NaTreku.cz

Nenáročná turistika ke Skalní bráně u Máchova jezera

Pohoří, oblast / Stát

Kokořínsko - Máchův kraj / Česko

Roční období

Zima

04. 01. 2019

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 146 m

↓ 146 m

Délka

8.2 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 315 m n.m.

min. 271 m n.m.

Turistická mapa CHKO Kokořínsko - Máchův kraj

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 146 m
Sklesané metry: 146 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Přelidněnost - v letní sezoně větší

Zimní výlet ke skalní bráně v CHKO Kokořínsko

Nástupní místo

Auto jsem zanechal na konci vesnice Provodín, místní část Horní Provodín. V zatáčce je místo tak pro dvě auta. Vede zde zelená turistická značka z nádraží Jestřebí. To je vzdáleno asi 2 kilometry.
 

Popis treku

Od vesnice Provodín jsem se vydal po zelené značce ke skalním útvarům Skalní brána a jeskyně Psí kostel. Značka vede po lesní asfaltce (foto) kolem obory Velký Dub. Stoupání na trase je minimální a tak cesta rychle ubíhala. Po asi 2,5 kilometru značka odbočí doleva a pokračuje po krásné lesní cestě, která vede borovicovým lesem (foto). Kolem cesty vykukují pískovcové bloky. Cesta lehce klesne a poté je již vidět skalní stěna s oknem. Stezka vede pod tímto skalním útvarem a obchází ho. Nakonec následuje lehké stoupání, které mne přivedlo přímo ke Skalnímu oknu (foto).

Po značce jsem pokračoval dál a brzy jsem došel ke skalní jeskyni Psí kostel. Po prohlídce jeskyně jsem došel k rozcestí se žlutou značkou. Po ní jsem se začal vracet zpět. Po napojení se na lesní asfaltku jsem žlutou značku opustil a po cyklostezce jsem se vrátil zpět k autu.
 

Náročnost

Velmi jednoduchý výlet po značených cestách. Jde se po lesní asfaltce nebo po široké lesní cestě. Prudší je jen krátké stoupání ke skalní bráně a jeskyni Psí kostel. Trasa není vhodná pro kočárek, protože některé pasáže cesty jsou více kamenité. Pro děti a psy je cesta ideální.
 

Dostupnost vody

Na trase není žádná možnost občerstvení. Nenarazil jsem ani na žádnou studánku. Je nutné mít vlastní zásoby vody. Trasa je ale krátká a tak stačí 0,5 litru na osobu.
 

Vrcholy

Na trase se nejde přes žádný vrchol. Omezené výhledy nabízí okolí Skalní brány.
 

Nebezpečí

Trasa samotná je velmi jednoduchá a bezpečná. Jde se po širokých cestách. Jediné nebezpečí, hlavně pro děti, je prolézání jeskyně Psí kostel (foto). Není zde žádné zábradlí a jeskyně je vytesána několik metrů nad okolním terénem. A hlavně za mokra to zde může klouzat. Další problém můžou způsobit cyklisté v letní sezoně. Část trasy totiž vede po cyklostezce.
 

Jídlo

Na trase není žádné občerstvení. Je potřeba mít nějakou tu svačinu sebou.
 

Zajímavosti

Jeskyně Psí kostel se nachází v CHKO Kokořínsko - Máchův kraj, kousek od Máchova jezera. Jedná se o přírodní útvar, který vznikl na konci doby ledové. Ačkoliv většina turistických průvodců označuje jeskyni za uměle vytvořenou, výrazný zásah člověka zde archeologové nenašli. Výška jeskyně je maximálně 2,5 metru,má sedm vchodů a celková délka jeskyně je asi 80 metrů. Název jeskyně vznikl z německého Hundkirche. Pravděpodobně se zde ukrývali lovci při honech před špatným počasím. V minulosti se zde ukrývali loupežníci nebo dezertéři. Nyní je oblíbeným místem trempů, o čemž svědčí ohniště v jeskyni. 

Více informací o Kokořínsku najdete například v pořadu České televize Klenoty naší krajiny.

Vloženo: 10. 01. 2019
Autor:
Gejza
Profil autora