tyčinku nebo kousek čokolády.

Vloženo: 05. 11. 2022
Autor:
Karel
Profil autora