NaTreku.cz

Vysokohorská túra v masivu hory Aragats k pevnosti Amberd

Pohoří, oblast / Stát

Arménská vysočina / Arménie

Roční období

Léto

19. 07. 2019

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 154 m

↓ 1219 m

Délka

14.3 km

6 hod.

Nadmořská výška

max. 3234 m n.m.

min. 2133 m n.m.

Turistická mapa okolí hory Aragats

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 154 m
Sklesané metry: 1219 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - na trase malá, u pevnosti hlavně o víkendech velká
  2. Dobré je mít trekové hole na odhánění pasteveckých psů
  3. Od pevnosti je možné dojít do města Buyarakan nebo odjet taxikem

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - na trase malá, u pevnosti hlavně o víkendech velká
  2. Dobré je mít trekové hole na odhánění pasteveckých psů
  3. Od pevnosti je možné dojít do města Buyarakan nebo odjet taxikem

Tipy na výlety v pohoří Arménská vysočina

Výstup na jižní a západní vrchol sopky Aragats nedaleko Jerevanu
Arménie
Léto 2019

Výstup na jižní a západní vrchol sopky Aragats nedaleko Jerevanu

Obtížnost: 3 / 5
Délka: 7 hodin

Všechny treky v pohoří Arménská vysočina

Horská turistika od jezera Kari lake k pevnosti Amberd v Arménii

Nástupní místo

Jezero Kari Lake, které se nachází jižně od nejvyšší hory Arménie Aragats. K jezeru vede silnice, takže je sem možné dojet taxikem.
 

Popis treku

Od jezera Kari lake jsme se vydali po polní cestě směrem k hoře Amberd. Vybrali jsme si cestu mezi touto horou a hlubokým kaňonem řeky Ampur. Kromě lehkého obtěžování pasteveckými psy se až pod horu šlo krásně. Pod horou Amberd jsme zanechali batohy a na lehko jsme vyrazili na její vrchol. V horní části se jde po velkých kamenných polích.

A právě zde jsme zažili nečekané setkání. Na druhé straně kamenů totiž sídlil medvěd. Naštěstí měl z nás stejný strach jako my z něj a tak vzal nohy na ramena a utekl (foto). Bohužel si vybral směr na vrchol hory Amberd. A jelikož na nás stále koukal co děláme, tak jsme se rozhodli ho neprovokovat a kousek pod vrcholem jsme to raději otočili a vyklepaní sešli zpět k batohům. Místnímu pastevci jsme o existenci medvěda řekli, ale evidentně o něm věděl a byl úplně v klidu.

My jsme tedy dál pokrčovali po vyšlapané cestě. Od hory Amberd se jde stále po širokých pláních (foto). Krajina je zde stále stejná a cesta moc dobře neubíhala. Postupně jsme začali stále více klesat. S tím se začala měnit i krajina, častěji zde byly kameny. Ale na stromy jsme po celou dobu nenarazili. Na pláních je poměrně dost vyšlapaných cest, tak nám pomáhala v orientaci GPS v mobilu.

Nakonec jsme došli na dohled pevnosti. To jsme byli už docela utahaní ze slunce a dlouhé cesty. Před pevností jsme se napojili na širokou cestu a po ní došli k cílu naší cesty. Naštěstí je zde občerstvení, kde mají chlazené pivo. Po doplnění energie jsme se vydali na prohlídku pevnosti (foto) a poté počkali na odvoz, který jsme si domluvili. Byl to stejný chlapík, u kterého jsme spali v Jerevanu. Ten nás tak odvezl zpět do Jerevanu.
 

Náročnost

Technicky velmi jednoduchý trek. Celou dobu se jde po pláních, na kterých jsou vyšlapané cesty. Jelikož trek začíná ve výšce cca. 3 200 m n.m., jde se po většinu trasy z kopce. Jediná výjimka byl pokus o výstup na horu Amberd. Na ni nevede žádná oficiální cesta a tak jsme šli po kamenné suti. Orientačně není trasa také žádný problém, jde se mezi kaňonem a masivem hory Amberd.
 

Dostupnost vody

Na trase jsme nenarazili na žádnou vodu. Měli jsme zásoby vody, které jsme nabrali v hospodě u jezera Kari. Stačilo nám cca 2 litry vody. U pevnosti Amberd je občerstvení, kde se dají tekutiny bez problémů doplnit.
 

Možnosti přespání

Noc jsme strávili u jezera Kari lake. Je zde i hotel, my spali s ostatními trekaři na druhé straně jezera.
 

Vrcholy

Po cestě jsme se pokusili vyjít na horu Amberd 3 243 m n.m., ale divoká zvěř nás zahnala kousek pod vrcholem. I tak byly výhledy hlavně na sopku Aragats skvělé (foto). A samozřejmě je dobře vidět i posvátná hora Ararat v Turecku.
 

Nebezpečí

Celou dobu se jde po širokých plání. Nejsou zde žádná exponovaná místa. Jelikož se jde stále v otevřené krajině, můžou v létě způsobit nepříjemnosti bouřky. Není kam se schovat. A pro nás nečekaně je nutné si dát i v takovýchto výškách pozor na medvědy. Potkali jsme jednoho těsně pod vrcholem hory Amberd. S tím souvisí i pastevečtí psi, kteří hlídají stáda a nás také pěkně vyštěkali. Je dobré mít pro ochranu trekové hole.
 

Jídlo

Občerstvení je na konci treku u pevnosti Amberd. Po cestě jsme dojídali zásoby z předešlých dnů co nám zůstaly.
 

Zajímavosti

Pevnost Amberd, cíl naší cesty, se nachází na svazích hory Aragats zhruba ve výšce 2 200 m n.m. nad soutokem řek Arkaseh a Amberd. Pevnost byla vybudována asi v 7. století, zásadní rekonstrukcí prošla v 11. století, kdy získala dnešní podobu. V té době patřila pevnost rodu Pahlavuni. Na konci 11. století pevnost dobyli Turci a udělali z ní svoji vojenskou základnu. Na konci 12. století ji Arméni za pomoci Gruzínců dobyli zpět. Ve 13. století však byla pevnost dobyta Mongoly a částečně zničena. Od té doby byla opuštěná až do 20. století, kdy začaly práce na jeho záchraně.

Vloženo: 31. 07. 2019
Autor:
Gejza
Profil autora