NaTreku.cz

Trek na Sněžku, nejvyšší horu Česka

Pohoří, oblast / Stát

Krkonoše / Česko

Roční období

Léto

20. 07. 2021

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 824 m

↓ 20 m

Délka

6.6 km

5 hod.

Nadmořská výška

max. 1603 m n.m.

min. 786 m n.m.

Turistická mapa okolí Sněžky

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 824 m
Sklesané metry: 20 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - střední, od Slezského domu velká
  2. Vhodné pro děti - ANO, ale větší

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - střední, od Slezského domu velká
  2. Vhodné pro děti - ANO, ale větší

Výstup na Sněžku z Pece pod Sněžkou

Nástupní místo

Placené parkoviště v Peci pod Sněžkou u přehrady v Bukovém údolí.

 

Popis treku

U parkoviště jsme se napojili na modrou turistickou značku a vyrazili jsme směr Sněžka. Trasa vede nejprve po asfaltce kolem řeky Úpa. Minuli jsme dolní stanici lanovky na Sněžku a pokračovali dál. Stoupání je velmi mírné. Asi po 3 kilometrech končí asfaltka a dál pokračuje klasická horská stezka. Zde také začíná prudší stoupání, stezka se zařezává do svahu Sněžky. Těsně pod vrcholem jsme minuli vodopády Rudného potoka. Poté již následoval závěrečný výstup do Obřího sedla, kde se nachází Slezský dům. Tato chata se nachází již na polské straně.

Až sem nebylo po cestě zase tolik turistů. To se radikálně změnilo u Slezského domu. Odtud až na Sněžku šly davy lidí. Cesta je široká, vyskládaná kameny. Na vrchol lze dojít dvěma způsoby. Po modré mírnější cestou, nebo po červené prudčeji. Tuto cestu jsme si vybrali i my. Nakonec jsme dosáhli vrcholu Sněžky. V občerstvení jsme si dali párek v rohlíku a limonádu. Bohužel se začalo rychle horšit počasí. Původně jsme chtěli sestoupit alespoň k přestupní stanici lanovky na Růžové hoře. Nakonec jsme využili lanovku z vrcholu a pěkně jsme sjeli zpět do Pece pod Sněžkou a vrátili se zpět k autu.
 

Náročnost

Výstup na Sněžku je technicky jednoduchý, během kterého je přeci jen nutné překonat poměrně slušné převýšení (skoro 800 metrů). Nejprudší pasáž je asi závěrečný výstup na vrchol, prudší je i výstup k Slezskému domu. Ale obecně není na trase žádný prudký, nebo jinak náročný úsek. Od Slezského domu je také náročné vstřebat davy turistů mířící na Sněžku. Trasu zvládnou starší děti.
 

Dostupnost vody

Občerstvení je na samotném vrcholu Sněžky a poté samozřejmě na Slezském domě. Sebou je dobré mít alespoň 1,5 litru na osobu.
 

Možnosti přespání

Pravděpodobně je možné přespat na Slezském domě. Případně je plno možností v Peci pod Sněžkou a jejím okolí.
 

Vrcholy

Hlavní důvod treku je výstup na naši nejvyšší horu Sněžku 1 603 m n.m. Výhledy jsou logicky ničím nerušené a je možné přehlédnout Krkonoše a široké okolí. Za dobrého počasí je vidět například i Praděd v Jeseníkách.
 

Nebezpečí

Trasa je technicky velmi jednoduchá a není zde žádný exponovaný úsek. Celou dobu se jde po značených cestách. Ty jsou samozřejmě hodně kamenité, takže za mokra to může klouzat. Hlavní nebezpečí tak je asi počasí, které se může velmi rychle měnit. Což jsme zažili na vlastní kůži.
 

Jídlo

Vaří se na Slezském domě. Ale je to již na polské straně. Bufet je i přímo na Sněžce. Mají např. párek v rohlíku, nebo různé tyčinky.
 

Zajímavosti

Lanovka na Sněžku má dlouhou historii. Její stavba začala již v roce 1946. První úsek na Růžovou horu byl uveden do provozu v roce 1949, na samotný vrchol v roce 1950. Lanovka se stala ihned velmi populární. Už v prvním roce provozu ji využily desettisíce lidí. Na lanovku se stály několikahodinové fronty. Jednalo se o visutou dvousedačkovou lanovku. Za hodinu byla schopná přepravit 250 lidí. Mezi lety 2011 - 2013 došlo k výměně lanovky za moderní kabinkovou pro čtyři osoby. Rekonstrukce stála 250 mil. Kč.

Vloženo: 12. 03. 2022
Autor:
kratas
Profil autora