NaTreku.cz

Výlet na zříceninu hradu Kozlov v Českém ráji

Pohoří, oblast / Stát

Český ráj / Česko

Roční období

Jaro

06. 05. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 392 m

↓ 383 m

Délka

10.4 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 378 m n.m.

min. 262 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 392 m
Sklesané metry: 383 m

Výlet z Mladostova na zřícenina hradu Kozlov v Českém ráji

Nástupní místo

Výlet začínáme v malé vesnici Mladostov, kde máme i ubytování. Vesnička leží na silnici spojující Vyskeř a Kocanovy.
 

Popis treku

Po dvou dnech strávených mezi milovníky cyklo i pěší turistiky v okolních "to musíte vidět" místech, jsem se rozhodl zkusit něco jiného. A musím říct, že mimo místních jsem na nikoho nenarazil :-)

Okružní výlet začínám v Mladostově (foto), odkud se vydávám po cyklo dálnici směrem na Kacanovy. Po pár metrech ale uhnu (dá se říct z Mladostova první odbočka doleva) na neznačenou šotolinovou cestu vedoucí k místním samotám. Ta postupně přejde v lesní cestu a vymletý kaňon. Po pár metrech se napojuje na značenou trasu ve vesnici Rybníčky.

Od rozcestníku pak pokračuji po zelené, přes zastrčenou, ale značenou vyhlídku na kopec Bezděz až do Podpohoří. Cesta vede vesnicí okolo silnice. V Podpohoří vyměním zelenou značku za žlutou a po lesní cestě vystoupám na vrchol Kozlov 381 m n. m., kde se nachází Raisova vyhlídka, je zde i altán s posezením (foto). Pokud nepůjdete po značené žluté cestě, ale kousek vlevo lesem, budete procházet okolo všude přítomných krásných skalních věží. Kousek za Raisovou vyhlídkou je zřícenina skalního hradu Kozlov.

Odtud se vydávám dolů k rybníčku Vustra (foto), kde se dalo příjemně relaxovat / lehce koupat (ze strany neznačené lesní cesty). Po lesní cestě vracím zpět do Podhoří k soše sv. Jana Nepomuckého, odtud po žluté značce přímo do občerstvovny v Kacanovech.

Další cesta k výchozímu bodu už vede jen po silnici. Před odbočkou na Mladostov je neznačená úzká cesta do kopce, kde po pár metrech uvidíte přístřešk s gongem a od něj nahoru narazíte na pěkný Tibetský altán.
 

Náročnost

Cesta vede nezpevněnou lesní cestou, po asfaldce i polní cestě. Trasu zvládnou bez problémů i předškolní děti. Jsou zde úseky, kde se nedostanete s kočárkem (nevyzkoušeno :) ). Doporučuji raději nosičku na záda. Převýšení není velké a výstupy nejsou prudké.
 

Dostupnost vody

Po cestě je jedna občerstvovna v obci Kocanovy, ale i mimo trasu najdete v okolních obcích vodu i jídlo v restauracích.
 

Možnosti přespání

Ubytování ve vesnici Mladostov u milovníka lezení a staré techniky (menší stěnu má pan domácí i doma na půdě). Jinak je v okolí velké množství penzionů.
 

Vrcholy

Na trase je vrchol Kozlov 381 m n.m., kde je i dobrá Raisova vyhlídka do okolí a přístřešek s lavicemi.

Nebezpečí

Trasa je bezpečná, cesty většinou značené. Jediný problém může být krátký úsek po silnici, kde můžou jezdit auta. Silnice je však velmi málo frekventovaná.
 

Jídlo

Jídlo se dá pořídit po cestě, před i po ní v okolních vesnicích. Ja zkoušel po cestě hotelovou restauraci v Kacanovech a místní radí výbornou domácí kuchyni v restauraci Česká hospoda v obci Olešnice.
 

Zajímavosti

Hrad Chlum na hoře Kozlov pochází ze 14 století, první zmínky jsou z roku 1353, ale vybudován byl pravděpodobně v první polovině 14. století. Jednalo se o mohutný, převážně dřevěný hrad. Zanikl pravděpodobně v roce 1425 během dobývání husitských vojsk nedalekého hradu Valdštejn. Více o hradu Kozlov zde.

Určitě doporučuji návštěvu zapadlého Tibetského altánku v Kacanovech, je tam navštěvní kniha, vysvětlující fotografie, posezení a klid.
 

Vloženo: 10. 05. 2018
Autor:
Radim
Profil autora