NaTreku.cz

Trek na horu Gamskarspitze ve Schladminských Taurách

Pohoří, oblast / Stát

Schladmingské Taury / Rakousko

Roční období

Léto

07. 08. 2021

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1177 m

↓ 1177 m

Délka

12.5 km

9 hod.

Nadmořská výška

max. 2491 m n.m.

min. 1638 m n.m.

Turistická mapa Schladminské Taury

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1177 m
Sklesané metry: 1177 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - malá
  2. Vhodné pro děti - jen starší a trénované
  3. Vhodné pro psy - ANO

Mlžný výstup na horu Gamskarspitze

Nástupní místo

Parkoviště u horní stanice lanovky u chaty Bottinghaus. Výjezd na parkoviště je bezplatný, stejně tak i samotné parkování. Silnice k parkovišti vede od městečka Pruggern.
 

Popis treku

Ačkoliv předpověď počasí byla mizerná, neodradilo nás to a vyrazili jsme na poctivý celodenní trek. Od parkoviště jsme začali po stezce kličkovat a stoupat až k horní stanici lanovky, kde je chata Galsterbergalmhütte. Od ní jsme pokračovali po svazích stále vzhůru k chatě Pleschnitzzinkenhütte. Od chaty poté začal závěrečný výstup na horu Pleschnitzzinken. Jde se po stezce ve svahu, která sice stále stoupá, ale není příliš prudká. My jsme to šli v totální mlze, takže jsme ani nevěděli co nás dál čeká.

Z vrcholu jsme po více kamenité stezce sestoupili do sedla a pokračovali v dalším, tentokrát prudším stoupání k hoře Scheibleck. Na ni jsme však nešli a pokračovali dál po stezce. Ta traverzuje horu Tritachkogel. V tuto dobu konečně začínaly také protrhávat mraky a nabídly nám krásnou podívanou na hřebeny hor. Nás však čekala nejprudší část výstupu. Na samotný vrchol Gamskarspitze. Krajina se již změnila a je mnohem kamenitější. Stezka mírně obchází vrchol a poté již takřka po kamenech jsme vystoupali na vrchol.

Výhled byl nejlepší, za celou dobu treku. Je krásně vidět hřeben, po kterém jsme stoupali. Jinak není vidět nic. Po chvilkovém odpočinku jsme se vydali zpět, neboť předpověď počasí byla nemilosrdná a měl přijít déšť. Trasa zpět vedla po stejné cestě jako výstup. Déšť nás nakonec zastihl až na hoře Pleschnitzzinken. Odtud to však již nebylo k parkovišti daleko.
 

Náročnost

Poměrně náročný výstup, který jsme navíc absolvovali v ne zrovna ideálním počasí. Mírnější pasáže se střídají s prudšími výstupy. Nejprudší je asi samotný výstup na vrchol. Ten je i dost kamenitý. Jinak se jde celou dobu po stezce. Orientace nebyla problém ani v husté mlze. Trasu zvládnou spíš jen starší děti. Psi to vylezou, když je to bude bavit.
 

Dostupnost vody

Vodu je možné doplnit jen na chatě Pleschnitzzinkenhütte, která je ovšem na začátku trasy. Proto je nutné mít minimálně 1,5 litru vody na osobu.
 

Možnosti přespání

Přespání je možné na chatách po cestě - Pleschnitzzinkenhütte a Galsterbergalmhütte. My měli ubytování dole v údolí v soukromí.
 

Vrcholy

Na trase jsme vystoupali na vrcholy Pleschnitzzinken 2 112 m .n.m a Gamskarspitze 2 491 m n.m. My měli výhledy takřka nulové, jinak by bylo možné skvěle vidět Dachstein, Schladminské Taury, Rottenmannské Taury a další.
 

Nebezpečí

Většina trasy je vedena po horských chodnících. Prudší a kamenitější je až výstup na vrchol Gamskarspitze. Ale technicky není náročný. Prudké srázy jsou hlavně za horou Tritachkogel. Jinak je trasa dobře značená a neměli jsme problém s orientací ani ve velké mlze, která nás většinou doprovázela.
 

Jídlo

Jídlo nabízí chaty po cestě - Pleschnitzzinkenhütte a Galsterbergalmhütte. Obě jsou však na začátku treku, takže je nutné mít vlastní pochutiny.
 

Vloženo: 18. 08. 2021
Autor:
rikitikizub
Profil autora