NaTreku.cz

Trek u jezera Gjende v Národním parku Jotunheimen - Bessegen

Pohoří, oblast / Stát

Jotunheimen / Norsko

Roční období

Léto

05. 08. 2011

Náročnost

3 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1164 m

↓ 1173 m

Délka

13.9 km

4 hod.

Nadmořská výška

max. 1743 m n.m.

min. 980 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1164 m
Sklesané metry: 1173 m

Jednodenní horská túra u jezera Gjende přes horu Veslfjellet 1 743 m n. m.

Nástupní místo

Trek začíná ve menší vesnici Gjendesheim ležící přímo u jezera Gjende v národním parku Jotunheimen - Bessegen. V místním přístavu jsme si den předem zakoupili lodní lístek do první stanice na jezeře Gjende do Memurubu. Kdo by do Memurubu nechtěl jet výletní lodí a ušetřit tak pár norských korun, může jít po severním břehu jezera Gjende po značené cestě až do přístavu Memurubu (tím se trek prodlouží cca o 3 hodiny).

Popis treku

Po příjezdu do Memurubu vyrážíme po značené cestě Gjendesheim-Besseggen-Memurubu severním směrem. Hned za vesnicí začíná stoupání (cca 450 výškových metrů) na náhorní plošinu (foto). Stoupání začíná pozvolně a přechází v polovině do strmějšího.

Trvá nám to něco přes 1 hodinu. Na náhorní plošině už je převýšení minimální. Pohodlně jdeme až k jezeru Bessvatnet na náhorní plošině, které je vzdušnou čarou pouze 350 metrů severně od jezera Gjende, ale o 400 výškových metrů nad ním. Od jezera Bessvatnet začíná stoupání k nejvyššímu bodu na treku, hoře Veslfjellet 1 743 m n. m (foto). 

Asi v polovině je mírně exponovaný úsek (foto), kdy díky strmé, úzké cestě s velkými balvany musíme občas používat ke stoupání i ruce. Obtížnost nepřesahuje I. UIAA - za pěkného počasí. Pro zkušené horské turisty je tento úsek bezproblémový. Při deštivém počasí nebo sněhové pokrývce obtížnost samozřejmě významně narůstá. Po dobytí vrcholu Veslfjellet již trek pouze klesá zpět do vesnice Gjendesheim (foto).
 

Náročnost

Na treku je jedna pasáž, která se méně zdatným vysokohorským turistům může zdát exponovaná. Jedná se o užší horský hřeben, který začíná hned za jezerem Bessvatnet. Cesta zde není jištěná a občas je nutné použít k lezení i ruce (obtížnost I. UIAA). Hřeben je ovšem dost široký na odpočinek a tak se není čeho obávat. Naopak jsou z něj krásné výhledy do okolí.
 

Dostupnost vody

V Norsku s vodou téměř na jakémkoliv treku není problém. Všude je plno potoků, ze kterých bych se v nouzi nebál napít. Na tomto treku jsme vodu řešili nákupem balené vody v nástupním místě v Gjendesheimu. Na osobu nám bohatě stačil 1,5 l vody.
 

Možnosti přespání

Tento trek je cca na půl dne, jestliže nepojedete do Memurubu lodí tak na celý den. Ideálním řešením je přijet do Gjendesheimu večer před trekem, přespat na parkovišti a druhý den ráno nastoupit na trek. My jsme spali na parkovišti v obytném autě. Je zde možnost přespat kousek od přístavu v turistické chatě Gjendesheim Turisthytte. Další variantou je rozdělit trek na dva dny, jít pěšky podél jezera Gjende do Memurubu, zde se ubytovat v turistické chatě a druhý den pokračovat po značené cestě Gjendesheim-Besseggen-Memurubu.
 

Vrcholy

Zejména z vrcholu hory Veslfjellet lze spatřit např. Besshoe 2 258 m n. m., Tjornholstind 2 331 m n. m., Knutshoe 1 517 m n. m.
 

Nebezpečí

Nebezpečný může být úzký hřeben pod vrcholem hory Veslfjellet 1 743 m n. m. v zimě nebo při dešti. Přeci jen je zde při stoupání nutno používat ruce a na kluzkém povrchu by obtížnost této trasy významně vzrostla. V létě je tento úsek pro turistu s jistým krokem bezproblémový.
 

Jídlo

Možnost stravování je v nástupních místech na loď na břehu jezera ve vesnici Gjendesheim. Během treku žádná chata není. Nám stačily vlastní zásoby.

Vloženo: 29. 03. 2017
Autor:
Karel
Profil autora