NaTreku.cz

Výlet na hrad Nimrod v oblasti Golanských výšin

Pohoří, oblast / Stát

Golanské výšiny / Izrael

Roční období

Léto

20. 09. 2017

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 676 m

↓ 676 m

Délka

10.8 km

5 hod.

Nadmořská výška

max. 769 m n.m.

min. 274 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 676 m
Sklesané metry: 676 m

Pohodový trek v přírodní rezervaci Nahal Hermon Nature Reserve, uprostřed minového pole

Nástupní místo

Parkoviště u vstupu do parku v izraelské venici Snir. Autem značenou odbočkou ze silnice 99. Busem zastávka Banias.

Popis treku

Vjezd na parkoviště vede DMZ (demilitarizovanou zónou) na Izraelsko-Libanonské hranici a je lemován všude přítomným minovým polem. Vše je naštěstí dobře značené a bezpečné, i když náš papírový průvodce varoval, že v období dešťů miny sjíždějí mimo značené cesty spolu s bahnem. Za nás nepršelo, tak nemůžu potvrdit.

V parku si můžete vybrat jednu ze 4 cest. My jsme šli rovnou k Baniaskému vodopádu po "Most Beautiful trail in Israel", jak píšou hned u vstupu. Cesta se klikatí po dřevěných visutých lávkách přes řeku Banias, která je zásobarnou vody na Golanech. Po obou stranách cesty jsou popsané druhy dřevin (ala botanická zahrada). Po krátké pauze ve stínu u vodopádu jdeme dále značenou cestou ke zbytkům antického palácového komplexu vystavěného Herodovým vnukem Agrippou II. Cesta vede kaňonem v otevřeném terénu.

Po prohlídce komplexu a rozvalin křižáckého města vyrážíme opět po značené cestě na arabský Nimrod, největší hrad v Izraeli. Poslední návštěvníci jsou vpuštěni v 16:00. Stejnou cestou se pak vracíme na parkoviště k autu.
 

Náročnost

Cesty v parku jsou upravené a dobře barevně značené s mírným převýšením. Traily (jsou tam 4) vedou přes schody, zpevněné i přírodní cesty, vše se dá zvládnout v žabkach :-). Pro menší děti vzít určitě nosítko, kočárek nedoporučuji kvůli mnoha kamenným schodům. Pes na vodítku je zde v pohodě, pokud není trenován na vyhledávání min.
 

Dostupnost vody

Voda se dá zakoupit v kiosku u vstupu do parku, po cestě pak doplnit v občasném pítku. Vodu určitě nepodcenit, větší část cest vede na přímém slunci (cca 40 °C, záleží na období návštěvy).
 

Možnosti přespání

Vesnice typu mošev Še'ar Jašuv, osada Nimrod. Lze také přespat u nástupního místa na parkovišti ve stanu.
 

Nebezpečí

Minová pole, jsou dobře značené na mapě u vstupu i na papírové mapě, kterou dostanete se vstupenkou.

Jídlo

Základní občerstvení lze koupit v kiosku u vstupu. Dále lze využít bistro v Banias, nebo Lebanese restaurant taktéž v Banias.
 

Zajímavosti

Vodopád Banias je s 10 metry největším vodopádem v Izraeli. Banias je archeologické naleziště na místech opuštěného antického města Caesarea Philippi, které se nachází na úpatí hory Hermon a je zmiňováno v novozákonních spisech. Poblíž města pramení v Chulském údolí řeka Jordán.

Hrad Nimrod vznikl ve středověku jako strategický bod střežící Banias, Chulské údolí a přístupy na Golanské výšiny. Založili ho roku 1228 Arabové. Během šestidenní války sloužil areál hradu jako opěrný bod syrské armády, byl ale dobyt Izraelci. Dnes je součástí přírodní rezervace.

Vloženo: 06. 10. 2017
Autor:
Radim
Profil autora