NaTreku.cz

Jednodenní výstup na horu Brestová v Roháčích

Pohoří, oblast / Stát

Západní Tatry / Slovensko

Roční období

Podzim

29. 10. 2008

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1000 m

↓ 1000 m

Délka

7.9 km

5 hod.

Nadmořská výška

max. 1903 m n.m.

min. 1042 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1000 m
Sklesané metry: 1000 m

Lehký podzimní trek na horu Brestová 1 903 m n. m. v Západních Tatrách

Nástupní místo

Parkoviště u spodní stanice lanovky sjezdovky Spálená. Silnice sem vede z vesnice Zuberec.
 

Popis treku

Výstup na horu Brestová jsme začali na parkovišti u sjezdovky Spálená, kde byl čerstvě napadaný sníh. Sezona lyžařů ještě nezačala a tak zde byl poměrně klid. Od parkoviště jsme se vydali po modré značce. Prvních několik desítek metrů vedlo po sjezdovce, ale brzy jsme odbočili vpravo do Spáleného žlebu. Zde teprve začal pořádný výstup. Cesta vede stále vzhůru, stoupání je prudké. (foto) Ve sněhu jsme samozřejmě nešli přesně po chodníčku, ale přímo žlebem vzhůru.

Po čase jsme opustili hranici lesa a vystoupali jsme na boční hřeben hory Brestová. (foto) Nejtěžší část výstupu tak byla za námi. Po hřebeni jsme pohodlně pokračovali dál vzhůru a po posledním prudším stoupání jsme se ocitli na širorkém vrcholu hory Brestová 1 903 m n. m. Výhledy jsme sice měli omezené mraky, ty ale utvořili krásnou horskou atmosféru. (foto) Po odpočinku jsme se vydali zpět. Cesta vedla úplně stejně jako výstupová, takže jsme neměli problém s orientací a poměrně rychle jsme seběhli zpět na parkoviště u sjezdovky.

Tip na výlet

Západní Tatry jsou krásné v zimě i v létě. Hezký výstup v letnim období na horu Baníkov v Roháčích naleznete na našem webu - Výstup na Baníkov a Hrubou Kopu
 

Náročnost

Technicky nenáročný výstup. Nenachází se zde žádné exponované místo. My jsme šli celou cestu ve sněhu, proto byl problém vyšlapávat stopu v hlubokém sněhu, Šli jsme bez sněžnic, měli jsme jen pro jistotu sbalené mačky. Převýšení také není malé, proto vyžaduje dobrou kondičku.
 

Dostupnost vody

Jedná se o poměrně krátký trek, zásoby vody jsme měli s sebou (1,5 litru na osobu). V zimních podmínkách není možnost nikde vodu dobrat. Občerstvit se můžete u spodní stanice lanovky na začátku nebo konci výstupu.
 

Možnosti přespání

Ubytování nabízí chata Zverovka, která se nachází asi půl kilometru od sjezdovky.
 

Vrcholy

Z vrcholu hory Brestová 1 903 m n. m. je za dobrých podmínek vidět takřka celé pohoří Západní Tatry, na východě část Vysokých Tater. Na jihu je vidět hradba Nízkých Tater a na západě Malá a Velká Fatra.

Nebezpečí

V letním období je výstup velmi jednoduchý a je nutné si dát pozor jen na případné bouřky. Žádné exponované nebo jinak nebezpečné místo na trase není. V zimě jsou velké nebezpečí laviny, zvlášť nebezpečný je samotný Spálený žleb. V roce 2005 zde v noci lavina zabila 7 lidí, kteří si postavili stan na okraji žlebu. Mimo jiné i proto je výstup v zimě na Brestovou zakázán.

Vybavení

Na výstup na Brestovou jsou určitě nutné vysoké kotníkové boty - pohory. Dále oblečení proti dešti. My jsme měli z důvodu nového sněhu ještě návleky proti sněhu. Určitě se hodí teleskopické hole na sestup. Ušetříte tak kolena.
 

Jídlo

Občerstvit se můžete v bufetech u spodní stanice lanovky. Další možnost je chata Zverovka, vzdálená asi 500 metrů. My jsme na výstupu měli jen studenou stravu.
 

Zajímavosti

Cesta od sjezdovky přes Spálený Žleb je v období od 1.11. do 15.6. z důvodu ochrany přírody zavřená. Dalším důvodem je i nebezpečí lavin, které hrozí ve Spáleném Žlebu.

Vloženo: 05. 04. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora