NaTreku.cz

Turistický výlet do skalního města Toulovcovy maštale

Pohoří, oblast / Stát

Českomoravská vrchovina / Česko

Roční období

Jaro

19. 05. 2019

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 264 m

↓ 264 m

Délka

7.3 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 494 m n.m.

min. 406 m n.m.

Turistická mapa Toulovcových maštalí

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 264 m
Sklesané metry: 264 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - na jaře střední
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Vhodné pro děti - ANO
  4. Vhodné pro kočárky - NE

Bludiště v pískovcových skalách nedaleko Proseče - Toulovcovy maštale

Nástupní místo

Neplacené kruhové parkoviště v obci Bor u Skutče. U parkoviště je i zastávka autobusu. Obec Bor u Skutče leží severně asi 3 km od města Proseč.
 

Popis treku

Z parkoviště jsem vyrazil po zelené turistické značce. Hned za posledními domy v obci stezka odbočuje do lesa a brzy jsem došel k horní části nejvyšší skály v oblastí maštalí - Petrovny. Od skály stezka prudce klesá do hlubokého údolíčka pod skalou. Chvilku jsem šel kolem Farského potoka, ale brzy jsem začal stoupat mezi skalními bloky z údolí (foto). Přešel jsem hřeben a poté opět spadl do druhého údolí potoka Novohradka. Odtud jsou již vidět skalní bloky Toulovcových maštalí. K nim je třeba vystoupat po sypkém svahu.

Vstup do maštalí je dobře označený a tak jsem si užil skalní bludiště. Chodby jsou zde úzké a někdy i velmi nízké (foto). Po prohlídce maštělí jsem pokračoval po červené značce. Ta vede v krásné krajině borovicového lesa mezi skalními bloky pískovcového města. Došel jsem až k rozcestí Pod kostelíčkem.

Zde jsem si odskočil k Městským maštalím (foto), ke kterým vede žlutá značka. Poté jsem se vrátil zpět a po žluté pokračoval podel Voletínského potoka do osady Vranice. U osady jsem se stočil a po červené značce se začal vracet zpět. Ještě ve Vranici doporučuji hospůdku Na Verandě U Toulovce - mají příjemnou zahrádku. 

Červená značená trasa vede podel Farského potoka v krásném údolí, které svírají po obou stranách skalní bloky. Osvěžil jsem se u Mojžíšova pramene a pokračoval zpět do Boru. Stezka v závěru poměrně prudce stoupá (foto) kolem Dudychovy jeskyně a nakonec vystoupá nad skalní bloky. Zde jsem také opustil les a vrátil se zpět na parkoviště.
 

Náročnost

Příjemný, nenáročný výlet v krásné přírodě Českomoravské vrchoviny. Jde se celou dobu po značených stezkách. Ty jsou ovšem místy lehce náročné na terén. Jsou zde poměrně strmá klesání a stoupání, vedená po stezkách pokrytých kořeny. Trasa je ideální pro psy a děti. Kočárek díky mnoha kořenům a úzkým průchodům ve skalním městě trasu neprojede.
 

Dostupnost vody

Na trase jsou dvě studánky, kde se dá doplnit voda. První je Voletínská studánka na žluté značce, druhá Mojžíšův pramen při cestě zpět do Boru u Skutče.
 

Nebezpečí

Velká část trasy vede po stezce, na které jsou kořeny. Ty za mokra velmi kloužou, je nutné dávat si pozor zejména při prudších sestupech do údolí. Jinak na trase není žádné technicky náročné nebo nebezpečné místo.
 

Jídlo

V osadě Vranice je hospoda Na Verandě u Toulovce, zde je možné se občerstvit. 
 

Zajímavosti

Toulovcovy maštale je oblast pískovcových skal, které jsou součástí Budislavských skal. Název dostaly po rytíři Vavřinci Toulovci, který oblast skal daroval v 15. století městu Litomyšl. Toulovcovy maštale byly v roce 1993 vyhlášeny přírodní rezervací. Je hustě protkána turistickými značkami. Platí zde zákaz vstupu mimo vyznačené turistické značky.

Vzhledem k rozvoji cykloturistiky jsou některé chodníky pro kola uzavřeny - to vše z důvodu ochrany přírody. Více informací o Toulovcových maštalích najdete na jejich oficiálním webu nebo na webu české televize.

Vloženo: 21. 05. 2019
Autor:
Gejza
Profil autora