NaTreku.cz

Výlet na Ořešník a k vodopádu Velký Štolpich

Pohoří, oblast / Stát

Jizerské hory / Česko

Roční období

Podzim

04. 11. 2021

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 589 m

↓ 589 m

Délka

9.0 km

4 hod.

Nadmořská výška

max. 839 m n.m.

min. 364 m n.m.

Turistická mapa Jizerské hory

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 589 m
Sklesané metry: 589 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - střední
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro psy - ANO

Výlet k vodopádu Velký Štolpich přes Ořešník

Nástupní místo

Velké parkoviště v obci Hejnice u kláštera františkánů. Parkoviště je bezplatné.
 

Popis treku

Ačkoliv předpověď počasí slibovala v podstatě hezký slunečný den, Jizerské hory se rozhodly jinak. Mraky se usadily na hřebenu a tak jsem místo původně plánovaného výstupu na Smrk vyrazil na Ořešník.

Auto jsem nechal na parkovišti u kláštera v obci Hejnice. Po červené značce jsem se vymotal z města a pokračoval po loukách. Cesta však brzy vstoupila do lesa a začalo stoupání. To je místy docela prudké a hlavně nepolevuje. Asi o 2 kilometrech jsem došel k odbočce na Ořešník. To je již krajina kolem zpestřena četnými skalními útvary. Na vrchol vede nejprve úzká stezka. Závěr je však ve skále a na samotný vrchol jsou vysekané schody. Naštěstí je zde zábradlí, které je i kolem vrcholového kříže. Výhled byl bohužel omezený, oblačnost byla hodně nízko.

Z vrcholu jsem se vrátil zpět k rozcestí a pokračoval po červené značce. Tato část cesty je již v podstatě po rovince. Po nějaké době jsem začal klesat a to jsem již slyšel šumění vody. Brzy jsem došel k vodopádu Velký Štolpich. Vyběhl jsem kolem něho po stezce a potok jsem překročil po lávce. Zde jsem se napojil na žlutou značku. Po ní jsem zahájil sestup zpět. Cesta je po celou dobu široká a pohodlná. Napojil jsem se na zelenou značku a po ní došel až do Ferdinandova. Poté jsem se vrátil zpět na parkoviště u kláštera.
 

Náročnost

Vzhledem k převýšení více jak 500 metrů je trasa lehce náročná na české poměry. Výstup na Ořešník je v podstatě stále do prudkého kopce, takže se člověk pěkně zapotí. Další část trasy je již fyzicky bez problémů. Kolem vodopádu je stezka více kamenitá, což nezkušeným turistům může působit problémy. Samotný výstup na Ořešník je v podstatě po skále, v závěru zajištěný zábradlím a schody. Výstup je kupodivu poměrně vzdušný, skála je totiž úzká. Trasu zvládnou trénované děti. Pro psy je bez problémů.
 

Dostupnost vody

Na trase je sice dost potůčků, ale kvalitu vody jsem raději nezkoušel. Stačilo mi 1,5 litru vlastních zásob.
 

Vrcholy

Z vrcholu Ořešníku 800 m n.m. jsou výhledy hlavně směrem na severozápad.
 

Nebezpečí

Nejnebezpečnější místo na trase je samotný výstup na vrchol Ořešníku. Je vedený ve skále. Ta je poměrně úzká a výstup je tak vzdušný. V nejvyšší části je však zábradlí, stejně tak i na celém vrcholu skály. Zbytek trasy se jde po širokých lesních cestách nebo stezkách a je bez problémů.
 

Jídlo

Na trase není žádná chata nebo hospoda. Vše je v obci Hejnice. Určitě je dobré mít nějakou vlastní svačinu.
 

Zajímavosti

Vodopád Velký Štolpich vytváří potok Černý Štolpich při překonávání asi 30 metrů vysoké skalní stěny. Nejedná se o jeden vodopád, ale o kaskádu několika vodopádů. Nejvyšší z těchto vodopádů je asi 4,5 metrů vysoký. Díky turistické stezce je dobře přístupný i návštěvníkům JIzerských hor.
 

Vloženo: 04. 11. 2021
Autor:
Gejza
Profil autora