NaTreku.cz

Okružní výlet přes Blatiny a Drátenickou skálu

Pohoří, oblast / Stát

Českomoravská vrchovina / Česko

Roční období

Léto

14. 07. 2017

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 187 m

↓ 187 m

Délka

6.4 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 743 m n.m.

min. 608 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 187 m
Sklesané metry: 187 m

Výlet kolem Dráteníčků v srdci Vysočiny

Nástupní místo

Lesní parkoviště u rekreačního střediska Mílovy asi 200 metrů od kempu a rybníka. Odbočka k parkovišti je ze silnice na konci Mílov směrem na Křižánky.
 

Popis treku

Výlet do osady Blatiny a ke Drátenické skále jsme začali na lesní asfaltové cestě na konci osady Mílovy. U parkoviště jsme se napojili na zelenou turistickou značku a lesem jsme začali mírně stoupat. Kousek nad památníkem padlých lesníků (foto) jsme asfaltku opustili a odbočili jsme vlevo na nezpevněnou lesní cestu. Po té jsme došli až na začátek osady Blatiny. Tuto krásnou osadu jsme prošli a na jejím konci se příjemně občerstvili v restauraci Blatiny. Je to ideální místo pro děti, neboť je zde mnoho prolézaček a také zde chovají některá poměrně exotická zvířata.

Po obědě jsme vyrazili na další cestu. Hned za restaurací jsme se stočili doprava a začali stoupat do horní části osady Blatiny. (foto) Prošli jsme kolem památné lípy a napojili se na místní asfaltku. Za koncem osady jsme se zabočili doprava a vyšli jsme na krásnou louku. Z ní jsou úžasné výhledy na okolní krajinu. (foto) Přešli jsme louku a mírně vystoupali na kraj lesa. (foto) Zde jsme se napojili na červenou značku a pod Drátenickou skalou jsme pokračovali po značce. Stezka postupně přešla na širokou lesní cestu a po ní jsme došli až na asfatovou lesní cestu, která vede z Mílov. Po ní jsme se vrátili zpět k autu na parkovišti.
 

Náročnost

Velmi příjemný a jednoduchý výlet v krásném prostředí Vysočiny. Cesta vede po lesních cestách nebo stezkách. Jen pod Dráteníčky je stezka kamenitá a je nutné dát větší pozor, neboť zvlášť za mokra hrozí nebezpečí uklouznutí. Cesta je vhodná i pro děti předškolního věku. Není vhodná pro kočárek, neboť se jde většinou po polních nezpevněných cestách.
 

Dostupnost vody

Tekutiny je možné dobrat v restauracích u rybníka Mílovy, nebo po cestě v osadě Blatiny.
 

Možnosti přespání

V osadě Mílovy nebo Blatina je velké množství ubytovacích kapacit.
 

Vrcholy

Cesta vede po loukách a lesních cestách, nevystupuje na žádný vrchol. Během cesty jsou však krásné výhledy na Malinskou skálu, Buchtův kopec, Vysoký kopec a další.
 

Nebezpečí

Na trase není žádné nebezpečí, jde se po širokých lesních nebo polních cestách. Jen pod Drátenickou skálou je stezka kamenitá a může zde hrozit uklouznutí nebo zakopnutí.
 

Jídlo

Občerstvení je možné v obci Blatiny, kde se nachází několik restaurací.
 

Zajímavosti

Během letní sezony je Drátenická skála doslova v obležení lezci, neboť nabízí ideální podmínky pro skalní lezení. Nejvyšší bod této asi 200 metrů dlouhé skalní hradby se jmenuje Sokol a měří asi 35 metrů.
 

Vloženo: 24. 07. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora