NaTreku.cz

Výlet do skalních bludišť Chléviště a Kalich v Českém ráji

Pohoří, oblast / Stát

Český ráj / Česko

Roční období

Jaro

16. 04. 2023

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 376 m

↓ 376 m

Délka

5.3 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 560 m n.m.

min. 272 m n.m.

Turistická mapa Český ráj

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 376 m
Sklesané metry: 376 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - střední
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro psy - ANO
  4. Parkoviště u sokolovny je bezplatné

Výlet z Malé Skály do skalních bludišť Chléviště a Kalich

Nástupní místo

Parkoviště u sokolovny v obci Malá Skála. Parkování je zde bezplatné.
 

Popis treku

Od parkoviště u sokolovny je to jen kousek na červenou turistickou značku. Po ní jsme začali stoupat z obce Malá Skála. Stezka vede nejprve po louce a nabízí tak pěkný výhled do okolí Malé Skály. Poté jsme vstoupili do lesa. Stoupání je zde místy trošku prudší a proto jsou místy vybudované schody. Nakonec jsme došli k odbočce k prvnímu skalnímu bludišti - Chléviště. To jsme se již napojili na žlutou značku, která nás provedla okruhem bludišť.

Chléviště nabízí nejen atraktivní úzké průchody mezi skalními bloky, ale i vyhlídky do krajiny. Po průchodu bludištěm jsme pokračovali lesem k druhé části - skalní bludiště Kalich. Po modré značce jsme tak prošli i tuto krásnou skalnatou oblast. Dál jsme pokračovali ke kopci Sokol. Na něj vede opět žlutá značka. Výstup je trošku prudší, ale nic hrozného. Ze skalní vyhlídky na vrcholu se otevírají pohledy na Suché skály. Poté již začal sestup. Opět po žluté kolem krásných skalních bloků jsme sestoupili na červenou značku. Po ní jsme se vrátili zpět do obce Malá Skála.
 

Náročnost

Příjemný výlet do úchvatného světa skalních bludišť. Z obce Malá Skála je nutné několik desítek metrů vystoupat ke skalám, takže se méně trénovaní lidé trošku zafuní. Místy jsou v kopci vybudované schůdky, pro usnadnění výstupu. Průchod bludišti je spíše zábava, hlavně pro děti. Trasa je tak ideální pro rodiny nebo i psy.
 

Dostupnost vody

Přímo na trase není žádný pramen, ale kousek od červené značky je při výstupu nebo sestupu pramen Pod Sokolem. Nám stačilo 1 litr vody na osobu.
 

Možnosti přespání

Oblast Českého ráje nabízí velké množství ubytovacích kapacit. My jsme přespali v apartmánu v obci Svijany. Kousek od pivovaru, což mělo své výhody...
 

Vrcholy

Trasa vede přes kopec Sokol 562 m n.m., který nabízí výhledy ze skalního bloku. Na trase je ale několik dalších pěkných vyhlídek do okolí.
 

Nebezpečí

Většina trasy je naprosto bezpečná. Pozor si musí člověk dát v průchodu skalních bludišť. Je zde často vlhko a kameny mohou klouzat. Na jednotlivých vyhlídkách jsou zábradlí, ale i tak si dejte pozor na malé děti. Jsou rychlé a jsou všude.
 

Jídlo

Na trase není žádné občerstvení. Trasa je krátká, stačí malá svačina.
 

Vloženo: 09. 05. 2023
Autor:
Gejza
Profil autora