NaTreku.cz

Výlet k Mural de la Prehistoria v údolí Viñales na Kubě

Pohoří, oblast / Stát

Sierra de los Órganos / Kuba

Roční období

Podzim

20. 10. 2013

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 322 m

↓ 324 m

Délka

13.8 km

4 hod.

Nadmořská výška

max. 196 m n.m.

min. 113 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 322 m
Sklesané metry: 324 m

Za jedinečnými Mogoty a tabákem do Valle de Viñales

Nástupní místo

Návštěvu začínáme u vstupu do národního parku Viñales ve stejnojmenném údolí. Všechny cesty jsou pěkně značené. Vstupné 3 CUC.

Popis treku

Na výlet vyrážíme po značené cestě od parkoviště u vstupu do národního parku Viñales, kam nás zavezl náš pan domácí. Jako doprava se dá využít i půjčené kolo, nebo koně. Sem tam se jde po silnici, ale většina cesty vede v krásné přírodě, kde mezi plantážemi tabáku vidíte mogoty, což jsou izolované vrchy tvaru štíhlého kužele, věže nebo homole. Je jen na vás, kam se po značkách, nebo mimo ně, vydáte. Naše cesta vedla okolo známého skalního komiksu Mural de la Prehistoria, vytvořené na skalní stěně hory Mogote Dos Hermanas, dále pak na místní farmy.

Obyvatelé údolí Viñales jsou velmi příjemní, jako všude na Kubě. Za pár "bonů" (CUC (convertible) pesos - turistická měna na Kubě) si odnesete například výborné doutníky, nebo fresh juice z místních plodů. Farmáři, kteří zde pole obdělávají, používají původní způsoby práce na poli a také statky a vesnice si zachovaly původní koloniální nádech. Jeden z nich nám dokonce povídal o ekonomické stránce jejich práce v socialismu. S překvapením zjišťujeme, že si lidé můžou nechat část produktů pro svoji potřebu a na volný prodej. Po prohlídce farem jdeme dál do soustavy jeskyní s "náměstím", kde byl v minulosti úkryt uprchlých otroků - například Cueva de San Miguel. Následně se vracíme zpět k parkovišti.
 

Náročnost

Nenáročná cesta jedním z nejmalebnějších údolí na Kubě - Valle de Viñales. V národním parku Viñales najdete zpevněné cesty, asfaltky, i hliněné cesty mezi plantážemi. Záleží jen na vás, co chcete vidět a jakou cestou se vydáte. Skoro všechny vedou na přímém slunci a zvládnou je i malé děti. Nejsou zde žádné exponované úseky nebo technicky obtížná místa.
 

Dostupnost vody

Voda se dá zakoupit ve stáncích u vstupu. Bez problémů nám stačil 1,5 l balené vody na osobu.
 

Možnosti přespání

Naše ubytování bylo přímo v městečku Viñales v jedné z casa particular (něco jako penzion). Ve Valle de Viñales najdete i kempy, nebo můžete složit hlavu v některém z "luxusních" hotelů.
 

Nebezpečí

Žádné objektivní nebezpeční na této trase nehrozí. Jde se po upravovaných asfaltkách nebo polních cestách. Technicky obtížné úseky na této trase nejsou a není tak třeba mít ani kotníčkové boty.
 

Jídlo

Jídlo s sebou nemáme, na jedné farmě dostaneme ovoce a v jedné z restaurací po na trase pak ochutnáváme kubánskou klasiku - Congri (černé fazole s rýží a zeleninou/masem).
 

Zajímavosti

Mural de la Prehistoria , neboli „obří komiks“, byl navržen v roce 1961 Leovigildem Gonzálesem Morillem a znázorňuje vývoj života na planetě Zemi od prvohor až ke člověku.

Mogoty jsou zvláštní homolovité vápencové útvary obrostlé hustou vegetací, které dosahují výšky až okolo 400 m. Bohužel se na ně nedalo dostat. Valle de Viñales je součástí provincie Piñar del Río v pohoří Sierra de los Organos. Je to jedno z nejmalebnějších míst Kuby a od roku 1999 je zapsané na seznamu UNESCO. Zdejší do červena zbarvená úrodná půda se dodnes využívána k pěstování velmi kvalitního tabáku a rýže.

Vloženo: 23. 11. 2017
Autor:
Radim
Profil autora