NaTreku.cz

Trek na Piz Boe v Dolomitech s ferratou Cesare Piazzetta

Pohoří, oblast / Stát

Dolomity / Itálie

Roční období

Léto

09. 08. 2008

Náročnost

E

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 380 m

↓ 1051 m

Délka

6.5 km

8 hod.

Nadmořská výška

max. 3152 m n.m.

min. 2186 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 380 m
Sklesané metry: 1051 m

Výstup na Piz Boe v horském masivu Sella spojený s náročnou ferratou

Nástupní místo

Parkoviště v silničním sedle Passo Pordoi, které leží mezi městy Canazeia Arabba. Ze sedla vede lanovka na okraj masivu Sella.
 

Popis treku

Pro naši první akci v Dolomitech jsme si z nevědomosti zároveň vybrali i jednu z nejtěžších ferrat - Cesare Piazzetta. A přitom výstup na Piz Boe začal naprosto idylicky. V noci se přehnala přes hory sněhová přeháňka a ráno bylo jako vymalované. (foto) Výstup na Piz Boe jsme se rozhodli zjednodušit použitim lanovky. Auta jsme nechali v silničním sedle Passo Pordoi. Odtud jsme také vyjeli lanovkou až do výšky cca 2 900 m n. m. na náhorní plošinu horského masivu Sella. Již odtud jsou výhledy fantastické. (foto) Od horní stanice lanovky jsme sešli do sedla k chatě Rifugio Forc. Pordoi. Dál jsme pokračovali po plošině směrem k hoře Piz Boe. Cesta vede v kamenitém terénu, ze začátku se jde takřka po rovině. (foto) Na samotný vrchol hory vede chodníček mezi kameny. V horní části je i zajištěn ocelovým lanem. Nám se to hodilo, neboť zde byl čerstvý sníh z předešlé noci. Jinak by lana nebyla pro výstup nutná. Takto jsme se bez problémů dostali na vrchol hory Piz Boe 3 152 m n. m. Jelikož se zde nachází také chata, neodolali jsme a dali si ranní kafe ve výšce 3150 m n. m. Krásný zážitek. (foto)

Pro sestup z hory Piz Boe jsme si zvolili ferratu Cesare Piazzetta. Bohužel. Nejprve jsme od chaty klesli po klasickém horském chodníku k hraně skalní plošiny. Při pohledu dolu se nám nezdálo, že to bude nějak výrazně obtížné. První desítky metrů sestupu jsou vcelku bez problémů. Skála je členitá a není až tak kolmá. (foto) Po čase ale přejde ferrata do takřka kolmé stěny. Zde je potřeba dobrá fyzička. Jelikož jsme šli ferratu směrem dolů, bylo pro nás náročné hledat pod sebou stupy na nohy. Kolmé stěny se střídaly se skalními lavicemi, na kterých jsme mohli odpočívat. (foto)

Poslední část sestupu byla také ta nejtěžší. Ferrata vede v asi 150 metrů vysoké kolmé stěně. Jelikož jsme byli na cestě již dlouho, bylo to velmi náročné a s velkým vděkem jsme se na konci cesty naposledy odcvakli od ocelových lan. Od konce ferraty jsme pokračovali již klasickým chodníčkem, který podcházel kolmé stěny masivu Sella. Již bez problémů jsme takto došli zpět do silničního sedla Passo Pordoi. (foto) Zde jsme si také dali zasloužené pivko.

Náročnost

Ferrata Cesare Piazzetta je považována za jednu z nějtěžších v Dolomitech. Je velmi sportovně laděná, lana jsou vedena v kolmých stěnách s minimem chytů, nechybí úseky s převisy. Je nutné mít výbornou fyzičku, jinak budete trpět. Cesta od lanovky na vrchol Piz Boe je naopak pohodová, jen v horní pasáži zajištěná ocelovým lanem.
 

Dostupnost vody

Od výjezdu lanovkou až po sestup po ferratě žádná voda není. Je možné se občerstvit na chatě Rifugio Capanna Fassa na vrcholu Piz Boe.

 

Možnosti přespání

Celý výstup i sestup se dá zvládnout za jeden den. Není nutné přespání. Jinak je možné přespat na chatě na vrcholu Piz Boe - Rifugio Capanna Fassa.
 

Vrcholy

Z vrcholu Piz Boe 3 152 m n. m. jsou krásné výhledy na celý masvi Sella, hory Marmolada, Sassolungo, skupinu Tofan a mnoho dalších.
 

Nebezpečí

Ferrata Cesare Piazzetta je velmi náročná. Často je vedena po kolmé skále s minimem chytů. To platí hlavně pro její spodní část. V horní části je lezení již snažší. Cesta od lanovky na vrchol Piz Boe je pohodová. Vede v kamenitém terénu, v horní části zajištěným ocelovým lanem. Ale není nutné ho použít.

Vybavení

Na tento trek je nutné být velmi dobře vybavený. Samozřejmostí je oblečení do hor - pevné boty, kvalitní oblečení včetně nepromokavé bundy. My jsme zde byli ve vrcholném létě, přesto noc před výstupem sněžilo, takže i teplé oblečení bylo nutné. Pro ferratu je potřeba kompletní vybavení - ferratový set s brzdou a přilba.
 

Jídlo

Jídlo si můžete dopřát na chatách po cestě. První - Rifugio Forcella Pordoi - je kousek od horní stanice lanovky, druhá - Rifugio Capanna Fassa - na vrcholu hory Piz Boe.
 

Zajímavosti

Ferrata Cesare Piazzetta je považována za nejtěžší ferratu v Dolomitech. My jsme si ji bohužel vybrali jako naši první ferratu vůbec. A navíc jsme naplánovali cestu tak, že jsme šli tuto ferratu směrem dolů. To je velmi náročné, neboť dobře nevidíte na stupy a chyty pod sebou. Rozhodně je lepší jít ferratu směrem k vrcholu.

Tip na výlet

Ferrata Cesare Piazzetta je velmi náročná, patří k nejtěžším v Dolomitech. Další krásné ferraty jsou v okolí hory Monte Cristallo. Popis těchto cest najdete na našem webu - Ferraty Marino Bianchi a Ivano Dibona v masivu Monte Cristallo
 

Vloženo: 27. 03. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora