NaTreku.cz

Okružní rodinný výlet za rytíři z hory Blaník

Pohoří, oblast / Stát

Středočeská pahorkatina / Česko

Roční období

Podzim

01. 10. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 289 m

↓ 289 m

Délka

5.6 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 638 m n.m.

min. 433 m n.m.

Turistická mapa CHKO Blaník

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 289 m
Sklesané metry: 289 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Přelidněnost - velká, i mimo hlavní sezonu

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Přelidněnost - velká, i mimo hlavní sezonu

Výlet na bájemi opředenou horu Velký Blaník s rozhlednou

Nástupní místo

Parkoviště na kraji lesa nad obcí Louňovice pod Blaníkem na silnicí směrem na Načeradec.
 

Popis treku

Z parkoviště jsme se vydali po naučné stezce Malý Blaník - Podlesí. Chvliku jsme šli po louce, ale brzy jsem vstoupili do lesa a napojili jsme se na červenou turistickou značku. Cesta ihned začala stoupat. Chvílemi bylo stoupání trošku prudší, ale nedělalo nám to žádný problém. Nakonec jsme došli k zřícenině kaple sv. Máří Magdaleny. Místo je to opravdu krásné až magické a nebojim se říct, že se nám zde líbilo víc než na samotném Velkém Blaníku. Více informací o kapli najdete zde.

Po odpočinku jsme sestoupili po cestě na okraj lesa. Zde jsme opusili značenou cestu a po široké lesní cestě jsme došli ke státní silnici. Tu jsme přešli a pokračovali rovně dál do lesa. Cesta je zde neznačená a v některých místech je dost zanedbaná. Nakonec jsem se napojili na širokou lesní cestu a brzy i na zelenou značku. Po této zelené značce jsme došli až k rozcestníku Velký Blaník.

Odpočili jsme doleva na červenou značku a začali stoupat na vrchol. Stoupání na začátku usnadňují vybudované schody. Nakonec jsme vystoupali až k vrcholu. Jelikož zde bylo hodně lidí, na nic jsme nečekali a za mírný poplatek (20 Kč) jsme vyšli na vrchol rozhledny. Výhled je skvělý na všechny strany. Z vrcholu Velkého Blaníka jsme sešli po červené značce. Ta vede nejprve prudce mezi kameny, poté jsme se napojili na širokou lesní cestu a po ní jsme se vrátili zpět na parkoviště.
 

Náročnost

Krátký výlet většinou po širokých cestách nebo lesních stezkách. Jen v horní části výstupu a sestupu z Velkého Blaníka je cesta více kamenitá. Výstup usnadňují i vybudované schody. Jinak je trasa bez komplikací. Cesta je vhodná jak pro malé děti, tak i pro psy. Jen s kočárkem není možné trasu absolvovat.
 

Dostupnost vody

Občerstvení se nachází v prostorech rozhledny na vrcholu Velkého Blaníka. Jde o celkem krátký výlet a na osobu s sebou stačí mít 0,5 litru vody, nebo se spoléhat na občerstvení na rozhledně.
 

Vrcholy

Z vrcholu Velký Blaník 638 m n.m. jsou kráné výhledy na všechny strany. Ty umožňuje rohledna na vrcholu, kterou určitě využijte.
 

Nebezpečí

Jediné prudší a kamenitější místo je kousek pod vrcholem Velkého Blaníku. A to jak během výstupu tak i během sestupu. Proto je v této části trasy dobré dát si při chůzi větší pozor. Jinak se jde po bezpečných cestách, nehrozí zde žádné nebezpečí.
 

Jídlo

Na rozledně na Velkém Blaníku je občerstvení, kde je možné doplnit energii. Vaří i párky v rohlíku atd. - více na webu rozhledny zde.
 

Zajímavosti

Hora Velký Blaník je dominantou svého okolí a proto byla vyhedávaným místem již v dávných dobách. V 5 st. př. n. l. zde bylo vybudováno hradiště. Později zde byla tvrz a pravděpodobně i hrad. V současné době je na vrcholu takřka 30 metrů vysoká dřevěná rozhledna. V roce 1868 byl z hory vylomen jeden ze základních kamenů Národního divadla. Pro velkou většinu české populace se stala hora známá pověstí o blanických rytířích. Ti se v hoře ukrývají a vyrazí národu napomoc, až mu bude nejhůř. Kdy to bude, to je záhada. Více o hoře Blaník se můžete dozvědět v pořadu ČT Klenoty naší krajiny - Blaník.

Vloženo: 03. 10. 2018
Autor:
Gejza
Profil autora