NaTreku.cz

Podzimní trek na horu Stuhleck nedaleko Semmeringu

Pohoří, oblast / Stát

Fischbacherské Alpy / Rakousko

Roční období

Léto

20. 09. 2015

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 604 m

↓ 604 m

Délka

8.9 km

5 hod.

Nadmořská výška

max. 1782 m n.m.

min. 1374 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 604 m
Sklesané metry: 604 m

Lehká horská túra na Stuhleck ve Fischbacherských Alpách

Nástupní místo

Silniční sedlo Pfaffensattel východně od hory Stuhleck. Silnice sem vede z městečka Steinhaus am Semmering. Ze sedla vede značená cesta.
 

Popis treku

Do silničního sedla Pfaffensattel jsme přijeli po silničce, která vede od vesnice Steinhaus am Semmering. Sedlo leží ve výšce cca. 1 370 m n. m. Tím jsme si ušetřili mnoho sil na výstup. V sedle jsme zanechali auto na malém parkovišti. Vydali jsme se po značené cestě č. 740. Cesta vede nejprve jehličnatým lesem po lesní stezce. (foto) Poměrně rychle jsme nabírali výšku. Občas jsme překřížili širokou lesní cestu, kterou vozí zásoby na chatu pod vrcholem. Z lesa jsme přešli na pastviny a poté na alpské louky. Asi 500 výškových metrů pod vrcholem jsme se napojili na širokou cestu, po které jsme vystoupali až na vrchol hory Stuhleck 1 782 m n. m. (foto)

Po krátkém odpočinku jsme pokračovali dál po hlavním hřebeni směrem na západ. (foto) Nejprve jsme mírně klesli a poté jsme pokračovali po loukách asi 1 km. Po cestě jsou různé lavičky k odpočinku. U jedné takové jsme se rozhodli, že zde další pochod ukončíme a vrátíme se na Stuhleck. Hlavní důvod našeho rozhodnutí byl ten, že za další asi 1 km se stavěly obří větrné elektrárny. A na to jsme zvědaví nebyli. Po stejné cestě jsme tak vystoupali opět na vrchol hory Stuhleck. A tentokrát jsme zamířili rovnou na chatu Alois Günher Haus. (foto) Zde jsme doplnili tekutiny a zahřáli se. Poté jsme se začali vracet zpět k autu. Sestup jsme si nakonec mírně protáhli, neboť jsme nešli po značce, ale po již zmíněné široké cestě, kterou lze vyjet autem až k chatě. (foto) Cesta není tak prudká a jelikož jsme měli v manduce 7mi měsíčního prcka, tak to bylo pro nás pohodlnější. I tak jsme zanedlouho byli u auta v sedle. A poté již následoval návrat do civilizace.
 

Náročnost

Jednoduchá túra po stezkách nebo širokých cestách. Ani převýšení není nijak vysoké. Celou trasu jsme absolvovali se sedmi měsíčním klučinou v nosičce.
 

Dostupnost vody

Vodu lze doplnit na chatě Alois Günther Haus, která leží několik metrů od vrcholu hory Stuhleck.
 

Možnosti přespání

Možnost přespání je na chatě Alois Günther Haus. V případě tohoto treku to opravdu nebylo nutné, celý trek zabral jen 5 hodin.
 

Vrcholy

Z hory Stuhleck 1 782 m n. m. jsou dobré výhledy na severní pohoří Raxalpe, Schneealpe a Schneeberg.
 

Nebezpečí

Na trase není žádné objektivní nebezpečí. Cesta je bezpečná, dobře značená, většinou vede po stezkách a ve vrcholových partiích po alpských loukách.

Vybavení

Pro výstup na horu Stuhleck stačí základní oblečení do hor. Vzhledem k jednoduchému terénu stačí i kvalitní nízké trekové boty.

 

Jídlo

Přímo u vrcholového kříže se nachází chata Alois Günther Haus, kde se dá dobře najíst a napít.
 

Zajímavosti

V zimně je tato lokalita hojně navštěvovaná milovníky zimních sportů. My jsme zde byli na podzim a žádné masy lidí se nekonaly. Jedná se o příjemnou rodinnou horskou túru.
 

Vloženo: 22. 03. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora