NaTreku.cz

Trasa kolem řeky Moravy v CHKO Litovelské Pomoraví

Pohoří, oblast / Stát

Litovelské Pomoraví / Česko

Roční období

Zima

02. 03. 2019

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 13 m

↓ 13 m

Délka

8.8 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 234 m n.m.

min. 228 m n.m.

Turistická mapa Litovelské Pomoraví

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 13 m
Sklesané metry: 13 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro kočárky - NE, ale po NS ano
  4. Přelidněnost - v letní sezoně větší

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro kočárky - NE, ale po NS ano
  4. Přelidněnost - v letní sezoně větší

Tipy na výlety v pohoří Litovelské Pomoraví

Trasa k Mladečským jeskyním v Litovelském Pomoraví
Česko
Jaro 2020

Trasa k Mladečským jeskyním v Litovelském Pomoraví

Obtížnost: 1 / 5
Délka: 2 hodiny

Všechny treky v pohoří Litovelské Pomoraví

Jednoduchý okružný výlet v Litovelském Pomoraví u města Litovel

Nástupní místo

Náměstí Přemysla Otakara v Litoveli.
 

Popis treku

Z náměstí v Litoveli jsem se vydal po červené značce, na kterou brzy navázala naučná stezka. Po ní jsem vyšel z města. Kousek za posledním domem jsem přešel po mostě řeku Moravu (foto) a stočil jsem se doprava. U čističky vod jsem opustil naučnou stezku a pokračoval jsem rovně po úzké pěšině. Ta vede mezi čističkou a řekou. Po stezce jsem pokračoval v lese. Cesta je v této části ještě dobře viditelná, ale také úzká. Vede kousek od koryta řeky a tak jsou z ní dobré výhledy na Moravu. Postupně se však stezka ztrácí a nakonec jsem šel skoro volným terénem lesem. Občas jsem si odskočil k řece a kochal se pohledy na řeku Moravu (foto). Nakonec jsem se napojil na širokou cestu, po které vede naučná stezka.

Přešel jsem most přes Moravu a pokračoval až k mostu přes Bahenku. Zde jsem se napojil na červenou značku, po které jsem se začal vracet zpět. Cesta vede takřka stále rovně po široké cestě (foto). Po vyjití z lesa jsem prošel kolem bývalého Šargounského mlýna a vrátil jsem se zpět do Litovele.
 

Náročnost

Velmi jednoduchý výlet. První část se jde po neznačecné stezce, která se postupně vytrácí a je hůře viditelná. Ale není kam se ztratit. Zpáteční cesta je již po značených širokých cestách. Převýšení je v podstatě nulové. Trasa je ideální pro děti a psy. Stezku kolem řeky kočárky neprojedou, je ale možné tuto část trasy jít po Lesánkově Naučné stezce, která vede po široké cestě. Zde by se dalo projít i s kočárky.
 

Dostupnost vody

Na trase není žádné občerstvení. Koupit jídlo, pití nebo zajít do restaurace je možné jen ve městě Litovel. Proto je dobré vzít si aspon 0,5 litru na osobu.
 

Nebezpečí

Trasa je bezpečná, jen se stezka po cestě z Litovele postupně ztrácí v lese. Občas se jde volně v lese (foto), ale není zde žádný komplikovaný úsek. Cesta zpět je jednoduchá až technicky nudná po širokých a dlouhých cestách.
 

Jídlo

Restaurace jsou ve městě Litovel, po cestě žádné občerstvení není. Možná v létě u Šargounského mlýna (více inforamcí o mlýnu zde), ale mimo sezonu je určitě zavřeno. Odpočívadla po cestě jsou, tak je dobré si vzít nějakou tu svačinu.
 

Zajímavosti

CHKO Litovelské Pomoraví se nachází mezi Olomoucí a Mohelnicí a bylo vyhlášeno v roce 1990. Středem protéká řeka Morava, která vytváří unikátní meandry a v jejím okolí se nachází lužní lesy. V nich se nacházejí také vzácné mokřady, které jsou domovem pro mnoho živočichů. Tyto lužní lesy fungují již několik stovek let jako přirozené protipovodňové opatření, neboť řeka Morava se do těchto lesů při velké vodě rozlévá.

Hezské záběry a další informace o Litovelském Pomoraví najdete v pořadu ČT Klenoty naší krajiny nebo Ostrovy zapomenutého klidu.

Vloženo: 06. 03. 2019
Autor:
Gejza
Profil autora