NaTreku.cz

Po stopách husitů na hrad Sion u Kutné Hory

Pohoří, oblast / Stát

Hornosázavská pahorkatina / Česko

Roční období

Zima

03. 03. 2019

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 191 m

↓ 191 m

Délka

9.5 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 398 m n.m.

min. 328 m n.m.

Turistická mapa okolí Kutné Hory

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 191 m
Sklesané metry: 191 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Přelidněnost - v zimní sezoně minimální
  4. Vhodné pro kočárky - NE

Nenáročný výlet s trochou historie na hrad Sion u Kutné Hory

Nástupní místo

Žižkovo náměstí v Melešově, který se nachází asi 10 minut jižně autem od Kutné Hory.
 

Popis treku

Z Malešova jsem se vydal po naučné stezce Cestou husitských hejtmanů. Trasa vede nejprve městysem, poté kolem židovského hřbitova. Nakonec pokračuje po polní cestě směrem k Polánce (foto). Bohužel asi 750 metrů k vesnici vede po státní silnici. V Polance se však odbočí doleva a pokračuje se po polní cestě. Nakonec jsem došel k potoku Vrchlice, podel kterého jsem pokračoval v podstatě až do Chlístovi. Zde je postavena napodobenina šibenice, na které pověsili Jana Roháče z Dubé (foto). Pokračoval jsem po naučné stezce a brzy jsem došel k zřícenině hradu Sion.

Po prohlídce jsem šel dál po naučné stezce zpět k potoku Vrchlice. Ten jsem však brzy opustil a po polní cestě se začal vracet zpět do Malešova (foto). Cesta částečně vede opět po silnici, ale tentokrát ne tak frekventované. U rybníka Prosík je památník na vítěznou husitskou bitvu u Malešova. Pokračoval jsem po silnici až k železničnímu přejezdu. Zde se značka stáčí a po polní cestě mne doveldla zpět do Malešova.
 

Náročnost

Jednoduchý výlet po všech druzích povrchu. Polní, lesní cesty, asfaltky. Bohužel se jde i po silnici. Převýšení je minimální. Pro děti a psy ideální trasa, pro kočárky bych trasu nedoporučoval.
 

Dostupnost vody

Jedna studánka je kousek pod hradem Sion na u modré značky, další možnost doplnit zásoby je pak v hospodě v Malešově kousek od Žižkova náměstí (Restaurace Malešov). Proto je dobré mít alespoň 1 litr tekutiny na osobu s sebou.
 

Nebezpečí

Nepříjemné jsou úseky po státní silnici. Hlavně z Malešova do Polánky jezdí auta dost rychle. Jinak je cesta bez problémů schůdná, prudší je krátký úsek od hradu Sion k potoku (foto).
 

Jídlo

Na trase není žádné občerstvení ani hospoda, jen jedna studánka. V Malešově jsou obchody, je zde i pivovarská hospoda, ale nevím, jestli zde vaří.
 

Zajímavosti

Hrad Sion je znám z historie jako poslední útočiště hustitského hejtmana Jana Roháče z Dubé. Ten získal okolní území v roce 1423 a v letech 1426-1427 zde nechal vybudovat nevelký hrad. Pojmenoval ho podle bájné hory v Jeruzalémě. Po prohrané bitvě u Lipan se stáhl Jan Roháč z Dubé na tento hrad a pokračoval odtud v akcích proti králi Zikmundovi. V roce 1437 proto Zikmund vyslal vojsko a to nakonec hrad Sion dobylo. Jan Roháč z Dubé byl poté popraven v Praze. Tím zároveň skončila husitská revoluce.

Další informace o hradu Sion najdete v pořadu ČT Rekonstrukce bitvy o hrad Sion nebo v Toulavé kameře.

Vloženo: 08. 03. 2019
Autor:
Gejza
Profil autora