NaTreku.cz

Vysokohorský výlet na horu Bräuningzinken v Totes Gebirge

Pohoří, oblast / Stát

Totes Gebirge / Rakousko

Roční období

Léto

25. 07. 2016

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 499 m

↓ 499 m

Délka

5.1 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 1899 m n.m.

min. 1555 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 499 m
Sklesané metry: 499 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Přelidněnost -malá

Nenáročný rodinný výstup na horu Bräuningzinken

Nástupní místo

Trek začínáme na parkovišti u horské chaty Loseralm. Na parkoviště vede placená cesta Loser Panoramastrasse z města Altausee (16 Euro za auto).
 

Popis treku

Na parkoviště u chaty Loseralm jsme vyjeli po mýtné cestě (16 Euro/auto) z města Altaussee. Původně jsme chtěli jít na horu Loser, tam se však hrnuly davy lidí a tak jsme se rozhodli pro výstup na horu Bräuningzinken, kde bylo lidé o poznání méně. Počasí nebylo nic moc, přesto jsme vyrazili. U parkoviště jsme se napojili na červenou značku.

Po ní jsme začali mírně stoupat po vyšlapané stezce vzhůru. Cesta poté vedla v kamenném poli (foto), ale brzy se opět změnila v klasický horský chodník. Stoupali jsme kolem starých lanovek, které asi sloužily k zásobování místních salaší (foto). Nakonec jsme po stezce došli k salaším Brüningalm. Ty jsou na úpatí hory Bräuningzinken. Zde jsme opustili značenou stezku a po vyšlapané pěšině jsme přetraverzovali úpatí hory. Došli jsem do sedla Gschwandtsattel a začali stoupat na horu Bräuningzinken 1 899 m n. m. Stezka vede v několika serpentinách a mezi kosodřevinou jsme vystoupali na vrchol (foto). Bohužel počasí nám moc nepřálo a tak byly výhledy z vrcholu hory omezené.

Sestoupili jsme zpět do sedla a pokračovali po hřebínku. Počasí se však stále zhoršovalo, proto jsme se rozhodli opustit hřeben a pod skalními stěnami jsem sestoupili do horského kotle. Vede sem vyšlapaná stezka, takže to nebyl žádný problém. Po vyšlapaném chodníčku jsme se tak kolem jezera Augtsee vrátili zpět na parkoviště.
 

Náročnost

Jednoduchý výstup na méně známou horu v Totes Gebirge. Výstup výrazně usnadňuje výjezd autem po mýtné silnici, proto převýšení není tak velké. Technicky zde také nejsou žádné problémy. Většinou se jde po vyšlapaných stezkách nebo po kamenných polích, tzv. škarpech. Cestu zvládnou bez problémů i menší děti.
 

Dostupnost vody

Tekutiny je možné doplnit na chatě Loseralm na parkovišti. Další možnost je pramen u salaší Bräuningalm během výstupu. Nám na celý výlet stačil 1 litr na osobu.
 

Možnosti přespání

Ubytování je možné v blízkém městě Altaussee v mnoha penzionech. Nejbližší horská chata, ve které je možné přespat, je Loserhütte. Ta leží na cestě z údolí na parkoviště u Loseralm.
 

Vrcholy

Za dobrého počasí je z hory Bräuningzinken 1 899 m n. m. krásný výhled na hlavní hřeben Totes Gebirge. Na druhou stranu je celý masiv Dachsteinu. Dobře jsou vidět i hory pohoří Salzkammergut.
 

Nebezpečí

Cesta je bezpečná, jde se po vyšlapaných stezkách. Pro nás bylo největší nebezpečí přicházející bouřka, kvůli které jsme trasu i mírně zkrátili. Snad jedině na vrcholu hory Bräuningzinken je dobré dávat větší pozor, neboť na sever hora padá do údolí strmými stěnami.
 

Jídlo

Občerstvení je možné na chatě Loserlam na parkovišti. Nám stačily vlastní zásoby (svačina a tyčinky).
 

Tip na výlet

Pohoří Totes Gebirge nabízí spoustu možností k výletům. Popis jednoho takového treku v jeho východní části naleznete na našem webu - Jarní trek na horu Gamstein
 

Vloženo: 28. 06. 2018
Autor:
Gejza
Profil autora