NaTreku.cz

Trek přes čtyři vyhlídkové hory u rakouského Freistadtu

Pohoří, oblast / Stát

Horní Rakousko / Rakousko

Roční období

Zima

14. 01. 2023

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 886 m

↓ 885 m

Délka

20.1 km

7 hod.

Nadmořská výška

max. 906 m n.m.

min. 543 m n.m.

Turistická mapa Horní Rakousko

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 886 m
Sklesané metry: 885 m

Cesta přes 4 hory u hornorakouského Freistadtu

Nástupní místo

Obec Lasberg asi 7 km od Freistadtu, parkování na náměstí u kostela (bezplatné).
 

Popis treku

Auto parkuji přímo na náměstí v Lasbergu. Bílý románsko-gotický farní kostel září v ranním slunci. Vydávám se směrem Ruine Dornach a za kostelem narazím na další zajímavost – městský pranýř s rezavými pouty. Po asfalce jsem asi za 20 minut u hradu Dornach. Naučná tabule říká, že první známky o hradu jsou z roku 1416, ale hrad vznikl pravděpodobně ještě dříve.

V průběhu věků měnil majitele a postupně chátral, než ruinu koupil současný vlastník a zrekonstruoval jej do nynější podoby. Od hradu si cestu trochu zkracuji a mířím k prvnímu kopci Buchbergu (813 m). Cesta pomalu stoupá kolem statků, některé jsou postavené ještě v typickém hornorakouském „Steinbloß“ stylu, kdy na fasádě zůstaly odkryté kameny. Domy se tu dřív stavěly z všudypřítomné žuly, vápno na maltu a omítku ale bylo drahé a tak kameny zůstávaly odkryté a bílé byly jen spáry mezi nimi.

Po chvíli mě odbočka stočí na lesní cestu a začíná prudší stoupák na Buchberg. U rozcestníků se turista může v klidu vydýchat a přečíst si úryvky z knih popisujících okolí – stará historie o obchodníkovi, kterého tu okradli a zabili lupiči, když se vracel z trhu, legenda o divokém lovci, který strašil místní obyvatele, nebo povídání o léčivých pramenech. Jeden z nich má vyvěrat nedaleko cesty – Augenbründl, ale bohužel teď je zcela vyschlý.

Těsně pod vrcholem Buchbergu je zajímavá skalka s prohlubní ve tvaru misky – pravděpodobně Schalenstein, nebo Opferstein – keltské obětní místo. Mezi stromy už vidím dřevěnou rozhlednu na Buchbergu. Rozhledna je asi 10m vysoká, volně přístupná a vedle ní stojí zajímavá útulna ve tvaru ulity, stánek s občerstvením a spirituální zahrada s mandalou. Z rozhledny je pěkný výhled – od Čech až po Alpy. Trochu se ale kazí počasí a tak z Alp rozeznávám jen matný masiv Traunsteinu a za ním bílé plochy Dachsteinu.

Z Buchbergu pokračuju střídavě lesními cestami a po silničkách k dalšímu kopci Sattlebergu (860 m). Trasa obchází kopec zleva, pak terénní vlnka dolů a hned zase do kopce na Braunberg (912 m). Braunberg má dva vrcholy a mezi nimi široký skalnatý hřebínek. Na východním vrcholu (Ostgipfel) byl vztyčen vyřezávaný dřevěný kříž, na západním vrcholu je horská chata Alpenvereinu. Chata je sice v lednu zavřená, ale terasa je volně přístupná a tak tu posedává pár turistů, vyhřívají se na slunci a osvěžují se alespoň z vlastních zásob. Od chaty by měl být výhled na Alpy, ale bohužel nízké mraky je téměř celé zakryly a tak obdivuju aspoň panoramatickou zimní fotku.

Po chvíli odpočinku klesám dolů z kopce, aby mě cesta znovu vyhnala na poslední kopec Haugenödtberg (799 m). Pachtím se ještě ke skalce Heidensteinu, která mě ale trochu zklame. Náladu mi spraví kaplička Hofbauernkapelle. Kapli nechal v roce 1923 postavit sedlák z vedlejšího statku jako poděkování za šťastný návrat domů z první světové války. Od kapličky vede zpět do Lasbergu křížová cesta Kinderkreuzweg, kterou v roce 1998 vyzdobily děti z Lasbergu.

Když se pak vynořím z lesa nad Lasbergem, čeká mě milé překvapení – hodinu před západem slunce se konečně objevily Alpy. Na západě už začíná růžovět nebe nad Traunsteinem, severní stěna Dachsteinu bíle září sněhem, dál na východ řada vrcholů Totes Gebirge, špičák Grosser Pyhrgas, Haller Mauern, rovný Admonter Reichenstein, Gesäuse a Ybstály. Dokonalá odměna za našlapané kilometry a čtyřikrát propocené tričko.
 

Náročnost

4-Bergeweg - Cesta přes čtyři hory - je pěkná, vyhlídková trasa nedaleko českých hranic, poblíž hornorakouského Freistadtu. Celá trasa je středně náročná na vzdálenost i převýšení - měří 24 km, převýšení kolem 1000 m a podle ukazatele na ni budete potřebovat kolem 8 hodin. Výlet je ale možné na několika místech zkrátit a vrátit se po značené cestě zpět do Lasbergu. Cesta je bohatá na výhledy do kraje Mühlviertelu a když vyjde počasí i na panorama Alp.
 

Dostupnost vody

Občerstvení je na chatách na Buchbergu a Braunbergu, mimo sezonu mají ale zavřeno. V Lasbergu je obchod a restaurace.
 

Možnosti přespání

Jednodenní trek, ubytování jsem nehledala, kousek od Česka.
 

Vrcholy

Výstup na 4 kopce - Buchberg, Sattlerberg, Braunberg, Haugenödtberg. Výhledy a "fernblicky" do hornorakuské krajiny. Při dobrém počasí jsou vidět na obzoru Alpy, například Dachstein.
 

Nebezpečí

Trasa není nebezpečná, má ale přes 20 km a je středně náročná na převýšení, trochu kondičky to chce. Jde se po značených lesních stezkách nebo širokých cestách.
 

Jídlo

Obchod a restaurace v Lasbergu, občerstvení na Buchbergu a Braunbergu (v lednu zavřeno).

Vloženo: 17. 01. 2023
Autor:
Heidi
Profil autora