NaTreku.cz

Trasa k Mladečským jeskyním v Litovelském Pomoraví

Pohoří, oblast / Stát

Litovelské Pomoraví / Česko

Roční období

Jaro

13. 06. 2020

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 188 m

↓ 188 m

Délka

5.3 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 326 m n.m.

min. 239 m n.m.

Turistická mapa jeskyní Mladeč

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 188 m
Sklesané metry: 188 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Přelidněnost - na jaře střední

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Přelidněnost - na jaře střední

Tipy na výlety v pohoří Litovelské Pomoraví

Trasa kolem řeky Moravy v CHKO Litovelské Pomoraví
Česko
Zima 2019

Trasa kolem řeky Moravy v CHKO Litovelské Pomoraví

Obtížnost: 1 / 5
Délka: 2 hodiny

Všechny treky v pohoří Litovelské Pomoraví

Okružní nenáročný výlet k Mladečským jeskyním

Nástupní místo

Neplacené parkoviště v obci Mladeč. Já měl štěstí a bylo volné i malé parkoviště uprostřed obce. Jinak je k dispozici velké parkoviště na začátku obce určené pro návštěvníky jeskyní.
 

Popis treku

Z obce Mladeč jsem vyrazil po modré turistické značce. Brzy jsem opustil obec a vstoupil jsem do lesa. A prakticky jsem z něj už nevyšel. Cesta nejprve lehce stoupá, brzy však značka odbočí na užší stezku a začne klesat k potoku. Během tohoto klesání jsem prošel pod asi nejhezčím místem trasy - Čertovým mostem. Kousek za ním jsem minul vstup do jeskyně Podkova a došel jsem k odbočce k zřícenině Rytířské síně. Vyběhl jsem tedy k ní. V současné době je zde již jen jeden pilíř z původních 16ti.

Vrátil jsem se na modrou a pokračoval dál k rozcestníku Za Třesínem. Zde jsem se napojil na červenou značku a po ní lehce vystoupal lesem. Napojil jsem se na širokou lesní cestu a po ní jsem se začal vracet do obce Mladeč. Na začátku obce je vstup do Mladečských jeskyní. Od nich je to již kousek na parkoviště v Mladeči.
 

Náročnost

Velmi jednoduchý a krátký výlet. Jde se většinou po širokých lesních cestách. Je zde pár kamenitých úseků, ale žádný problém to není. Trasu bez problémů zvládnou děti i psi. Kočárek by mohl mít na jednom místě trošku problém, je zde užší kamenitá stezka.
 

Dostupnost vody

Hospoda je v obci Mladeč (Hostinec U Zlaté Křepelky), další občerstvení je při vstupu do jeskyní Mladeč (Restaurace Romeo). Mě stačil 1 litr vody na celý výlet.
 

Vrcholy

Trasa nevede přes žádný vrchol, celou dobu se jde v lese. Výhledy tak po cestě také žádné nejsou.
 

Nebezpečí

Velmi jednoduchý výlet. Žádný exponovaný úsek zde není. Trasa je bezpečná pro děti, důchodce i psy.
 

Jídlo

Restaurace je v obci Mladeč. U vstupu do jeskyní je také malé občerstvení. Jedná se však o velmi krátký výlet, kdy žádné jídlo potřebovat nebudete, stačí trochu vody. Pak případně do některé z restaurací na oběd.
 

Zajímavosti

Mladečské jeskyně se nachází v CHKO Litovelské Pomoraví pod vápencovým kopcem Třesín. Jedná se o rozlehlé podzemní prostory zdobené krápníky. Celková délka chodeb je cca 1200 metrů, pro návštěvníky je zpřístupněno asi 400 metrů. Znovuobjeveny byly v první polovině 19. století při těžbě vápence v okolí. Jeskyně původně sloužila jako pohřebiště kromaňonského člověka, z doby před 31 000 lety. Více zde. Další informace a krásné záběry z Litovelského pomoraví najdete také v pořadu ČT Klenoty naší příordy zde.

Trasa vede také přes zříceninu Rytířské síně. Ta byla vybudována Lichtenštejny v 19. století. Byla součástí areálu, který měl připomínat Lednicko - Valtický areál. Síň byla postavena v antickém stylu, podepřená byla 16ti sloupy. Byl odtud krásný výhled do okolí. Během honů a procházek se zde podávalo občerstvení. V roce 1910 se však zhroutila.

Vloženo: 18. 06. 2020
Autor:
Gejza
Profil autora