NaTreku.cz

Krátký výlet na rozhlednu Blatenský vrch

Pohoří, oblast / Stát

Krušné hory / Česko

Roční období

Léto

21. 08. 2021

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 152 m

↓ 152 m

Délka

3.7 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 1043 m n.m.

min. 893 m n.m.

Turistická mapa Krušné hory

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 152 m
Sklesané metry: 152 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - střední
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro psy - ANO

Výlet na rozhlednu Blatenský vrch přes Vlčí jámy

Nástupní místo

Parkoviště u kostela v obci Horní Blatná. Po cestě jsem zjistil, že je možné ještě zaparkovat na kraji obce u turistické značky.
 

Popis treku

Od kostela v Horní Blatné jsem se vydal po červené turistické značce. Brzy jsem opustil obec. Na jejím okraji je ještě jedno místo, kde je možné zaparkovat. Dál k Vlčím jamám vede široká cesta, která mne brzy přivedla do lesa. Stoupání je velmi mírné a v podstatě hned za vstupem do lesa začínají Vlčí jámy. Stezka vede kolem nich. V jejich horní části je možné po prudkých schodech sestoupit do nejužších míst Vlčích jam. I v srpnu zde byly stále zbytky sněhu.

Od Vlčích jam cesta dál lehce stoupá a velmi brzy jsem došel k rozhledně Blatenský vrch. Vstupenka se kupuje v občerstvení pod rozhlednou. Výhledy byly lehce zamračené, ale např. Klínovec byl dobře vidět. Z rozhledny jsem začal návrat po žluté značce. Ta klesá rovně a lehce prudčeji. Asi po půl kilometru jsem odbočil vlevo a po široké cestě se vracel do Horní Blatné. Cesta ještě chvilku vede lesem, později mezi loukami a pastvinami.
 

Náročnost

Velmi jednoduchý a krátký výlet, který je ideální pro děti nebo důchodce. Převýšení je minimální, cesty jsou široké a bezpečné. Jediný prudký sestup je do Vlčích jam, kdy se jde po velmi prudkém kamenitém schodišti. Trasa je vhodná i pro psy.
 

Dostupnost vody

Občerstvení je přímo pod rozhlednou Blatenský vrch. Mají nealko, pivo i něco ostřejšího. Já měl asi 0,5 litru vlastní vody.
 

Možnosti přespání

V obci Horní Blatná nebo okolních obcích, např. Pernink je plno možností k ubytování.
 

Vrcholy

Na vrcholu Blatenského vrchu 1 043 m n.m. je postavena rozhledna, díky které jsou pěkné výhledy na Krušné hory.
 

Nebezpečí

Trasa je velmi jednoduchá a bezpečná. Jediné místo, kde je dobré si dát pozor, jsou prudké schody na dno Vlčích jam. Jsou opravdu prudké a za mokra to zde může klouzat. Jinak se jde celou dobu po širokých cestách.
 

Jídlo

Hospody jsou v obci Horní Blatná a občerstvení přímo pod rozhlednou Blatenský vrch.
 

Zajímavosti

Vlčí jámy jsou pozůstatkem těžby ve středověku. Jedná se o bývaly důl Jiří, který se propadl. Stěny jsou cca 60 metrů vysoké. Místy je průrva tak úzká, že zde zůstává sníh i led po celý rok. Toho např. využili během napoleonských válek, kdy led využívali k ošetřování raněných vojáků.

Rozhledna Blatenský vrch byla postavena v roce 1921. Původní název byl Zitina vyhlídka na počest poslední rakouské císařovny Zity Bourbunsko Parmské. Až do čtyřicátých let minulého století byl u rozhledny i hotel. Ten byl později zbourán kvůli špatnému stavu. Rozhledna je vysoká 21 metrů a je otevřena od května do října celý týden, zbytek roku jen o víkendech.
 

Vloženo: 23. 09. 2021
Autor:
Gejza
Profil autora