NaTreku.cz

Okružní výlet na hrad Rabštejnek v CHKO Železné hory

Pohoří, oblast / Stát

Českomoravská vrchovina / Česko

Roční období

Zima

09. 03. 2019

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 168 m

↓ 168 m

Délka

8.6 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 388 m n.m.

min. 298 m n.m.

Turistická mapa Železné hory

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 168 m
Sklesané metry: 168 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro kočárky - NE
  4. Přelidněnost - v zimní sezoně malá

Nenáročná turistika přes rozhlednu Bára II na hrad Rabštejn

Nástupní místo

Neplacené parkoviště v obci Rabštejnská Lhota, která leží asi 5 km od Chrudimi.
 

Popis treku

Z parkoviště (foto) jsem se vydal po modré značce. Ta vede nejprve přírodním parkem Na skalách, později mezi domy. To jsem již viděl na protilehlém kopci první cíl výletu - rozhlednu Bára II., cesta k rozhledně vede po široké pohodlné cestě. Kousek pod rozhlednou je dětské hřiště na Podhůře s hezkou novou lesní tělocvičnou (foto). Na rozhlednu je to pak už je kousíček. Výhledy z rohledny Bára II, zejména do Polabí, jsou krásné. Na severní straně pod rozhlednou jsou pak další atrakce pro děti - lanový park , lezecká stěna a v okolí se pak děti můžou vzdělávat v lesní pedagogice.

Od rozhledny jsem pokračoval po žluté značce. Ta vede po široké lesní asfaltce. Později se změní na klasickou lesní cestu a po ní jsem sešel až k rybníku Perný. Perný rybník (foto) je jedním ze 4 rybníků tvořících soustavu Kochánovických rybníků. Zde jsem se napojil na zelenou značku a pokračoval jsem až do obce Rabštejn. Zelená značka vede chvíli (asi 100 metrů) po státní silnici, ale brzy jsem odbočil a došel jsem k druhému cíli výletu - zřícenině hradu Rabštejn (foto).

Po krátké prohlídce zříceniny jsem se napojil opět na zelenou značku a sešel jsem po ní k Markovickému potoku. U něj jsem značku opustil a po široké lesní cestě pokračoval směrem k Rabštejnské Lhotě. Napojil jsem se na červenou značku a po ní pokračoval dál. Cesta vede chvilku po silnici, ale brzy jsem šel opět lesem a nakonec se vrátil do Rabštejnské Lhoty.
 

Náročnost

Jednoduchý výlet po značených cestách. Většinou se jde po lesní asfaltce. Převýšení je minimální. Trasa je vhodná pro děti a psy. Děti se můžou vyřádit u rohledny v lesní tělocvičně nebo v lanovém parku. Pro kočárek jsou zde špatně sjízdné úseky, takže nedoporučuji.
 

Dostupnost vody

V létě je otevřené občerstvení u rozhledny Bára II. Jinak na trase žádné jiné občerstvení nebo hospoda není, nenarazil jsem ani na studánku. Stačí cca 1 litr vody na osobu.
 

Vrcholy

Trasa nevede přes žádný vrchol, nicméně výhled z rohledny Bára II je skvělý, hlavně směrem na Chrudim a Pardubice (foto).
 

Nebezpečí

Trasa vede po značených cestách, které jsou široké a bezpečné. Krátce vede značka po silnici, tak je dobré zde dávat pozor na auta. Poměrně zajímavý je i výstup na samotnou rozhlednu, neboť přístup na schodiště a vyhlídkovou plošinu je velmi nízký a úzký - můžete sami posoudit z nákresů rozhledny Bára II. Větší osoby zde budou mít problém se protáhnout.
 

Jídlo

V letní sezoně je u rozhledny Bára II otevřené občerstvení, v i na jaře je však zavřené. Po cestě jsem na žádnou hospodu nenarazil a tak je dobré mít svačinu vlastní.
 

Zajímavosti

Hrad Rabštejn (Rabštejnek) se nachází na malé skále u stejnojmenné obce. První zmínka o hradu Rabštejn je z roku 1390 a jeho majitel byl Matyáš z Rabštejna. Hrad poměrně často měnil majitele až ho Bohuslav Mazanec z Frymburka opustil a od roku 1585 je zmiňován jako pustý. V 19. století již byl silně poničený a František Josef Auersperk ho nechal upravit podle tehdejších romantických představ, aby mohl sloužit majiteli během lovu v okolních lesích. Později však hrad opět zpustl a zůstaly z něj jen obvodové zdi paláce. Další informace o hradu najdete například na portále hrady.cz nebo 

Rozhledna Bára II u Chrudimi je unikátní atypickou konstrukcí trojbokého komolého jehlanu. Výhled odsud máte na Železné a Orlické hory a Krkonoše. V blízkosti rozhledny najdete lanové centrum. Více informací o rozhledně najdete např. na webu ČT

Vloženo: 13. 03. 2019
Autor:
Gejza
Profil autora