NaTreku.cz

Pohodový trek na horu Nuvolau v Dolomitech

Pohoří, oblast / Stát

Dolomity / Itálie

Roční období

Léto

11. 08. 2008

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 602 m

↓ 602 m

Délka

8.7 km

5 hod.

Nadmořská výška

max. 2574 m n.m.

min. 2097 m n.m.

Turistická mapa Dolomity

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 602 m
Sklesané metry: 602 m

Nenáročná jednodenní túra v srdci italských Dolomit

Nástupní místo

Parkoviště v silničním sedle Passo Falzarego. Do sedla vede silnice z města Cortina d´Ampezzo. Ze sedla vede do hor značená cesta.
 

Popis treku

Na horu Monte Nuvoloau 2 574 m n. m. vedou dvě velmi odlišné cesty. Ze sedla Passo Giau vede na vrchol ferrata. Ze sedla Passo Falzarego lze na horu dojít pohodlně po horských stezkách. My jsme se tentokrát rozhodli pro jednodušší pěší variantu. Auto jsme tedy nechali na parkovišti v silničním sedle Passo Falzarego. Odtud jsme vyrazili po značené stezce. Cesta vede nejprve po pastvinách, na kterých se páslo velké množství ovcí. (foto) Stezka stoupá pozvolna, stále v otevřené krajině. S přibývající výškou jsme z pastvin přešli do skalnatější krajiny. Cesta pokračovala podel hory Monte Averau (foto) do sedla Forcela Nuvoloau. Odtud to je jen kousek na vrchol hory Monte Nuvolau 2 574 m n. m. Na jejím skalnatém vrcholu se nachází horská chata Rifugio Nuvolau. Zde jsme si také dali pivko a kochali se fantastickými výhledy. Je vidět krásně údolí Cortiny d´Ampezzo, skupina Tofan, Monte Pelmo, Marmolada, Piz Boe a další velikáni Dolomit. (foto)

Po odpočinku jsme se vydali zpět, Zpočátku jsme šli po stejné cestě. Sešli jsme tedy do sedla Forcela Nuvolau. Minuli jsme horu Monte Averau. Hned za ní jsme ovšem odbočili a po stezce jsme začali sestupovat. Cesta nás nakonec dovedla ke kouzelnému jezeru Lago de Val Limides. (foto) Zde jsme si opět krátce odpočinuli a poté jsme po stezkách došli zpět do sedla Passo Falzarego.
 

Náročnost

Naprosto jednoduchá túra v srdci Dolomit na vyhlídkový vrchol Monte Nuvolau 2 574 m n. m. Trasa vede jen po horských stezkách. Ani převýšení není nijak náročné. Není zde žádné technicky náročné místo.
 

Dostupnost vody

Vodu lze nabrat v silničním sedle Passo Falzarego, nebo v potoku u jezera Lago de Val Limides. Vzhledem k délce túry jsme měli vodu sebou (1,5 litru na osobu). Navíc je možné doplnit zásoby na chatách Rifugio Nuvolau a Rifugio Averau.
 

Možnosti přespání

Tento trek je velmi krátký, není nutné nocovat. Kdyby to však bylo nutné, nebo byste si chtěli užít večer na horské chatě, je možné přespat na chatách na trase - Rifugio Averau a Rifugio Nuvolau.
 

Vrcholy

Hora Nuvolau 2 574 m n. m. je opravdu vyhlídková hora. Z vrcholu jsou vidět Monte Pelmo, Marmolada, Piz Boe, skupina Tofan, celé údolí Cortiny d´Ampezzo a mnoho dalších vrcholů.
 

Nebezpečí

Na trase se nenachází žádný problém. Jedná se o velmi jednoduchý trek po horských stezkách, který bezpečně zvládnou i malé děti.

Vybavení

Na tento trek stačí klasické vybavení do hor. Pevné boty, funkční prádlo a bunda do deště či větru. Žádné speciální jistící nebo lezecké pomůcky nutné nejsou.
 

Jídlo

Občerstvení je možné na chatě Rifugio Nuvolau, která se nachází na vrcholu hory Monte Nuvolau, nebo na chatě Rifugio Averau, která leží v sedle mezi horami Averau a Nuvolau.
 

Zajímavosti

Tento trek patří k velmi jednoduchým. Vzhledem k poloze hory Monte Nuvolau jde však o fantastický zážitek, neboť během treku jsou výhledy na nejkrásnější skalní obry Dolomit, včetně impozantní Marmolady. Bez problémů trasu zvládnou i děti.

Tip na výlet

Cesta na horu Nuvolau vede kolem krásné stolové hory Averau. Výstup na tuto horu je ovšem možný jen po ferratě. Podrobný popis tohoto výstupu najdete na našem webu - Ferrata na horu Averau
 

Vloženo: 29. 03. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora