NaTreku.cz

Okružní výlet na zříceninu hradu Oheb u vodní nádrže Seč

Pohoří, oblast / Stát

Železné hory / Česko

Roční období

Jaro

04. 05. 2019

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 266 m

↓ 266 m

Délka

8.5 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 572 m n.m.

min. 452 m n.m.

Turistická mapa CHKO Železné hory

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 266 m
Sklesané metry: 266 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro kočárky - NE
  4. Přelidněnost - na jaře střední

Výlet na hrad Oheb v Železných horách

Nástupní místo

Túru začínám v rekreační osadě Ústupky v jižní části Sečské přehrady. Většina parkovišť je zde soukromých, našel jsem jedno volné / neplacené u Restaurace U Stodoly. Do osady vede severně silnička od Seče.
 

Popis treku

Po krátkém hledání místa na zaprkování v obci Ústupky jsem konečně vyrazil od hospody U Stodoly po modré značce (také značené jako Vlastivědná stezka krajem Chrudimky). Ta od osady lehce stoupá, brzy mne zavedla do lesa. Po lesní pěšině jsem v klidu pokračoval směrem ke hradu Oheb (foto). Těsně před samotným hradem je skvělá vyhlídka ze skály na přehradu Seč s ostrovem uprostřed. Kousek od této vyhlídky je již samotná zřícenina hradu Oheb, která je poměrně rozsáhlá, určitě stojí za prohlídku.

Po prohlídce jsem pokračoval po modré značce, která od hradu klesá k silnici. Tu je nutné překonat, lehký problém jsou zde svodidla na okraji silnice. Dál vede značka lesem, napojuje se na naučnou stezku Historie vápenictví a stále klesá až ke Chrudimce. Zde se cesta stáčí a pokračuje podel říčky. Brzy však údolí opouští a stoupá po stezce k Markové skále. Tento úsek je poměrně prudký a v závěru i kamenitý.

Od Markovy skály se jde dál lesem až k místní silničce. Zde jsem značku opustil a po lesní cestě se vydal do vesnice Proseč. Chvilku jsem šel lesem, poté jsem se napojil na asfaltku, která mne dovedla do vesnice. Z obce Proseč jsem pokračoval směrem na jih po široké polní cestě (foto) směrem ke jižní části přehrady Seč. Z této cesty jsou krásné výhledy do okolí. Při vstupu do lesa začne cesta klesat. Nakonec mne dovedla až k začátku přehrady Seč. Zde jsem se napojil na modrou značku, která je vedena po úzké lesní stezce. Po ní jsem došel po břehu přehrady zpět do vesnice Ústupky.
 

Náročnost

Jednoduchý výlet většinou po značených cestách. Převýšení je malé, cesty jsou bez problémů schůdné. Jde se po všech typech povrchů - lesní, polní cesty, asfaltky. Jediné prudší stoupání je od potoka k Markové skále (foto). Zde se jde po úzké lesní pěšině. Trasa je ideální pro děti a psy, kočárky cestu neprojedou.
 

Dostupnost vody

Po cestě jsem na pramen nebo studánku nenarazil. V osadě Ústupky je však několik hospod, kde můžete dopnit tekutiny (restaurace Kapitán nebo restaurace U Stodoly).
 

Možnosti přespání

Osada Ústupky je vlastně rekreační oblast, takže je zde velké množství ubytovacích zařízení všeho druhu. Podle sdělení místních tu však v létě bývá vše plné a je dobré si vše včas dopředu rezervovat (neplatí pro mimo sezónu), např. v Hotelu Jezerka, nebo v kempu Yacht clubu Pardubice.
 

Vrcholy

Trasa nevede přes žádný vrchol, nicméně výhledy od hradu Oheb na přehradu jsou skvělé.
 

Nebezpečí

Cesta je bezpečná za každého počasí. Jediný prudší a kamenitější úsek je stoupání od Chrudimky k Markove skále. Jiný nebezpečný úsek zde není.
 

Jídlo

Ve vesnici Ústupky je poměrně hodně restaurací a hospod, není problém se zde najíst. I parkoviště je u hospody U Stodoly.
 

Zajímavosti

Zřícenina hradu Oheb se nachází na skále nad přehradou Seč. Dříve zde byla samozřejmě řeka Chrudimka, podle které hrad název dostal (dříve se jmenovala Ohebka). Hrad byl vystavěn na začátká 15. století. Založil jej pravděpodobně Ješík z Popovce. Během Husitských válek byl v rukách husitských hejtmanů. Od roku 1455 patřil hrad rodu Trčků z Lípy. Ti však o něj brzy ztratili zájem. Od roku 1490 je hrad opuštěný. Do dnešních dnů se zachovalo torzo vstupní brány, zbytky sklepů, věže a hradního paláce. Zřícenina je volně přístupná, více informací o zřícenině hradu najdete na hrady.cz
 

Sečská přehrada byla vystavěna na přelomu 20. a 30. let dvacátého století se zděnou obloukovou hrází. Při zatopení přehrady na její ploše vznikl jeden z největších ostrovů v České republice. Nad tímto ostrovem v severní části přehrady ční vysoký skalní rulový ostroh se zříceninou Oheb - celý tento záliv patří do přírodní rezervace Oheb. Další informace o vodní nádrži Seč najdete v pořadu ČT Toulavá kamera.

Vloženo: 14. 05. 2019
Autor:
Gejza
Profil autora